Aktar Nedir? Aktar Ne İşe Yarar?

Aktar Nedir? Aktar Ne İşe Yarar?,Aktarın Görevi Nedir,Aktar Hakkında Bilgi,Aktar Ne Demektir,Aktar Nedir? Hakkında Bilgi

Aktar Nedir? Aktar Ne İşe Yarar?

Baharat, güzel koku, şifalı ve sağlığa faydalı bitkileri hazırlayıp satan kişi. Aktarlar, günümüzde olduğu gibi eczanelerin bulunmadığı zamanlarda sadece güzel koku satmazlar, ilaç yapımında kullanılan hayvani ve nebati bitkileri de satarlardı.

Aktarlar; ilaçları alıcının şikayetine göre bulundukları dükkanlarda kendileri hazırlardı. Bazen da alıcı yapacağı ilacın hammaddesini kendisi aktardan alır, ilacını yapardı.

Attarlar bugünkü modern eczacılığın çekirdeğini teşkil etmektedir. Bugün aktarların sattığı maddelerin çoğu halk hekimliğinde bulunmadığı gibi, eczacılıkta ve kozmetik sanayiinde kullanılmaktadır.

Aktarlık babadan oğula geçen bir ocak mesleğidir. Günümüzde aktarlık, kökçülük veya baharatçılık ismiyle varlığını sürdürmektedir. Bunlar bazen dükkanlarında tütün, iğne, iplik, zarf vb. gibi küçük eşyalardan da satarak varlıklarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir