Arabistan Halkı Peygamberimize Neden El-Emin İsmini Verdi?

Arabistan Halkı Peygamberimize Neden El-Emin İsmini Verdi?,Peygamberimizin Neden El-Emin İsmini Nasıl Almıştır,Arabistan Halkı Peygamberimiz

Arabistan Halkı Peygamberimize Neden El-Emin İsmini Verdi?

Peygamberimizin gençlik yıllarında Mekke’de yaşanan adaletsizliklere ve haksızlıklara engel olmak amacıyla Kurulan Hılfu’l-Fudul (Erdemliler Birliği) adındaki topluluğa katılmıştı. Hz. Muhammed bu birliğin faaliyetlerine etkili bir şekilde katılmış Mekke’de yaşanan haksızlıklara ve adaletsizliklere engel olmaya çalışmıştı. Hz. Muhammed dürüst davranışlarıyla topluma kendini kabul ettirmişti. Bu nedenler herkez onu Muhammedü’l-Emin (Güvenilir Muhammed) ismiyle çağırıyordu.

Hz. Muhammed otuz beş yaşlarında idi. Kabe; sel suları ve başka nedenlerle tahrip olmuştu. Mekkeliler Kabe’yi tamir etmeye karar verdiler. Kabe’nin tamiri devam ederken Hacerü’l Esved adı verilen kutsal taşın yerine konulması konusunda anlaşmazlık çıktı. Bu gerginlik tam kavgaya dönüşecekti ki içlerinden biri, Kabe’ye ilk gelen kişinin hakemlik yapmasını önerdir. Oradakiler bu öneriyi kabul ettiler. Bir süre sonra Peygamberimiz oraya ilk gelen kişi oldu. Mekkeliler hep bir ağızdan işte güvenilir insan, emin adam geldi diyerek sevindiler. Olayı Hz. Muhammed’e anlattılar. Peygamberimiz Hacerü’l- Esved’i bir yaygı üzerine koyarak her kabileden bir genç çağırdı. Gençlere taşı konulacağı yere kadar birlikte taşıttı. Peygamberimiz de Hacerü’l Esved’i aldı ve yerine yerleştirdi. Böylece önemli bir çatışmayı engellemiş oldu.

Peygamberimiz ticaretle uğraşıyordu. Mekke’nin zengin kadınlarından olan Hz. Hatice, Peygamberimize ticaret kervanını yönetme teklifi yaptı. Hz. Hatice, birlikte ticaret yaptığı süre içerisinde Peygamberimizi daha iyi tanıma imkanı buldu. Hz. Muhammed’in doğruluğuna, güvenirliğine ve başarısına hayran kalan Hz. Hatice ona evlilik teklifinde bulundu. Aile büyüklerinin onayıyla 25 yaşındaki Hz. Muhammed ile kırk yaşındaki Hz. Hatice evlendiler. Bu evlilikten altı çocukları oldu. Bunlar Kasım, Abdullah, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Zeynep ve Fatıma‘dır. Hz. Fatıma dışındaki bütün çocukları, Peygamberimizden önce vefat etti. Hz. Muhammed’in eşi Mariye’den İbrahim adında bir çocuğu daha oldu. Oğlu İbrahim küçük yaşta vefat etti.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir