Balın Cilde Faydaları Nelerdir?

Balın Cilde Faydaları Nelerdir?,Balın Cilde Faydaları,Balın Cilde Faydası Nedir?,Balın Cilde Faydası,Balın Cilde Faydaları Hakkında Bilgi

Balın Cilde Faydaları Nelerdir?

Geçmişten günümüze yemeklerimizde ve içeceklerimizde kullandığımız balı, aynı şekilde güzellik ürünü olarak kullanmamız da mümkün. Artık ulaşımı zor bir malzeme olmaktan da çıkan bal, bireylere sağlıklı bir ürünle beslenme imkanının yanında kadınlar için kozmetik malzemesi olarak da kullanılma imkanı sağlıyor. Balın içerisinde bulunan aminoasitler ve vitaminler, insan cildi tarafından kolayca emilebildiğinden dolayı cilde uygulandığında gayet sağlıklı bir görünüme kavuşmasına sebep oluyor. İşte balın cilde faydaları

Zararlı kaynaklardan korur : Balın içerisinde anti-mikrobiyel ve anti-bakteriyel özellikler bulunduğu için cildinize uyguladığınızda tahrişleri giderir, cildin kuruluğunu azaltıp parlak bir görünüm sağlar.

İyileştiricidir : Bal, ciltteki yaraların iyileşmesini sağlar ve oluşabilecek bir enfeksiyonu engellemeye yardımcı olur. Evinizde ya da dışarda bir yaralanma geçirdiyseniz, yaranızın üzerine ince bir miktar bal sürdüğünüzde iyileşme süreciniz çok daha hızlı olacaktır. Ya da vücudunuzda yanık yarası olan bir bölge varsa buz kompresi yaptıktan sonra biraz bal sürebilir, acınızı hafifletebilirsiniz.

Temizleyicidir : Balın içerisindeki bileşenler sayesinde, balı biraz suyla karıştırdığınız takdirde cildinizi temizlerken yapışmasını ve cildinizi tahriş ederek soyma gibi bir durum yaşamadan doğal yollarla cilt bakımı yaparsınız.

Nemlendirir : Bal, doğal yollarla herhangi bir kimyasalla tepkimeye girme ihtiyacı duymadan saçlarınızı ve cildinizi nemlendirir. Saçlarınızda elektriklenmeyi önleyerek sakinlik oluşturur.

Cildinizi besler : Balın içerisinde kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi enzimler bulunur ve bu enzimler cildinizi ve saçlarınızı temizlemek için en faydalı yollardan biridir. Balı yiyerek de vücudunuza alsanız kür olarak da suratınıza uygulasanız göstereceği etki hep besleyici olacaktır.

Yaşlanmayı önler : Cilt bakımınızı bal ile yaptığınız zaman balın içindeki antioksidanlar cildinizdeki hücrelere nüfus ederek daha genç ve taze bir görüntüye sahip olmanızı sağlar.

Sivilce karşıtıdır : Günlük hayatınızda size acı veren ya da görüntüsünden hoşlanmadığınız aknelerinizin üzerine bal sürüp 15-20 dakika bekledikten sonra duru suyla yıkarsanız, balın sivilcenin iltihabına nüfus edip geçirdiğini görebilirsiniz. Bal, sivilcelerin mikrobik bozukluklarıyla savaşır ve sivilce bölgesindeki kızarıklığın da giderilmesine yardımcı olur.

BAL İLE YAPILABİLECEK CİLT MASKELERİ

Yüze sürülen balın faydalarından bir kaç tanesini aşağıda vermiş olduğumuz maskeleri uygularsanız mutlak suretle göreceksiniz;

Cildiniz kuru ise, 1 orta boy şeftaliyle bir kaşık balı iyice birbirine karıştırıp sonra yüzünüze sürebilir, yarım saat bekledikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Cildiniz yağlı ve kirli ise, yüzünüzdeki yağlılık oranına göre elma ve ona orantılı olarak kaşık sayısınca bal kullanmanı gerekir. Örneğin; cildinizin normalden biraz daha fazla yağlı olduğunu düşünüyorsanız 2 elmayı ezip üzerine 2 yemek kaşığı bal koyup karıştırarak yüzünüze süreceğiniz bakım kürünü 15 dakika bekletip ılık suyla yıkayabilirsiniz. Değişikliği hemen fark edeceksiniz.

Rahat bir ballı banyo keyfi için, 1/4 fincan balı elinizdeki yarım fincan sütle beraber, doldurmuş olduğunuz küvetin içerisine boşaltıp ardından kokusundan memnun kalacağınız bir bitkisel yağdan da bir kaç damla damlatıp suyun içerisine girebilirsiniz. Bu vücudunuzu besler ve dinlendirir.

Bu kürleri uygularken içeriklerinde kullandığınız malzemelerden herhangi birine alerjiniz olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz.

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir