Avakado Nedir? Avakadonun Faydaları

Avakado Nedir? ,Avakadonun Faydaları

AVAKADO NEDİR?

Avakado armuta benzer, içi krem rengi dışı yeşil renklidir. İçinde çekirdeği olan sıcak iklim meyvelerindendir. Ülkemizde daha yeni yeni yetiştirilmeye başlanan avakado meyvesi üretimi ve bakımı çok zor olduğundan dolayı sadece Akdeniz kıyılarında sınırlı olarak yetiştirilmektedir. Avakado ağacı portakal ağacına olan benzerliği ile dikkat çeker. Avakado ağaçtan toplandığında çok serttir ve belirli bir süre oda sıcaklığında birkaç gün bekletildikten sonra tüketilmelidir. Avakado Türk damak tadına yabancı bir meyvedir. Bir çok insanımız bu faydalı meyveyi bilmiyor. Avakado ülkemizde en sık olarak salataya karıştırılarak tüketilmektedir. Pazardan veya manavdan satın aldığınız avakadoyu hemen tüketmeyecekseniz buz dolabında bekleterek olgunlaşmasının önüne geçebilirsiniz. Böylece meyve taze kalmış olur fakat buz dolabında çok fazla bekletirseniz kabukları siyahlaşarak çürümeye başlayacaktır.

AVAKADONUN FAYDALARI NELERDİR

♦ Bir çok hastalık ile mücadele için çok gerekli olan E vitamini avakado meyvesinin içinde bol miktarda bulunduğu için hastalıklara karşı avakado yapısında bulundurduğu E vitaminini destekleyen proteinler sayesinde oldukça faydalı bir meyve olarak öne çıkar.

♦ Tokluk hissini vererek vücudun açlık krizini bastıran guacamole maddesini içinde barındıran avakado bu özelliği ile fazla kiloların önüne geçiyor.

♦ Kalp sağlığının temel taşı olan folat maddesi avakado meyvesinin içinde sağlığımız için yeteri kadar mevcuttur. Folat bilindiği gibi kalbi güçlü tutarak oluşabilecek hastalıkların önüne geçiyor. Vücudumuz için gerekli olan folat maddesinin %25’ini günde içeceğiniz bir su bardağı avakadodan karşılayabilirsiniz.

♦ Avakadonun içinde bulunan yüzlerce faydalı maddelerden olan lutein ve zeaksantin maddesi göz sağlığı için çok önemlidir. Bu maddeler sayesinde göz hastalıklarının önüne geçilerek gözlerin sağlığı korunur ayrıca yaşlanmadan dolayı  ortaya çıkan göz hastalıklarını da engelleyerek gözlerin sağlığını korumaktadır.

♦ Bilimsel araştırmalar sonucunda avakadonun kanseri önlediği kanıtlanmıştır. Ayrıca yine bilim insanları tarafından yapılan bir araştımaya göre avakado kanser tedavisi olan kemoterapinin yan etkilerini oldukça azaltığını göstermiştir.

♦ Düzenli tüketilen avakado meyvesinden temin edilen folat maddesi sayesinde kolon, mide, pankreas ve rahim ağzı kanserine karşı korumaktadır.

♦ Bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimlerine doğrudan etki eden B1 ve B2 vitaminlerini ve yine bu vitaminler gibi bebekler içinde çok faydalı olan folat maddesi avakado meyvesinden temin edilebilir.

♦ Avakado meyvesi ürettiği doğal lifler sayesinde sindirim sağlığını korur, kabızlığı gidererek sağlıklı bir sindirimin gerçekleşmesini sağlar. Bu özelliği ile kolon kanseri riskini de önler.

♦ Düzenli tüketilen avakado sayesinde yüksek tansiyonun ve kötü kolesterolün önüne geçerek vücudunuzu bir çok hastalıktan koruyabilirsiniz.

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir