Babilin Asma Bahçeleri, Babilin Asma Bahçeleri Nerede?, Babilin Asma Bahçeleri Nasıl Yapıldı?,

BABİLİN ASMA BAHÇELERİ

Yeri tam anlamıyla belirlenememiş olan Babilin Asma Bahçeleri eski dünyanın yedi harikası arasında gösterilmektedir. Geçmişte Irak’ın Babil olarak bilinen şehri şimdiki Hillah ismi ile tanınan şehire yakın bir yerde olduğu varsayılmaktadır. Bazı kaynaklarda 2. Kral Nebukadnezarin yaptığı yazılmış ise de, herhangi bir arkelojik kanıt yoktur.

Bahçeler hakkında bir çok efsane anlatılmaktadır. Efsanenin birinde Babilin Asma Bahçeleri, Kraliçe Amytis’in yeşillikleri ve vadilere olan özleminden dolayı eşi Kral Nebukadnezar tarafından eşine hediye olarak insa edildiği yazmaktadır.

Asur Kralı Sanherib Musul yakınlarında Dicle Nehri üzerine inşa ettirdiği Ninovayı Babilin Asma Bahçelerine Alternatif olarak sunulmaktadır. Bilimsel ve tarihi kaynaklara göre, Babilin Asma Bahçeleri ile ilgili herhangi bir kanıtın olmayışı, Yine bu bölgedeki herhangi bir doğal güzellik sahibi yapının Nebukadnezar’ın eşi ile ilişkilendirilmemiş olması, muazzam güzellikte olduğu anlatılan Babilin Asma Bahçelerinin aslında hiç var olmadığına işarettir. Heradobus, Nebukadnezar yönetimindeki Babili eserlerine taşımış; ancak asma bahçelerinden tek satır söz etmemiştir. Her ne kadar günümüze kadar 1 adet bahçe taşı bile bulunamasa da, bir takım bilim adamları, kanıtların Fırat Nehrinin altında kaldığını da savunmaktadırlar. Ancak, bu kanıtlar olsa bile, nehrin altından yapı için kazı çalışması yapmak çok güvenli olmayacaktır.

Babilin Asma Bahçeleri