1 saatlik yürüyüş kaç kalori yaktırır?

1 saatlik yürüyüş kaç kalori yaktırır?,1 saat yürüyüş kaç kaloridir,1 saat yürümek ne kadar kalori yaktırır,Kaç kalori yakar

1 saatlik yürüyüş kaç kalori yaktırır?

1 saatlik yürüyüşle birlikte yakmayı düşündüğünüz kalori miktarı, yürüyüş yaptığınız hıza ve sizin vücut ağırlığınıza göre değişebilmektedir. Yapacağınız yürüyüşleri kilo kaybetmek adına yapıyorsanız, nabzınızı yükseltmek adına normal yürüyüş değil tempolu yürüyüş şeklinde yürümeniz gerekmektedir. Nabzınızın yükselmesi, vücudunuzda bulunan fazla yağların daha hızlı yakılabilmesini sağlamaktadır.

Bu durumu örneklerle açıklamak gerekirse; 65 kilo ağırlığında olan bir kadın ya da erkeğin saatteki hızı 3,2 kilometre olduğu taktirde 1 saat sonrasında 216 kalori eritebilmektedir. Bu 3,2 kilometrelik hız, normal zamanda yürüdüğünüz normal hıza çok yakın bir değerdir. Aynı koşullarda 90 kiloluk bir kadın ya da erkek yürüdüğünde ise, 1 saatin sonunda yakmış olacağı kalori miktarı 258 kalori olacaktır. 1 saatlik süreyi sabit tutarak hızımızı arttırdığımızda ise koşullar yine değişmektedir.

Yine 65 kiloluk bir kadın ya da erkeği baz alırsak, saatte 5,6 kilometrelik bir tempoyla yürüyüş yapıldığında 1 saatin sonunda verilecek olan kalori miktarı 264 kalori olacaktır. Bu örneklendirdiğimiz hız, az önceki hızın tam tersine koşma temposuna yakın olarak oldukça hızlı bir tempoda yürüyüş yapma anlamına gelmektedir. 80 kiloluk bir kadın ya da erkeğin bir yavaş bir de hızlı tempoda yürüyüşlerini baz aldığımızda; yavaş tempoda (bu saatte 4 kilometrelik bir hıza denk gelmektedir) yürüyen bireylerin 1 saat sonundaki yakacağı kalori miktarı 270 kalori, hızlı tempoyla (bu saatte 5,4 kilometrelik bir hıza denk gelmektedir) yürüyüp 1 saat sonra yakacağı kalori miktarı ise 312 kaloridir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir