Türk Beşleri Adı Neden verildi

Türk Beşleri Adı Neden verildi

Türk Beşleri özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş döneminde eserleriyle kendilerinden söz ettirmiş aşağıdaki beş Klasik Batı Müziği bestecisini bir arada tarif etmek için kullanılan uluslararası bir deyimdir. Türk müziği için çok önemlidirler.

Benzer Konular

Türk Beşleri Adı Neden verildi için 6 cevap

 • nur der ki:

  rtürk beşlerine neden bu ad verilmiştir ve güzel sanatların hangi dalında eserler vermişlerdir?

  • merve der ki:

   aynı soruyu bende soruyorum çok acil blen sölesn ihtyacm var lütfennnnnnn ……

 • oooooooo der ki:

  güzel sanatların hangi dalında eserler vermişlerdir?

 • aleyna karataş der ki:

  türk beşerlerine neden bu isim verildiğini anladım

 • muhsin.adiguzel der ki:

  Türk Beşleri neden bu adı almışlardır?

  Türk Beşleri Necil Kâzım Akses Hasan Ferit Alnar Ulvi Cemal Erkin Cemal Reşit Rey ve Ahmet Adnan Saygun’a bazı yazarlar tarafından verilen grup adıdır. Rus Beşleri’ne benzetilen bu beş Türk besteci gerçekte Fransız Altıları gibi ortak bir estetik anlayış çevresinde bir araya gelen müzikçiler değildi. Rus Beşleri gibi onlar da ulusal kaynaklardan yararlanmaya öncelik vermişlerdi. Ama Rus besteciler bu tutumlarıyla bir tepkiyi temsil ederken Türk Beşleri diye adlandırılarak ortak bir çizgiye çekilmek istenen besteciler yeni kurulan cumhuriyet rejiminin resmi müzik politikasını gerçekleştirmeye girişmişlerdi. Beş besteci bazı ortak özellikler taşımakla birlikte gerek kişiliklerinden gerek müzik öğrenimi aldıkları çevrelerden kaynaklanan üslup farklılıkları da göstermişlerdir.

 • süper

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Ödev Ödev nedir