Bilgisayarlara Bulaşan Virüs Çeşitleri ve Bulaşma Nedenleri

Virüs Çeşitleri, Bilgisayar Virüslerinin Bulaşma Nedenleri Hakkında Bilgi Bulunduran Paylaşım Platformu

VİRÜS ÇEŞİTLERİ VE BULAŞMA NEDENLERİ

Virüsler, genelde iki gruba ayrılırlar. Bunlardan birincisi, bilgisayar ilk açıldığında (Boot edilirken) 

sistemin belleğine yerleşerek orada gelişen, çalıştırılan programlara ve okuma yazma yapılan sabit disk veya disketlere kendilerini kopyalayan BOOT sektör virüsleridir.

Boot sektör virüsü, kendisini belleğin ilk bölümünde saklayarak her okuduğu diskete kendini kopyalar. Sabit diskin BOOT (açılış bilgileri) sektörüne yerleşen virüs, sabit diskin orijinal (özgün) BOOT’unu kendisiyle değiştirir. Dolayısıyla, işletim sisteminin yükleme kodlarının bulunduğu bu sektör­lere yerleşerek, sistemin açılmasını engeller. Bu durumdaki bilgisayar, sistem dosyalarını yükleme işlemini yapamaz ve açılmaz.

İkinci virüs grubu ise PROGRAM VİRÜSLERİ diye tanımlanan, çalıştırılabilir dosyaların sonuna kendilerini kopyalayan virüslerdir. Bunlar kendilerini, bulundukları ortamda çalıştırılan .COM ve .EXE uzantılı dosyalara kopyalarlar. Zaman içinde programın bir parçası hâline gelerek, program üzerinde etkin olurlar ve programı çalışamaz duruma getirirler.

Virüslü program çalıştırıldığında, virüs kendini sistemin belleğine kopyalar ve burada kalır. Daha sonra çalıştırılacak herhangi bir .COM veya .EXE uzantılı programın çalıştırılması ile kendini programın sonuna ekler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir