10.Yıl Nutku Nedir?

10.Yıl Nutku Nedir?

Türk Milleti;

Kurtulus savasina basladigimizin onbesinci yilindayiz. Bugün,Cumhuriyetimizin onuncu yilini doldurdugu, en büyük bayramidir.Kutlu olsun.

Yurtdaslarim,

Az zamanda çok ve büyük isler yaptik. Bu islerin en büyügü, temeli Türk kahramanligi ve yüksek Türk Kültürü olan, Türkiye Cumhuriyetidir. Buradaki muvaffakiyeti Türk miiletinin ve onun degerli ordusunun bir ve beraber olarak, azimkarane yürümesine borçluyuz.Fakat yaptiklarimizi asla kafi göremeyiz çünkü daha çok ve daha büyükisler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzun, dünyanin en mamur ve medeni memleketleri seviyesine çikaracagiz. Milletimizi en genis refah, vasita ve kaynaklarina sahip kilacagiz. Milli kültürümüzü, muasir medeniyet seviyesinin üstüne çikaracagiz.

Bunun için, bizde zaman ölçüsü geçmis asirlarin gevsetici zihniyetine göre degil; asrimizin sürat ve hareket mefhumuna göre düsünülmelidir. Geçen zamana nisbetle, daha çok çalisacagiz. Daha az
zamanda, daha büyük isler basaracagiz. Bunda da muvaffak olacagimiza süphem yoktur. Çünkü Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çaliskandir, Türk milleti zekidir. Çünkü, Türk milleti, milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmistir. Ve çünkü, Türk milletinin, yürümekte oldugu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasinda tuttugu mesale, müspet ilimdir. Sunu da ehemmiyetle tebarüz ettirmeliyim ki, yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihi bir vasfi da, güzel sa’natlari sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çaliskanligini, fitri zekasini, ilme bagliligini güzel san’atlara sevgisini, milli birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasita ve tedbirlerle besliyerek inkisaf ettirmek, milli ülkümüzdür.

Türk milletine çok yarasan bu ülkü, onu, bütün beseriyette hakiki huzurun temini yolunda, kendine düsen medeni vazifeyi yapmakta, muvaffak olacaktir.Bugün, ayni inan ve kat’iyetle söylüyorum ki, milli ülküye, tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin, büyük milletinin, büyük millet oldugunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha taniyacaktir. Asla süphem yoktur ki, Türklügün unutulmus büyük medeni vasfi ile, atinin yüksek medeniyet ufkunda, yeni bir günes gibi dogacaktir.

Türk Milleti;

Ebediyete akip giden her on senede, bu büyük bayramini, daha büyük seieflerle saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamani, gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene.!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.