Anne Sütü Bebeğe Ne Zamana Kadar Verilir?

anne sütüANNE SÜTÜ

Anneler bebeklerini 2 yıl emzirirler. (Ayet-i Kerime Bakara 233)

Kadınlar hamileliği boyunca, doğum ve sonrarında bebek meden kesilinceye kadar Allah yolunda sınırlarda nöbet bekleyen mücahitler gibidir. Eğer yukarıdaki safhalarda anne ölür ise o anne şehit sayılır ve şehitler kadar sevap yazılır. (Hadis-i şerif)

Anne Sütünün İçinde Neler Var?

Anne sütünün içinde %88 su, %1.5 protein, 70 kalori, %6.8 karbonhidrat, %4 yağ, % 6.5 şeker, %6.5 Vitaminler (A,D,C) , %2.5 mineraller (Ca, Na, K, Fe, P) bulunur.

Anne Sütünün Özellikleri

Büyük bir mucize olan ve spermden bebeğe dönüşen insanların beslenmeside bir o kadar mucizevidir. Anne sütü içerisinde yer alan maddeler ile hem yeni doğan bebek, hemde anne için çok güzel bir besin kaynağı olmakla birlikte, annenin ve yeni doğan bebeğin hastalıklar ile mücadelede bağışıklık sistemini güçlendiren bir tür sıvıdır. Anne sütünün yerini alabilecek bir besin değeri bulmaya çalışan doktorlar en sonunda anne sütünün yerini hiçbir maddenin alamayacağını ve anne sütünün gerekliliğini yaptıkları araştırmalar sonucunda öğrenmişlerdir.

Bebeğin ihtiyacına göre yüce yaratan tarafından ayarlanmaktadır. Bebeklerin durumlarına göre de anne sütünün içerisinde bulunan koruyucu maddeler (antrikorlar) değişir. Normal bir şekilde doğum yapan anne ile, erken doğum yapan annenin sütü birbirinden farklıdır.

Bebeğin yaşına göre sütün bileşimi değişir. Sabahları verilen anne sütü yağlı iken, akşamüzeri verilen anne sütü giderek azalır ve bu sayede çocuğun sütü daha kolay hazmedip gece rahat etmesini sağlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir