Arif Damar Kimdir,Edebi Kişiliği,Eserleri

Arif Damar (1925-2010)
Çanakkale’nin Gelibolu ilçesi Karai-nebey köyünde doğdu. İlkokulu Ça­nakkale’de, ortaokulu İstanbuldaki Yenikapı Ortaokulunda bitirdi. İstan­bul Erkek Lisesindeki öğrenimini iki yıl sonra bıraktı. Atatürk Orman Çiftli­ğinde memurluk yaptı. Çeşitli sebep­lerle hapis yattı.
Edebî kişiliği
Şiir yazmaya orta birinci sınıf öğrencisi iken başladı. İlk şiiri “Edirne’de Akşam”, henüz 15 yaşında iken Yeni İnsanlık adlı dergide, altında “Harika Çocuk” diye bir notla yayımlandı. Bu şiiri ilgi görmüş, yayımlanmasın­dan sonra dönemin ünlü şairi Hasan İzzettin Dinamo kendisini görmeye Yenikapı Ortaokuluna gelmişti.
Ant Dergisi’nde yayımladığı şiirlerle adını duyurdu. Yer­yüzü adlı kültür dergisinin yönetiminde bulundu. “Da­yanılmaz” adlı şiirinin ardından tutuklandı. 2 yıl ceza­evinde kaldı, delil yetersizliğinden beraat etti.
1940 kuşağı toplumcu şairleri arasında kavgacı, ama barışçıl ve insancıl yanı ağır basan yoğun içerikli, dil öğesini, biçim kaygısını taşıyan, işçiliği titiz şiirleriyle tanındı. Bir müddet Arif Barikat takma ismiyle toplum­sal gerçekçi anlayışta şiirler yazdı. Bu dönem şiirlerini 1956’da “Günden Güne” adlı kitabında topladı.
1958 yılında “İstanbul Bulutu” adlı kitabıyla Yeditepe Şiir Armağanı’nı Cemal Süreyya ile birlikte aldı.
Sonraları İkinci Yeni şairlerinin yanında, imgeye ağırlık veren bir şair olarak göründü. Arif Hüsnü, Ece Ovalı takma isimlerini de kullandı. En sevilen şiirlerinden bi­ri “Hallaç”tır.
1985 yılında Melih Cevdet Anday ile ortak imza attığı “Yağmurlu Sokak” adlı romanı yayımladı.
Eserleri:
Günden Güne, İstanbul Bulutu, Kedi Aklı, Saat Sekizi Geç Vurdu, Seslerin Ayak Sesleri, Alıcı Kuşu Kardeşliğin, Ölüm Yok ki, Ay Ayakta Değildi, Acı Ertelenirken, Yoksul­duk Dünyayı Sevdik, Eski Yağmurları Dinliyordum