Balonun İcadı Hakkında Bilgi

Balonun mucidi bir kişi değil, Joseph ve Etienne Mongolfiyer Kardeşler adını taşıyan iki kardeştir.

İlk balon da 1783 yılının 5 Haziran günü, Fransanın Annonay kasabasından havaya uçurulmuştu. Joseph Mongolfiyer kardeşinden 15 yaş daha büyüktü. Babaları,ilk balonun uçurulmasıyla insanlık tarihine geçen Annonay kasabasında bir kağıt fabrikasının sahibiydi. Sonradan mimar olan Etienne e karşılık, abisi Joseph okulunu bitirmeden babasının yanında çalışmaya başlamıştı. Bir süre mimarlık yapan Etienne de bu işi sürdürmedi. Babasının kağıt yapım yerinde çalışmaya başladı.

İki kardeşin en büyük merak ve ilgisi, havayla ilgili konulardı. Çok geçmeden, bu merak ve ilgilerinin doğrultusunda deneyler yapmaya koyuldular. Bulutlar gibi havada yol alan bir gemi,bir araç yapmak istiyorlardı. Joseph, iki metre çapındaki şemsiyelerle bazı denemeler yaptı. Büyük bir şemsiyenin alt tarafına bir sepet bağladı. Sepetin içine bir koyun koydu ve bunu kasaba civarındaki yüksek bir tepeden aşağı attı. Daha sonra aynı denemeyi kendi de gerçekleştirdi. Böylece, ilk paraşüt uygulanmış oluyordu.

Açık havada ateş üzerinde kurutulan bir gömleğin kabararak havalanması, Mongolfiyer kardeşlere ilk balonun yapımı için temel fikri verdi. Taftadan dört köşe bir torba diktirdiler. Torba alt tarafından ısıtılınca, havalandığını gördüler. Aslında, torbanın içine dolan dumanla uçtuğunu sanıyorlardı. Isınan havanın genleşerek dış havadan daha hafif hale gelmesi ve torbanın bu nedenle uçtuğu gerçeği onlara yabancıydı. Buna rağmen, deneylerini geliştirerek, 1783 yılının 5 Haziran günü ilk balonu uçurmak onuru onlara aittir.

Kasaba alanındaki denemeden 4 ay sonra, Rosier adında bir genç Mongolfiyer Kardeşlerin yaptığı balonla uçtu. İlk uçuşta balon iple yere bağlıydı. İkinci uçuşta serbest bırakıldı.

İlk büyük denemenin ardından 1 yıl geçince, Mongolfiyer Kardeşler La Gustave adını verdikleri dev bir balonla kendileri uçtular. Aynı yolculukta, kendilerinden başka beş yolcu daha vardı ve bunlardan biri kadındı.

BALONCULUK TARİHÇESİ

1783
19 Eylül gününde uçan ilk sıcak hava balonunun yolcuları bir koyun, bir ördek ve bir horozdu. Bu balon Montgolfiere Kardeşler tarafından, kağıt ve kumaştan imal edilmişti. Bu ilk balonun yocularının hayvanlardan oluşması dönemin Kralı 15. Louis nin emriydi. Bu balon1800 metre kadar bir irtifaya ulaştı ve yere sağ salim indi.

1783
İnsan taşıyan ilk sıcak hava balonu, 21 Kasım günü uçtu. Bu balon da Montgolfiere kardeşler tarafından ipek ve kâğıttan imal edilmişti. Pilotlar Jean François Pilatre de Rozier ve Marki François-Laurent dArlandes idi. Balon Paris in merkezinden havalandı ve yaklaşık 150 metre bir irtifaya ulaşarak dokuz kilometre ötedeki bağların arasına indi. Bölgenin çiftçi ve köylüleri, göklerden ateşler saçarak inen bu cisimden, çok tedirgin oldular. Bunun üzerine pilotlar da yaklaşan köylülere sepette bulundurdukları şampanyadan ikram ederek hem gönül aldılar hem de uçuşu kutlamış oldular. Bu uygulama balonculukta bir gelenek oldu ve günümüzde de her inişte şampanya patlatılarak bir kutlama yapılmaktadır.

1989
Kapadokya daki olağanüstü ve benzersiz uçuş olanakları keşfedildi. Dolayısıyla bölgede ticari uçuşlar da başladı. Yıllar içinde bu muhteşem uçuşa olan rağbet ve talep arttıkça bir kaç balonculuk firması kuruldu.

1999
Dünyanın çevresinde yapılan ilk başarılı uçuşu Brian Jones ve Bertrand Piccard, meşhur Brietling Orbiter adlı balonla gerçekleştirdiler ve uçuş 21 Mart günü tamamlandı.

2002
Steve Fossett dünyanın çevresinde tek başına yapılan ilk solo uçuşu 2 Temmuz günü başarıyla tamamladı.

2006
Yıllarca süren araştırma ve incelemeler sonunda Anatolian Balloons kuruldu. Mevcut balonculuk firmalarının eksiklerini ve yanlışlarını iyi bildiği için de bu işe başlarken, en üst düzeyde hizmet verebilmek için en iyi ve en üst kalite teçhizatla ve en profesyonel ekiple başladı. Şu anda Kapadokyanın ve dünyanın en büyük balonculuk firması olduğu gibi ISO 9001-2000 kalite belgesine sahip olan ilk ve tek firmadır. Başka bir deyişle ticari sıcak hava balonculuğu da Anatolian Balloons ile en üst noktaya ulaşmıştır.

2007
Bugüne kadarki balonculuk tarihçesinde dünyanın en büyük sıcak hava balonu Mısır için rekor amaçlı 30 kişilik olarak üretilmişti. Hem dünya rekorunu kırmak, hem de bu işi en iyi Türkler yapıyor dedirtmek için 36 kişilik, tamamen VIP tasarımlı, dünyanın en büyük sıcak hava balonu bizim için üretildi. Şimdi artık Kapadokya semalarında. Hepimize hayırlı olsun. Anatolian Balloons la daha nice rekorlara.

balonun-icadi