Ağır küre nedir?

Ağır küre nedir?

Ağır küre yani barisfer, yerkürenin merkezinde bulunan kısımdır. Yaklaşık olarak2.900 km. derinlikten başlar, yerin tam merkezine kadar devam eder. Kalınlığının 3.500 km. olduğu düşünülmektedir. Demir, nikel gibi yoğunluğu olan elementlerin sıvı halde olduğu düşünülmektedir. Sıcaklığın 4 Bin-4 Bin 500 derecenin üstünde olması, bütün maddelerin gaz halinde olmasını sağlamaktadır. Çekirdeğin katı olduğu sanılmaktadır.

Ağır kürenin özellikleri

Barisfer yani ağır küre, ağır madenlerden meydana gelmiş bir tabakadır. Hemen üstünde litosfer bulunmaktadır.  Bu tabaka en fazla basınç alan tabakadır. Binlerce ton basınç altındadır. Çok da sıcaktır. Ağır küre, magmanın altında bulunan dünyanın en iç tabakasıdır. Bu tabakayı çevreleyen dış çekirdek, ergime noktasında olduğundan sıvı haldedir. 4.5 milyar yıldan bu yana soğumaktadır fakat halen sıcaktır. Ağır küre, dünyanın en sıcak yeridir. Sıcaklığı 4.400 dereceyken iç çekirdekte 6.100 dereceye kadar çıkmaktadır. Bu kadar büyük sıcaklık oranında bile yüksek basınç nedeni ile kristalleşen katı olduğu düşünülür. Katı yerkürenin toplam çapı yaklaşık olarak, 6.300 km’dir. Yaklaşık 2.900 kmderinde bir sınır bölgesi bulunmaktadır. Burası katıdan sıvıya geçen bölgedir. Çekirdeğinse yaklaşık 10 g/cm3. Kadar yoğunluğu vardır.3.500 km’lik çapı olan çekirdeğin, 175 milyar km3’lük hacmi vardır bu da yerkürenin %16’sını oluşturmaktadır. Buna karşılık ağırlığı toplam ağırlığının %32’si kadardır. Yüzeydeki manyetik akımlar nedeni ile dünyanın manyetik alanına etki ettiği düşünülmektedir. Deprem bilimini inceleyen jeologlar, büyük depremlerde olan dalgalar nedeniyle, çekirdek hakkında fikir sahibiler. Yapılan araştırmalarda Japon bilim adamları, dünya merkezinde çok büyük kristaller olabileceğini hatta10 km. boyunda bile olabileceklerini söylemektedirler.

Dünyanın manyetik alanını yaratan iç çekirdek değil, dış çekirdeğin eriyik metalleridir. Dünyanın sürekli olarak dönmesi ve milyonlarca yıldır soğuması ile bu tabaka, bir dinamo etkisi yapıyor. Dünya dönerken, merkezinden soğuyor bu da kızgın metal denizinde karmaşık akışlar oluşturuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ödev Ödev