Blog nedir Nasıl Açılır Nasıl Oluşturulur

Blog Nasıl Açılır?, Blog Nasıl Kurulur, Blog Nasıl Oluşturulur? Blog Nasıl Kurulur?

Blog Nedir?

Blog, onu oluşturan kişinin sahip olduğu ancak okuyucuların yorumlara katkıda bulunabildiği herkese açık belge ya da günlük olarak tanımlanabilir. Bloglar her konu üzerine oluşturulabilir ancak en yaygın konular politika, müzik, popüler edebiyat, seyahatler, film eleştirileri ve kişisel günlüklerdir. Blog yazılımları, blog sahiplerinin kendi hikâyelerini anlatmaları, okuyucuların da katkıda bulunabilmelerini kolaylaştırmak üzere tasarımlanmışlardır. Yazılım, okuyucuların resim ekleme ve link alıntılamasına olanak sağlar. Bir blog sayfasının başarısı ziyaretçi sayısı, sayfaya verilen link sayısı, tartışılma yoğunluğu, kısacası diğer blog sayfası sahiplerinden çektiği dikkat ile ölçülür.

Blog aktivitelerinde bulunmanın sebepleri arasında bir insanın yaşamını belgeleme isteği, duygu, düşünce ve görüşlerini açıklama ve yorum yapma, toplumsal forumlar oluşturma ve sürdürme amacı vardır.

Her ne kadar kişisel bir araç gibi görülse de bloglar işletmeler tarafından etkili bir şekilde kullanılabilir. İşletmeler, kamuoyu yaratmak, insanları ürünler ve hizmetler ve ürünler konusunda bilinçlendirmek ve bilgilendirmek için kullanabilirler. Bazı işletmeler ise uzman görüşlerini ve perspektiflerini yansıtmaları için blog sahiplerine ödeme yapabilmektedir. Bloglar, örgüt kültürünün yerleştirilmesi ve yaygınlaştırılması, katılımcı yönetim uygulamalarının geliştirilmesi, farklı birimler ve ekip üyeleri arasındaki koordinasyonun sağlanması açısından da büyük bir potansiyele sahiptir.

Blog Nasıl Açılır?

İnternette blog kurmak ile bir websitesi kurmak arasında başlangıç aşamasında hiç bir fark yoktur. Blog kurmak için çeşitli platformlar bulunmaktadır. Bunların arasında en popüler olan Blogspot ve WordPress siteleridir. Blogspot googleın blog açmak isteyenler için çok basit ve 1 dakikada açılabilecek bir blog servisidir. Blogspot ile blog açmak için tek gerekli olan bir gmail hesabıdır. Blogspot ile blog açmanın hiçbir ücteri yoktur. Tamamen ücretsizdir. Bu gmail hesabıyla istediğiniz isimde anında blog açabiliyorsunuz. Ancak açmış olduğunuz blogun isimden sonra gelen uzantısı blogspot.com şeklinde oluyor. Örneğin pasta veya salata tarifleri konusunda açmayı düşündüğünüz blogun adının pastasalatatarifi olmasını istediniz. Bu durumda blogunuzun adı pastavesalatatarifi.blogspot.com oluyor. Blogspot yazmasa iyi olur diyenler için birazdan o şekilde blog nasıl açılır anlatacağım. Burada bir tavsiyede bulunmak isterim. Blog açarken benim yukarıda yazdığım gibi uzun bir isim olmamasına dikkat edin. Mümkün olduğunca kısa ve anlaşılır bir isim olması daha akılda kalıcı olacaktır. Blogspot ile 1 dakikada açmış olduğumuz blog için çeşitli şablonlar arkaplanlar veya görsellerle blogumuzu şekillendirebiliyoruz.

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak

Blog nasıl açılır konusunda yukarıda bahsettiğim bir diğer blog açma yöntemi ise WordPress ile blog sitesi kurmaktır. WordPress ile iki farklı şekilde blog kurulabilir. İlk olarak ücretsiz blog açma yönteminden bahsetmek istiyorum. WordPress.com ve WordPress.org şeklinde iki farklı sistem bulunmaktadır. WordPress..com üzerinden blog açmak az önce bahsettiğim blogspota benzerlikler göstermektedir. Burada da hiç bir ücret ödemeden blog açılabilmektedir. Ancak blogspotta olduğu gibi seçmiş olduğunuz site isminin sonuna wordpress.com uzantısı gelmektedir. Siteniz pastasalatatarifi.wordpress.com şeklinde olacaktır.

WordPress ile Ücretli Blog Açmak

Yok kardeşim bunlar ne biçim site uzantısı böyle blog mu olur diyenler ellerini birazcık ceplerine atmak durumundalar. Blog nasıl açılır yazısının bu bölümünde WordPress ile uzantısı com net org veya herhangi bir uzantıyla nasıl blog websitesi açılır onu anlatacağım. Burada bizim için ilk bakmamız gereken yer hosting siteleridir. Bir hosting sitesine girerek buradan istediğimiz site isminin yani alan adının alınabilirliğine bakmamız gerekir. Bizim düşündüğümüz site adı daha önceden alınmış olabilir. Hosting firmalardında istediğimiz bir alan adını eğer daha önce alınmamışsa 1 yıllığına yaklaşık olarak 10 dolar gibi bir fiyata alabilirsiniz. Alan adını aldıktan sonra yapmanız gereken bir hosting almak olacaktır. Zaten alan adı alırken size bu alan adıyla beraber bir hosting almak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Dolayısıyla alan adı ile aynı anda hostingide alabilirsiniz. Hosting blogunuzun internet ortamındaki evidir. Blogunuz almış olduğunuz o evde durur esasında. İlk olarak bir blog kurmak isteyenler 20 dolar ile 40 dolar arasında bulunan hostingler arasından tercih yapabilirler. Hostingler arasındaki bu fiyat farkı çeşitli özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bazı evler küçüktür bazıları büyük. Bazıları daha lüks bazıları ise sıradan.

Blog nasıl açılır konusunda WordPress ile blog kurmak konusunda son aşamaya geldik. Site adımızı yani alan adı aldık. Blogumuza bir evde aldık. Yani hosting. Şimdi yapmamız gereken hosting firmasına bize bu almış olduğumuz hostinge wordpressi kurarak gerekli şifreleri iletmesi. Bu hizmetleri almış olduğumuz hosting firması bizim nasıl birisi olduğumuzu bilmez. Biz bilgisayardan internetten anlıyormuyuz bilmez. O yüzden ne yapmasını istiyorsak söylüyoruz. İlk kez blog açıyoruz. WordPress nasıl kurulur biliyomuyuz. Hayır. Söylüyoruz kuruyorlar ve şifreleri gönderiyorlar.

Artık bir blogumuz var. Şifreler geldiğine göre pastasalatatarifi.com adında bir sitemiz olmuş demektir. Bu şekilde yazdığınız anda siteniz karşınıza çıkacaktı. Buraya kadarı kolay olan kısımdı. Esas blog işleri bundan sonra başlıyor.

Bu Yazı İnternetten Alıntı Yapılarak Hazırlanmıştır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir