Bilgisayar Virüsü Kısaca Nedir?

bilgisayar virüsleri
Bilgisayar Virüsü Kısaca Nedir?

Virüs Nedir, Bilgisayar Virüsü, Bilgisayar Virüsü Nedir ve Bilgisayarlara Bulaşan Virüsler Hakkında Bilgi Bulunduran Paylaşım Platformu

BİLGİSAYAR VİRÜSÜ NEDİR?

Günlük hayatı kolaylaştıran bilgisayarlar; arızalanabilir ve işlem yapamaz duruma gelebilir. Arızalı ve işlemeyen bilgisayarlar herkesi zor durumda bırakabilir. Örneğin; bankadan maaş çekememek, havaleleri alamamak, su ve elektrik faturalarını yatıramamak bunlardan bazılarıdır. Bilgisayarları işlem yapamaz duruma getiren olgular nelerdir? Fazla çalıştırılmak mı? Temiz olmayan ortamlar mı? Tüm bunların nedenleri, elektronik arızalar olabileceği gibi, asıl önemlisi işlem yapan programlara bulaşan virüslerdir.

Virüs: Programcılar tarafından yazılan, dosyalara bulaşarak başka diğerlerine kendini kopyalayabilen ve bulaştığı sisteme zarar veren küçük programlardır. Virüsler, bilgisayar belleğine yerleşerek çalıştırılan veya işlem yapılan tüm sabit disk veya disketlere bulaşır.

Başka bir ifadeyle, virüsler durup dururken üremeyen (bakteri), mikrobik ortamlarda barınmayan tek hücreli canlılar değildir. Bilgisayar virüsü, bilgisayar diline dönüştürülebilen programlama mantığıy­la yazılır. O nedenle bilgisayara virüsün bulaşması durumunda ona herhangi bir tıbbî tedavi uygulana­maz. Teşhis ve tedavisi programların komutlarıyla yapılır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir