Ajans Kelimesinden Ne Anlıyorsunuz?

Ajans nedir?

Dünya ve ülke çapında cereyan eden siyasi, ekonomik, ticari vs. hadiseleri gazete, basın yayın organları yanında, öteki müşterilerine ulaştırmak için haber toplama işlemlerini yerine getiren ve her türlü masraflarını abonelerine haber satarak karşılayan özel veya yarı resmi kuruluşlarajans

İlk haber ajansı “Charles Havas” tarafından Paris’te “Agence Havas” adıyla kurulmuştur.

Dünyanın önemli ajansları

Amerika’da, Associated Press (AP) ve United Press İnternational (UPI). Fransa’da, Agence France Press (AFP).

İngiltere’de, Press Association (Press Ass.), BBS, Reuter. Rusya’da, Telegrafnoe Agenstvo Soyuza Soyetov (TASS). İsviçre’de, Agence Telegrafique Suisse. Türkiye’de, Anadolu Ajansı (AA).
Türkiye’deki önemli haber ajanslarından bazıları

Anadolu Ajansı:
Osmanlıların son zamanlarında kurulan “Osmanlı Telgraf Ajansı” ve Birinci Dünya Savaşının ilk yıllarında kurulan Milli Ajansın kapanmasından sonra 6 Nisan 1920’de kurulmuştur. Gayesi, o zamanki kurtuluş mücadelemizi ve davamızı bütün dünyaya anlatmaktı. Bugün ise yurt dışındaki ajanslarla ilgi kurarak aldığı haberleri basın ve radyolara dağıtmakla görevlidir.

Ajans terimi geniş manada değişik girdilerin temini veya belli işlerin yürütülmesinde aracılık yapan ticari birimleri ifade etmek için de kullanılır. Bunlardan en meşhuru reklam ajanslarıdır. Bunlar reklam verenin her türlü reklam işlerini üstlendikleri gibi sadece hazır reklamların yayın organlarına ulaştırılmasında da aracılık yapabilirler.

Ankara Ajansı:
Kısaca Anka olarak bilinir. 3 Mart 1972’de kurulmuştur. 1977’de anonim şirket haline dönüşmüştür. Yurt içi ve yurt dışında büroları, temsilcilikleri vardır.

Ulusal Basın Ajansı:
Kısaca UBA olarak tanınır. 11 Şubat 1980’de kuruldu. Yurtdışında bazı kuruluşların Türkiye temsilciliğini yapmaktadır.

Ajans ismiyle tanınan başka büyük kuruluşlara örnek olarak Atom Enerjisi Ajansı, Uzay Ajansı, Teknoloji Ajansı. Bazı basın ve yayın organları da kendi adlarına ajans kurarak faaliyet gösterirler. Bunlar belli konularda bilgiler toplayan birer haberleşme merkezidirler.
Sözlükte “ajans” ne demek?

1. Haber toplama, yayma işiyle uğraşan kuruluş.
2. Bir ticari kuruluşu tanıtan, onunla ilgili bilgi aktaran ve bu yolla kazanç sağlayan iş kolu.
3. Bu iş kollarının çalıştığı büro.
Ajans kelimesinin ingilizcesi

n. agency
Köken: Fransızca
Ajans ne demek? (Ticari terimler kategorisi)

(News agency, branch, Office.) Kökeni Fransızca’daki “agence” kelimesi. Haber sağlamak, ticari kuruluşları tanıtmak, onlar adına reklam yapmak gibi faaliyetlere verilen genel isim. Bir kazanç elde etmek üzere bu faaliyetleri yapmakla görevli büro veya kuruluşlara da ajans denir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ödev Ödev