31 Mart Yerel Seçimlerde Oyumu Nasıl Kullanacağım?

Şu günlerde gündemde olduğu için sorulabilecek en önemli sorulardan bir tanesine Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulunun Sitesinde yapılan açıklamaya göre sizleri bilgilendirelim dedik.O zaman bu işlemleri maddeler halinde anlatalım:

1-Oy verme günü yanınıza T.C. kimlik numaralı ; T.C Kimlik kartı,nüfus cüzdanı,geçici kimlik belgesi,pasaport,,evlenme cüzdanı,resmi daireler tarafından verilen kimlik kartı v.b resimli resmi nitelikli belgeyi almayı sakın unutmayın.Kimlik kartı olmadan oyunuzu kullanamazsınız.

Oy İçin Kimlik Kartı

2-Oy kullanacağınız okula geldikten sonra kapıda asılı olan oy kullananların listesi olan çizelgeden isminizi bulunuz.Eğer listede isminiz varsa Birleşik oy pusulalarını.zarf ve evet mührünü alıp kapalı olan oy kullanma kabinine geçiniz.

Oy Kabini

3-Birleşik oy pusulalarında tercih ettiğiniz bölüme mührü basınız.Birleşik oy pusulalarını zarfa koyarak,zarfı kapatmayı unutmayınız.Uyarı:Eğer birleşik oy pusulasını,zarfı ve evet ya da tercih mührünü aldıktan sonra oyunuzu kapalı olan oy kabininde değilde açıkta kullanırsanız oyunuz geçersiz sayılacaktır.

4- Oyunuzu kullanıp zarfa koyduktan sonra sandığa gidiniz.Ve oyunuzu sandığa atınız.Uyarı:sandığın mühürlü olduğuna dikkat ediniz.Sandıkta mühür yoksa oylar geçersiz sayılabilir.

5-Oyunuzu sandığa attıktan sonra kesinlikle çizelgede bulunan isminizin karşısına oyunuzu kullandığınıza dair imzanızı atınız.Uyarı:İmzanızı atmazsanız oy verme işlemi bittikten sonra zarflar ve imzalar sayılır eğer fazla zarf varsa zarfların içerisinden birisi sandık kurulu tarafından açılmadan çekilip yakılır iptal edilir.

Büyükşehirlerde Kullanılacak Oylar:Büyükşehir Belediye Başkanı,İlçe Belediye Başkanı,Belediye Meclis Üyeliği ,Muhtarlık ve İhtiyar Heyetine oy kullanacaklar.

Büyükşehir Olmayan İllerde Kullanılacak Oylar: İl Genel Meclis Üyeliği,Belediye Başkanı,Belediye Meclis Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyetine oy kullanacaklar.

Köylerde Kullanılacak Oylar:İl Genel Meclis Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyetine oy kullanacaklar.

31 Mart Oy Kullanımı

Oy Verme Saatleri


Oy Verme Başlangıç ve Bitiş Saatleri İller
07.00 – 16.00 Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis
08.00 – 17.00 Yukarıda adları yazılı illerin dışında kalan diğer illerde