Bir Eğitim Mucizesi Kitap Özeti

Bir Eğitim Mucizesi Kitap Özeti,Bir Eğitim Mucizesi Kitabı Ana Fikri,Bir Eğitim Mucizesi Kitabı Yazarı,Bir Eğitim Mucizesi Kitabı Konusu

Bir Eğitim Mucizesi Kitap Özeti

Yazarı: A. S. Neill

Genetik yapı aynı, çevre ve eğitim farklı olursa kişilik gelişimi pozitif ve potansiyel suç işleme isteği azalır mı? İngiliz Pedagog A.S. Neill ‘Çocuk doğal olarak iyidir ve her türlü yetişkin telkininden uzakta, özgür bırakılırsa, doğal yetenekleri çerçevesinde tam olarak gelişir..’ der.

A.S.Neill 1921 yılında Londra’nın 100 mil kadar uzağında Suffolk’ un Leiston kasabasında bir okul açtı; SUMMERHILL. Gazetelerin ‘Canının istediğini yap okulu’ adını verdiği okulun felsefesi, çocuğu okula uydurmak yerine okulu çocuğa uydurmaktı. Nasıl bir okuldu Summerhill ve nasıl mezun veriyordu?

İlk şart okula gelen ailelerin de özgürlüğe inanması. Bir Albay 9 yaşında ki oğlunu okula kayıt için getiriyor. Albay, “Burası bana iyi görünüyor da, yalnız bir korkum var, oğlum burada mastürbasyon yapmayı öğrenebilir.” Bu korkunun sebebini soruyor Neill, aldığı cevap “Çok zararı dokunur ona.” Nazik bir tavırla “Size, bana çok zararı dokunmadı, değil mi?” Albay oğlunu alıp oradan uzaklaşıyor.

Başka bir örnekte, kızını okula verip vermemekte kararsız olduğunu söyleyen zengin bir kadına Neill ‘Ben sizin yerinize karar verdim, kızınızı okula almayacağım.’ Kadın şaşkın nedenini sorar, ‘Eğer kızınızı bu okula alırsam, ömrümün yarısını size özgürlüğü anlatmakla geçiririm ve siz ikna olmazsınız, bu kızınız için sakıncalıdır, korkunç kuşkuya düşer, ev mi haklı, okul mu?’

Bu okulu bitirenlerle ilgili ilginç örnekler var:

Tom: Okula 5 yaşında gelmiş, 17 yaşında ayrılmış, bunca yıl tek derse girmemiş, zamanının çoğunu atölyede geçirmiş, annesi babası geleceği konusunda endişe duymaya başlamışlar, Neill bir akşam (Tom 9 yaşında iken) onu yatağında David Copperfield okurken bulmuş ve okumayı nerden öğrendiğini sormuş, kendi kendine öğrendiğini söylemiş Tom. Birkaç yıl sonra gelip Neill’e rakamların nasıl toplandığını soruyor, öğrettikten sonra başka öğrenmek istediği bir şey olup olmadığını soruyor Neill. Tom teşekkür edip ayrılıyor odadan, sonrasında Tom’un bir film stüdyosunda kameraman olarak çalıştığı ve şirket sahibi tarafından en değerli eleman seçildiği öğreniliyor.

Başarılı olanların sayısı fazla olsa da, başarısızlıklarda yaşanmış Summerhill’de. A.S.Neill’in gördüğü bir gerçek var, iyi öğrencilerin hepsi iyi evlerden gelenlerdi. ‘Sorun çocuk yoktur, yalnızca sorun anneler ve babalar vardır, belki de yalnızca bir sorun vardır demek daha doğru…’ düşüncesine sahip Neill’e göre özellikle aile içi erken çocukluk dönemi eğitimi oldukça önemli olmakla birlikte, genetik özelliklerde göz ardı edilmemelidir.

Sonuç olarak;

Bu kitap, bir mutsuzluğun nasıl doğduğunu gösterme, onun insanların yaşamlarını nasıl yıktığını ve mutsuzluğun hiç doğmaması için çocukların nasıl eğitilmesi gerektiğini belirtmek için yazılmıştır. Summerhill’in yeni çocukların mutluluk içinde eğitildiği yerin öyküsüdür.

Summerhill, insana güven veren, çocukları kabul eden bir yerdir. Çocukların baskıdan kurtulmalarıyla, özgürlüklerine kavuşmalarıyla birçok sorunun halledileceğini Bay Neill eserinde göstermiştir. Çocukların isteklerini doyasıya yaşamalarına imkân sağlamıştır.

Genel Okul Toplantıları yaparak tüm öğrencilerin konuşmasına, fikrini söylemesine fırsat vermiştir. Summerhill’den ayrılan öğrenciler istedikleri meslekleri elde etmiş, mesleklerinde başarılı, sevilen, sayılan bireyler olmuşlardır.

Bazı aileler de çocuklarına olan tavırlarını değiştirmişler ve daha da bilinçlenmişlerdir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir