Akıcı Mozaik Zar Modeli Kısaca Nedir?

Akıcı Mozaik Zar Modeli Ne Demek?, Akıcı Mozaik Zar Modeli Nedir? Açıklayınız?, Akıcı Mozaik Zar Modelinin Tanımı, Akıcı Mozaik Zar Modeli Hakkında Kısa Bilgi, Akıcı Mozaik Zar Modeli Nedir Kısaca

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlere Bu Yazımızda Akıcı Mozaik Zar Modeli Hakkında Bilgi Vermeye Çalışacağız İyi Okumalar…

AKICI MOZAİK ZAR MODELİ

Proteinler zarda lipit tabakasına gömülü şekilde ya da zarın yüzeyinde yer alır. Zar proteinleri görevlerine göre gruplandırılabilir. Taşıyıcı Proteinler suda çözünen küçük moleküllerin ve iyonların zardan geçişini sağlar. Almaç proteinleri hücreye gelen kimyasal uyaranların örneğin hormonların bağlanmasını ve bu uyaranlara hücresel tepkinin başlatılmasını sağlar. Hücresel tanıma ve bağlanma proteinleri doku ve organların oluşumu sırasında hücrelerin birbirini tanımasını ve birbirlerine bağlanmasını sağlar.

Protein ve lipitlerin yanı sıra zar yapısında karbonhidratlar da yer alır. Karbonhidratlar hücre zarının dış yüzeyinde ve lipit ya da protein moleküllerine bağlı olarak bulunur. Hücrenin özgüllüğünün sağlanmasında, kimliğinin belirlenmesinde karbonhidratlar da rol oynar. Bağışıklık sisteminin vücut hücrelerini ve dışardan vücuda giren yabancı hücreleri (bakteri vb.) ayırt etmesinde zarda proteinlere ya da lipitlere bağlanmış olan karbonhidratlar rol oynar.

Yukarıda sözü edilen moleküllerin zar yapısındaki yerleşim şekli Akıcı Mozaik Zar Modeli ile açıklanır. Bu modele göre zarın akıcı kısmı fosfolipitlerin oluşturduğu çift katlı tabakadır. Bu tabaka esnektir ve fosfolipit molekülleri yer değiştirerek tabaka içinde hareket edebilir. Zarın akıcı olması büyüme, hareket etme gibi hücresel faaliyetler için önemlidir. Fosfolipit tabaka birçok molekülün geçişini önleyen bir bariyer oluşturur. Çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklar zarın akıcılığını bozarak hücreye zarar verir.

akıcı mozaik zar modeli nedir
Akıcı Mozaik Zar Modeli Kısaca Nedir?

Hücre zarına mozaik görüntüsünü veren ise protein molekülleridir. Proteinler lipit tabakası içine dağılmıştır ve fosfolipit molekülleri gibi zar içinde yer değiştirebilir. Proteinlerin bir kısmı zar içine gömülmüş haldedir. Örneğin taşıma ve almaç proteinleri zarın lipit tabakası içinde yer alır. Bazı proteinler ise zarın yüzeyinde bulunur. Yüzeysel proteinler genellikle zarın iç yüzeyinde yer alır ve hücre zarının şeklinin korunması için destek olur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir