23 Nisanın Kısaca Anlam ve Önemi Nedir?

23 Nisan, 23 Nisan Neden Önemli?, 23 Nisan Neden Önemlidir?, 23 Nisanın Anlam ve Önemi, 23 Nisanın Önemi, 23 Nisanın Önemi Nedir?, 23 Nisanın Önemi Kısaca, 23 Nisan Çocuklar İçin Neden Önemli, 23 Nisanın Türkiye İçin Önemi, 23 Nisanın Önemi Hakkında Kısa Bilgi

23 NİSANIN ANLAM VE ÖNEMİ

Değerli ziyaretçilerimiz sizlere bu yazımızda 23 Nisanın önemi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İyi okumalar.

Osmanlı İmparatorluğunun dağılışı ve 1. dünya savaşında yenilmesi üzerine yurdumuzun dört bir tarafı itilaf devletleri ve onların işbirlikçileri tarafından işgal edildi. Tarih boyunca hiçbir devletin egemenliğinde yaşamayı kabul etmeyen Türkler yani bizler, Hasan Tahsin’in kurşunuyla başlayan ve Büyük Taarruz ile son bulan yurdumuzu düşman işgalinden kurtarma mücadelesinin  (milli mücadele) sonucunda yurdumuz yeniden bağımsızlığa kavuşmuştur.

Yeni kurulan bu devletin adı Türkiye Cumhuriyetidir. Yönetim biçiminden giyim kuşamına her şeyi adeta sil baştan yenilenen bu yeni devlette 23 Nisan 1920 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Atatürk adından da anlaşılacağı gibi çocuklarımıza hediye etti. Çünkü çocuklar Türk ulusunun geleceği ve sigortasıdır. Tırnaklarımızla kazandığımız bağımsızlık mücadelemizde Atatürk bu ülkenin geleceği olan çocuklarımıza ülkeyi adeta 23 nisan gününü hediye ederek aslında bir sorumluluk yüklemektedir.

Türk Millet Meclisinin açılı ve Türk Halkının Egemenliğini ilan ettiği tarih 23 Nisan 1920’dir. Meclisin kurulması ülke genelinde bir çok durumun değişmesini sağlamıştır. Bu yıldan itibaren Atatürk ülkenin geleceği çocuklar olduğunu bilerek 5 yıl sonra 23 Nisan 1924 tarihinde kutlanmasını kabul edip 1929 tarihinde ise çocuk bayramı olarak kabul edilmiştir.

Kutlamalarda her yıl ülkemize 40’ın üstünde çocuk katılıp dünya ülkelerinin çocukları ile birlikte kutlanmaktadır. Ülkemizde çocuk bayramlarında devlet makamları bir günlüğüne onlara bırakılır bu düşünce Atatürk’ün görüşleri doğrultusunda yapılmaktadır. Atatürk geleceğin makam sahibi olacakların çocuklar olduğunu göstermiştir.

Türk milletinin bütünlüğünü ve bağımsızlığını gösteren bayramlardan olması her yıl yurdumuzda 23 Nisan tarihinde tüm coşkuyla sevgiyle kutlanmaktadır. Yurt dışında temsilciliklerde, kurumlarda, okullarda etkinlikler olarak hatırlanıp kutlanır.

Atatürk ileriyi görüşlü özelliği olan birisi olması ile çocukların geleceğin ülkenin sahipleri olduklarını biliyordu. Milli bayramlarımızdan birisi olarak ilan ettikten sonra her yıl düzenli olarak kutlamalara katılmıştır. Türk devletinin devamını sağlayacak olan çocuklardır.

23 nisanın anlam ve önemi nedir

23 nisanın anlam ve önemi nedir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ödev Ödev