Anadolu Selçuklularının Türk Tarihine Sağladığı En Önemli Katkılar Nelerdir?

Anadolu Selçuklu Devletinin Türk Tarihine Sağladığı Faydalar Nelerdir?, Anadolu Selçuklu Devletinin Türk Tarihine Katkıları Nelerdir?, Anadolu Selçuklu Devletinin Türk Tarihi Açısından Önemi Nedir?, Anadolu Selçuklu Devletinin Türklere Sağladığı Faydalar, Türkiye Selçuklarının Türk Tarihine Sağladığı Katkılar Nelerdir?, Türkiye Selçuklularının Türk Tarihine Katkıları Nelerdir?

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlere Bu Yazımızda Anadolu Selçuklu Devleti’nin Türk Tarihine Sağladığı Katkılar Hakkında Bilgi Vermeye Çalışacağız İyi Okumalar…

ANADOLU SELÇUKLULARININ TÜRK TARİHİNE SAĞLADIĞI KATKILAR

♦ Selçuklu Sultanı Alparslan hem Anadolu’yu ele geçirmek hem de Anadolu üzerinden Mısır’a inerek İslam dünyası üzerinde tehlike oluşturan Fatımileri ortadan kaldırmak istiyordu.
♦ Bizans İmparatoru Romen Diyojen Türklerin Anadolu’yu istedikleri gibi kullanmalarından rahatsız oluyordu. Bu yüzden Anadolu’yu Türk tehlikesinden kurtarmak ve mümkünse Büyük Selçuklu Devletini yıkmak istiyordu.

Savaşın Sonucu:
Savaşı Türkler kazandı. (26 Ağustos 1071) Savaş sonunda Bizans İmparatoru ile Doğu Anadolu’nun Türklere ait olduğunu gösteren bir anlaşma imzalandı. Ancak İmparator tahtına oturamadan rakipleri tarafından öldürüldü. Böylece anlaşma yürürlüğe giremedi.

Malazgirt Zaferinin Türk ve Dünya Tarihi açısından Önemi:
♦ Değerli bir ülkenin Anadolu’nun kapıları Türklere açıldı.
♦ Türkler artık Anadolu’ya savaş için değil yerleşmek için gelmeye başladılar.
♦ Türk ve İslam dünyası bu zaferle Bizans tehlikesinden kurtulmuş oldu.
♦ Türklerin Anadolu’ya gelişinden rahatsız olan Avrupalılar Haçlı Seferleri düzenlemeye başladılar.
♦ Anadolu’ya köklü olarak yerleşen Türkler tarihin en büyük iki devletinden birisi olan Osmanlı Devletini kurdular. 1.Roma İmp. 2. Osmanlı Devleti
♦ Büyük bir darbe alan Bizans bir daha toparlanamadıve devamlı gerilemeye başladı.

adolu selçuklu devleti
Anadolu Selçuklularının Türk Tarihine Sağladığı En Önemli Katkılar Nelerdir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir