AYAŞLI VE KİRACILARI ROMANININ ANA FİKRİ VE ÖZETİ

Ayaşlı ve Kiracıları Roman Özeti,Ayaşlı ve Kiracıları Romanının Ana Fikri,Ayaşlı ve Kiracıları Romanı Konusu,Ayaşlı ve Kiracıları

AYAŞLI VE KİRACILARI ROMANININ ANA FİKRİ VE ÖZETİ

YAZARI:

Memduh Şevket Esendal

KAHRAMANLARI:

Yazar(anlatıcı), Ayaşlı İbrahim Efendi, Fahri, Turan Hanım, Hasan Bey, Şefik Bey, İffet Hanım ve Abdülkerim Efendi, Hâki Bey, Halide Ziynet, Cavide Hanım, Melek Hanım ve Selime, İskender Bey.

KİTABIN ÖZETİ

Yazar, Ayaşlı İbrahim Efendi’nin Ankara’daki apartman katında kiracı olarak yaşamaktadır. Bu katta her odada farklı insanlar kalmaktadır. Orada Ayaşlı İbrahim Efendi’ye “Baba” diye hitap ederler. Ayaşlı eskiden eşkiyalık yapmış birisidir. Birkaç kere evlenmiştir. Üvey kızı Faika, Faika’nın kocası ve kaynanasını da yanına almıştır. Onlara da birer oda vermiştir. Faika işveli bir kadındır. Fuat şofördür. Faika’nın annesi yani Ayaşlı’nın eski eşlerinde Makbule ev işletiyordur(Sosyal ev). Turan Hanım ise Hâki Bey(yazar)’e aşıktır. Bir ara yazar da Turan hanımı sevdiğini düşünmüştü.

Yazar Hasan Bey’le dostluğunu çok geliştirir, bir süre sonra İffet Hanım ve Ayaşlı kiracısı olan bu çiftin mutsuzluklarını kat kat arttıran sürekli ağlayan biridir. Halide deli dolu, açık sözlü içinde kötülük olamayan birisidir. Ziynet Halide’nin hamile olup evden ayrılmasından sonra alınan ikinci hizmetçidir. Halide kadın dedikoducu ve arabozucudur. Yazar bu farklı kişilikleri barındıran bu evde yaşamaya başlar. Bu arada Hasan Bey’le tanışır ve araları çok iyi olur. Bu arada evdekilerle fazla ilgisi olmayan Turan Hanım ve eşi Hâki beyle tanışır. Evdekilere kendini fabrikatör olarak tanıtan İskender Bey’le tanışır. Turan ve İskender’in ortak yanları ikisinin de kumarbaz olmasıdır. Dışarıdan adam getirerek kumar partileri düzenlerler.

Yazar, Turan Hanım aracılığıyla Cavide Hanım’la Tanışır. Bu kız iş aramaktadır fakat sürekli yazara iyi bir koca bulamayacağından yakınır. Cavide Hanım’ın yazarın odasına her gün gelmesinden dolayı yazarla evleneceği etrafındaki insanlar özellikle yazarın en yakın dostlarından olan Hasan Bey tarafından düşünülür. Bu durumdan hoşlanmayan Turan Hanım Cavide’ye İstanbul’da bir iş bulur. Cavide hemen kabul eder ve gider. Bu durum yazarda büyük bir hayal kırıklığı yaşatır. Çünkü yazar Cavide’nin kendisini sevdiğini düşünür. Yazarı üzen bir diğer olay ise Turan Hanım’ın daha büyük bir evi kiralayarak evden ayrılmasıdır. Bu arada evde durumlar pek iyi gitmemektedir.

İffet Hanım ve kocası Abdülkerim Bey çocuklarını bahane ederek sık sık kavga ederler. En sonunda dayanamayıp çocuklarını İffet Hanım’ın annesinin yanına İstanbul’a gönderirler. İffet Hanım bu sırada Faika ve Turan Hanım’dan etkilenerek kötü yola sapmak üzeredir. Faika ve kocası Fuat’ın arası da pek iyi değildir. Fuat Faika’yı başka kadınlarla (bilgi yelpazesi.net) aldatmaktadır. İskender ve Şefik Bey arasındaki dostluk giderek ilerler. Şefik Bey’i İskender’in “seni karınla barıştırırım. ” sözüyle kandırıp parasını aldığı söylenmektedir. Bütün bu olaylar yazarı artık evden soğutur. İyi anlaştığı Hasan Bey’in kızı Selime ile tanışır. Dr. Olan arkadaşı Fahri’nin müdürün yeğeni Melek Hanım’la yazarı evlendirme çabası da boşadır. Çünkü yazar Fahri’nin Melek’i sevdiğini bilmektedir.

Hasan Bey bir gün ölür ve bunun üzerine kızı Selime Ayvalık’a geri döner. Selime memleketine dönünce kahraman onu sevdiğini düşünür. Bir süre sonra evin tadı gittikçe azalır. Şefik Bey ölü bir şekilde sokakta bulunur. İskender, fabrikasında uyuşturucu madde yakalattığı için hapsi boylar.

İffet Hanım yasak ilişkileri dolayısıyla kapmış olduğu hastalıktan, çok kötü durumdadır ve sürekli operasyon geçirir. Yazar bu olaylar yaşanırken Selime’ye daha çok bağlanır. Ona haber vermeden onun hakkında gizli haberler alır. Selime de yazarın evlenmediği hakkında bilgiler alınca yazarın yanına gelip nişan merasimi yaparlar.

Bir süre sonra Fahri ve Melek, yazar ve Selime aynı gün nikahlanırlar. Selime ve yazar lüks bir otel odasında iki ay kadar kalırlar. Ev ise tamamen dağılmıştır. Ayaşlı ekonomik olarak çok zor durumdadır. Köye dönmeye karar verir. Selim’e bir gün babasının mezarını ziyarete gittiğinde yanında Ayaşlı’nın mezarını da görür. Ayaşlı vasiyeti üzerine Hasan Bey’in yanına gömülmüştür.

Kitabın Ana fikri

İnsanlar hayatta hiç ummadıkları yerlerde hiç ummadıkları olaylarla karşılaşabilirler.

Kitaptaki Olayların Ve Şahısların Değerlendirilmesi

Halide:Kimsesiz,esmerce soluk benizli bir kızdır.Ezirganlıdır.

Faika:18 yaşlarında şımarık kızın tekidir.Ufacık tefecik birşeydir.

Şoför Fuat:Faika’nın kocasıdır.Kısa boylu,karısı gibi ufak tefek,açıkgöz ve birazda çapkın birisidir.

Hasanbey:Gayet dürüst ve samimi bir dosttur.Yazarın abisinin arkadaşıdır.

Ayaşlı:Asıl adı ibrahim’dir.Yazarın ev sahibidir ve de Faika’nın üvey babasıdır.

Şefik bey:Orta boylu,şişmanca ve temizliğine dikkat etmeyen birisidir.Arnavut bir baba veLübnanlı Arap bir anadan dünyaya gelmiştir.

İffet Hanım ve Kocası:Sürekli tartışan bir çifttir.Ufacık bir çocuğu bile avutmaktan aciz insanlardır.

Turan Hanım ve Kocası:Bu çift ise kumar hastasıdırlar.Sürekli evlerine birilerini alıp kumar oynarlar.

Fahri:Yazarın en samimi arkadaşıdır ve de doktordur.

Selime:Hasanbey’in kızıdır daha sonra ise yazarla birlikte evlenmişlerdir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir