Aşı Nedir? Aşının Önemi Nedir?

Aşılama Hakkında Bilgi, Aşı Kısaca Nedir?, Aşı Ne Demek?, Aşının Önemi Nedir?, Aşı Yaptırmak Neden Önemli?, Aşı Hakkında Kısa Bilgi,Aşılama Nedir?

Değerli Ziyaretçilerimiz Bu Yazımızda Sizlere Aşı Hakkında Bilgi Vermeye Çalışacağız İyi Okumalar…

Aşı Nedir? Aşının Önemi Nedir?

İnsan vücudu hastalıklara karşı bağışıklık sistemi tarafından korunur. Bu sistem hastalık etkenlerine karşı özel antikorlar (savunma maddeleri) üretir. Antikorların üretimi için vücudun hastalık etkeni ile karşılaşmış olması gerekir.yani hastalığa yakalandığımız zaman bağışıklı sistemi mikrobu tanır. Tekrar aynı mikrop ile karşılaştığında hazırlıklı olur.

♦Aşılar ise hastalığa yakalanmadan vücudun hastalık etkenini tanımasını ve önceden antikor üretilmesini sağlar.
♦Aşı, zayıflatılmış ya da öldürülmüş hastalık etkenini ya da bu etkenin zehirli ürünlerini içeren karışımlardır.

Bulaşıcı hastalıklara karşı üretilen aşılar, hastalığı hiç geçirmemiş kişilere verilir. Aşılanmış kişiler ya hiç hastalanmazlar ya da hastalığı hafif geçirirler.

Ülkemizde çocuklar doğumdan itibaren belirli bir aşı takvimine göre aşılanırlar. Düzenli olarak uygulana aşılar; verem, difteri,çocuk felci, boğmaca, tetenos, kızamık, kızamıkçık, kabakulak,Hepatit B’dir. 2006 yılından itibaren de Haemophilus influenza (Hemofilyus inflüenza) tip B (hib) aşısı takvime eklenmiştir.

aşı nedir neden önemlidir
Aşı Nedir? Aşının Önemi Nedir?

Hib, bütün dünyada yaygın görülen bir bakteri türüdür. Tüm yaşlarda görülmekle birlikte özellikle 5 yaş altında en sık görülen çocukluk hastalığı etkenlerindendir. En çok süt çocuklarında (6-18) hastalık yapar. Bütün dünyada bakteriyel menenjitin en sık görülen etkenidir.
Hib, menenjit dışında başka ciddi hastalıklara da yol açabilir veçocuklarda zatürre, akciğerlerde sıvı toplanması (zatülcenp-ampiyem) kana mikrop karışması (sepsis), yutak iltihabı (kuş palazına benzer ciddi bir hastalık;epiglottit), eklem ve kemik iltihapları gibi ağır hastalıkların en önemli etkenlerindendir.

Düzenli uygulanan aşıların dışında risk altında bulunan çocuk, yaşlı ya da yetişkinlere hekim önerisi ile grip aşısı, alerjik durumlara karşı aşılar uygulanmaktadır. Kuduz aşısı ise hastalık etkeni ile karşılaşıldığında veya şüpheli durumda uygulanır.
Devlete ait sağlık kuruluşlarında ücretsiz aşı hizmeti verilmektedir. Sağlık ocakları, ana çocuk sağlığı merkezleri bu hizmeti veren kuruluşlardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir