Ayak kokusu neden olur ve nasıl geçer

Ayak kokusu neden olur ve nasıl geçer,Ayak kokusu neden olur,Ayak kokusu nasıl geçer,Ayak kokusu neden olur,Ayak kokusu

Ayak kokusu neden olur ve nasıl geçer

Ayak kokusu insan hayatını zorlayan bir problemdir. Hemen hemen herkeste oluşabilir. Ayak kokusunu önlemek için alınacak bazı tedbirler yanında bazı uygulamalar da vardır. Bugün tıp, ayak kokusunu tamamen engelleyecek tedaviler uygulamaktadır. Evde kendiniz ayak kokusunu engellemek için ne yapabilirsiniz? İşte, listemiz ;
Ayaklarımız vücudumuzda en fazla ter bezinin olduğu yerdir. Gün içinde yaklaşık yarım litre kadar ter üretirler. Ter ile birlikte ayak tabanında üreyen ve gelişen bakteriler, kokulu gazlar çıkarırlar. Ayak tabanı rutubetli ve karanlık olduğundan bu bakterilerin gelişimi için çok idealdir. Çorapsız giyilen ayakkabılar, dar ayakkabılar ve nefes almayan ayakkabılar ayak tabanında bakterilerin çoğalmasına destek verirler.

AYAK KOKUSU NASIL ENGELLENİR?

Ayakların düzenli olarak her gün yıkanması ve tam manası ile kurulanması gerekir. Ayaklarınızı sirkeli suda 10 dakika kadar bekletmek ve daha sonra sabun ile iyice yıkamak ayak tabanınıza yerleşen bakterileri engelleyecektir.

Ayak tabanlarınızda var olan eski deriler ve çatlaklar kesinlikle temizlenmelidir. Çünkü, bakteri ve mantarlar bu çatlaklara yerleşirler. Ayak bakımına önem vermek, ponza taşı ile ölü derileri temizlemek ve nemlendirici sürmek önemlidir.

Kullandığınız çorapları seçerken mümkün olduğunca teri emen pamuklu kumaşlardan olanları tercih edin. Teri emen çoraplar bakteri oluşumunu yavaşlatır. Eğer, çoraplarınız terden nemleniyorsa yanınızda yedek çorap bulundurun ve hemen değiştirin.

Ayakkabı seçerken, hava alan ve gerçek deri olan ayakkabıları almaya gayret edin. Bu tarz ayakkabılar ayakların hava almasını sağlayarak terin önüne geçer. Aldığınız ayakkabılar ayağınıza tam olmalı ve sıkmamalıdır.

Ayakkabınızda eğer koku oluştuysa, ayakkabı tabanında bakteriler var demektir. Bu nedenle ayakkabılarınızı yıkayın ve güneşte iyice kurutun. Mümkün olduğunca ayakkabı değiştirin. Piyasada satılan antibakteriyel spreylerden alarak, ayakkabıların yıkandıktan sonra içine sıkarak, sorunu çözebilirsiniz.

Ayak kokusunu engellemenin bir diğer yolu havanın güzel olduğu zamanlarda çıplak ayakla toprakta, kumda ve evde gezmektir. Özellikle güneş gören ortamlarda ayak içinde olan bakteriler ölecektir. Tüm bunlara rağmen ayak kokunuz devam ediyorsa bir doktora görünerek, ayaklarınıza botoks uygulaması yaptırabilirsiniz. Bu uygulama ile, ayak kokusuna 6 ay kadar engel olursunuz.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir