Annem ve Hayatın Anlamı Kitabının Analitik İncelenmesi

Annem ve Hayatın Anlamı Kitabının Analitik İncelenmesi,Annem ve Hayatın Anlamı Kitabının Ana Fikri,Annem ve Hayatın Anlamı Konusu

Annem ve Hayatın Anlamı Kitabının Analitik İncelenmesi

KİTAP ANALİZ FORMU

1. ANALİZİ YAPILACAK KİTABIN :

a. Adı : Annem ve Hayatın Anlamı
b. Yazarı : Irvın YALOM
c. Tercüme Eser İse Tercümanı : Zeliha İyidoğan BABAYİĞİT
d. Yayınevi : Kabalcı Yayın Evi
e. Yayın Yılı : Ağustos 2000

2. KAYNAK İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME:

a.Yazar : Irvın YALOM
Stanfort üniversitesinde görev yapmıştır. Evli ve bir çocuk babasıdır. Uluslar arası tanınan ünlü bir psiko terapisttir. Stanfort üniversitesi insan bilimleri merkezi, Rockefeller vakfı Bellagio araştırma merkezine üyedir.
b.Çevirmen: Zeliha İyidoğan BABAYİĞİT’tir çevirmenle ilgili bilgi toplanamamıştır.
c. Yayınevi: Kabalcı Yayın Evi ‘dir toplumu ilgilendiren psikolojik ve eğitici yayınlar yapmaktadırlar. Yayın evinin Tel: 0212 526 85 96 Fax: 0212 513 63 05

3. KİTAPLA İLGİLİ DEĞERLENDİRME

a. Kitap psikolojik konuları ele almış ve roman türünde yazılmıştır. Yazar kitapta psikolojik sorunları olan hastalarına hayatın anlamını sunmaktadır
b. Kitap 314 sayfadır.
c. Kitap belirli bir ücret karşılığında satılmaktadır. Fiyatı 10,000,000TL dır.

4. İÇERİK İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME:

a. Kitabın İçerik ve Üslubunun Propaganda Teknikleri açısından Değerlendirilmesi:
(1) Kitap eğitim maksatlıdır. Yazar kitabında hastalarını anlatmıştır. Hastanın ve doktorun bir birini karşılıklı olarak eğittiğini ortaya koyuyor. Kitap boyunca yazar kanser hastalığına yakalanan insanların kendi kendilerini iyileştirme güçlerinin yanı sıra çağdaş tıbbın sınırını sergilemektedir.
(2) Kitap Propaganda maksatlı yazılmamıştır.

5. HEDEF TOPLUM İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME:

Etkilenmek İstenen Hedef Kitle Kategorileri:
a. Genel: Kitap orta yaştaki insanların psikolojisini anlatmaktadır. Cinsiyet, tahsil ve meslek grupları göz ardı edilmiştir.
b.İdeolojik Açıdan:
c.Coğrafi Açıdan: Kitaptaki olaylar Avrupa da geçmektedir.
d.Etnik Açıdan: Avrupa kültürüne bağlı kalınarak sunum yapılmıştır.
g.Ekonomik Açıdan: Maddi durumunun orta derecede olan insanlar anlatılmıştır.

6. ETKİ İLE İLGİLİ BİLGİLER:

7. ANALİZİ YAPANIN KİTAP HAKINDAKİ GENEL KANAATİ:

Yazar yalnızlık, ölüm korkusu, yaşama amacını yitirme gibi aslında hiç birimizin tamamen kaçamayacağı temel insanlık kaygılarından rahatsız olan hastalarla yapılan çalışmalarının altı öyküde sunmaktadır.
Kitap hastalıkları sonucunda psikolojik sorun yaşayan insanları ve bu insanların doktorlarıyla kurdukları diyalogu anlatmaktadır. Doktor kansere yakalanan hastalarla birlikte kansere karşı büyük mücadeleler vermektedir. Doktor hastalarının bu hastalıktan kurtulamayacağını bilmektedir. Ancak hastalarına bu hastalıkla nasıl yaşanılması gerektiğini öğretiyor, onlara umut aşılıyor ve özgüven veriyor.
Tedavi edici etmenler bu kitabın temelini oluşturmaktadır. Doktor hastalarını tedavi ederken onlara bazı görevler vererek onları yaşama dair etmektedir.
Kitaptan tüm insanlar yararlanmalıdır. Çünkü kitap sağlıklı insanların bile hayata bakış açısını değiştirebilecek güçtedir. Ancak daha çok hayatla bağlarını koparmış olan insanlar, doktor ve hemşireler faydalanmalıdır. Doktor ve hemşireler faydalanmalıdır diyorum çünkü günümüz sağlıkçıları insanlara nasıl yaklaşılması gerektiğini bilmemektedirler.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir