PEYAMİ SAFA ve 9. HARİCİYE KOĞUŞU


PEYAMİ SAFA ve 9. HARİCİYE KOĞUŞU

PEYAMİ SAFA ve 9. HARİCİYE KOĞUŞU

Edebiyatımızda modern anlamda psikolojik romanlara imza atan yazarlarımızdan birisi de Peyami Safa’ dır.

Eserlerinin hemen hepsinde; gözlemlerini bilinenden bilinmeyene, bilinçten bilinç altına doğru genişleterek, insan ruhunun en karanlık köşelerini bilinç altına çıkarmış ve bu alanda büyük başarılar elde etmiş usta bir yazar olarak tanınır.

Peyami Safa, eserlerinde ele konu ve kişi tahlillerinde; hiçbir özentiye kapılmadan, gereksiz detaylara girmeden, yapmacıksız, sade birkaç cümle ile eserlerini yazmıştır.Yazar, Fatih-Harbiye, Biz İnsanlar, Yalnızız, Bir Tereddüttün Romanı, Sözde Kızlar, Matmazel Noralya’ nın Koltuğu ve 9. Hariciye Koğuşu gibi romanlarında toplumuzdaki ahlak çöküntüsünü, nesiller ve sosyal çevre arasındaki çatışmayı çok ustaca bir şekilde işlemiştir.

9. Hariciye Koğuşu, küçük yaşta tutulduğu kemik vereminden kurtulabilmek umuduyla hastane hastane dolaşan on beş yaşında ki yoksul bir gencin çektiği acı, bunalım ve aşkları yansıtır.

Peyami Safa kendi hayatından kesitlerle dolu olan 9. Hariciye Koğuşu’ndan Erenköy civarında ki bir köşkü ve İstanbul hastanelerini odak almıştır.Köşkün sakin ve huzurlu dünyasından sonra hastane ortamının, yıkık, acılı, korunaksız, insan kalabalıklarıyla dolu, ağır ilaç kokulu atmosferinin çarpıcı ruh tahlilleriyle yansıtılan romanda başlıca aşk, ızdırap, çaresizlik, umutsuzluk ve çöküş büyük bir ustalıkla ele alır.

Peyami Safa, 43 yıl durmaksızın mesleğiyle uğraşan, kendini cemiyete adayan ve hayatını tam anlamıyla kalemiyle kazanan nadir edebiyatçılarımızdan biridir.

10 Ekim 2010 Saat : 5:43
Bu Yazı Hakkında Yorumunuz Nedir?

PEYAMİ SAFA ve 9. HARİCİYE KOĞUŞU Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

KATEGORİLER

Son Yorumlar

Ödev Ödev