20.Yüzyıl Başlarında Dünyanın Genel Durumu Nasıldır?

20.Yüzyıl Başlarında Dünyanın Genel Durumu Nasıldır?
Sanayi inkılabı sonucunda devletler arasında Pazar ve hammadde arayışından doğan sömürgecilik yarışı ve ekonomik rekabet ortaya çıkmış.Ekonomik yarışın devletler arası bloklaşmalara sebep olmuş.Rusya ile Avusturya -Macaristan İmparatorluğu arasında Rusların panislavizm politikasından dolayı gerginlik ortaya çıkmış. Rusların Osmanlı toprakları üzerindeki emelleri ve sıcak denizlere inme politikası gütmüş.Bunların neticesinde 1.Dünya savaşı ortaya çıkmıştır.
188 :soru 3: İnsanların dil, tarih ve kültür bağları ortak olan insanlarla birlikte yaşamak istemesi, özgür olmak istemeleri,dış ülkelerin parçalanmaya olan destekleri etkili olmuştur.
190:paralarını tutmak için banka açmış olabilirler.
1.Dünya Savaşının Önemi
I. Dünya Savaşı, 20. yüzyılda dünya çapında yapılan iki savaştan birincisi olup dünya milletlerinin çoğunun yer aldığı 1914’ten 1918’e kadar süren küresel bir askeri çatışmadır. 28 Temmuz 1914 tarihinde Avrupa’da başlamış ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin katılması ve diğer kıtalardaki sömürgelere de yayılması nedeniyle Dünya Savaşı ve Büyük Savaş olarak adlandırılmıştır. Dört yıl süren savaş, 1918 yılında sona ermiştir. I. Dünya Savaşı, Avrupa’da dört merkezi devlete karşı, Avrupa ve diğer kıtalarda bulunan yirmi beş devletin bulunduğu, o tarihe kadar görülmemiş ilk dünya savaşıdır. I. Dünya Savaşı Avrupa’da İttifak Devletleri diye adlandırılan Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve Bulgaristan Krallığı ile İtilaf Devletleri diye adlandırılan Britanya İmparatorluğu, Fransa ve Rusya İmparatorluğu önderliğindeki Sırbistan, Karadağ ve Belçika devletleri arasında gerçekleşmiştir. Savaşa sonradan İtilaf Devletleri tarafında İtalya, ABD, Japonya, Yunanistan, Portekiz ve Romanya da katılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.