Girişimcinin Başarısızlık Nedenleri

Bir Girişimcinin Başarısız Olmasındaki 5 Neden

Tüm girişimlerin başarılı olması mümkün değildir. Başarısız örnekler de başarılı örnekler kadar çoktur. Hatta bazı bilim adamları başarılı girişimcilerin hayatlarında hiç olmazsa bir kere başarısız olması gerektiğini söylemektedirler. Bu elbette tartışılabilir bir konudur. Aslında başarısız örnekler birer tecrübe olarak da değerlendirilebilir.

Genel olarak girişimcilikte başarısızlıkla ilgili nedenler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Kuruluş yerinin iyi seçilmemiş olması: Kuruluş yeri seçimi, pazara yakınlık, ham maddeye yakınlık, iş gücüne yakınlık, ulaşımın kolay olması gibi etkenler bazen bilinçsizlikten bazen de farklı yaklaşımlardan dolayı başarısızlıkla sonuçlanabilir.
  2. Sermaye yetersizliği: Girişimcilerin en önemli başarısızlık nedenlerinden biri de sermaye yetersizliğidir. Ayrıca yüksek fiyatlı kredilerin ödenmesinde zorluklar yaşanabilir.
  3. Ticaret bilgisinin yetersizliği: Girişimcilerin bir kısmı aileden gelen bilgiye sahip­ken bir kısmı da eğitim alarak ticari bilgiye sahip olurlar.Eğitim almamış veya aileden gelen faktörlere sahip olmayan kişilerin girişimleri başarısızlıkla sonuçlanabilir.
  4. Yetersiz zaman: Dinamik piyasalarda tüketici istekleri çok çabuk değişebilir. Bunun için girişimcinin hızlı karar alması risk doğurabilir veya fırsatları kaçırmasına neden olabilir. Küçük işletmelerde girişimcinin birçok görevinin olması da zaman darlığı yaşanmasına neden olabilir.
  5. Rekabet faktörlerinin göz önüne alınmaması: Pazara yeni giren girişimcilerin,kendi kaynaklarıyla birlikte rakipleri ve piyasa yapısını göz önünde bulundurmadan hedef belirlemesi başarısızlık yaşanmasına neden olabilir.

Girişimcinin Başarılı Olması İçin Makalemizi İnceleyiniz. Tıklayın

Girişimcinin Başarısızlık Nedenleri
Girişimcinin Başarısızlık Nedenleri