Mineraller ve Mineral Çeşitleri

Mineraller ve Mineral Çeşitleri

Mineraller ve Mineral Çeşitleri

Mineraller metaller ve tuzlardan oluşmaktadır.Dünya üzerindeki katı yapıda bulunan malzemelerdir.Jeolojik başkalaşım evrelerinden geçerek son şekillerini alırlar.

Mineraller nasıl oluşur diye düşünecek olursak,tabi ki kristal yapılı maddelerden oluştuğu açıkça bağlıdır.Mineraller iki şekilde bulunabilirler.Saf element veya kimyasal bileşikler şeklinde bulunabilirler.Mineraller oluş biçimlerine göre sınıflandırabilirler.

Mineralleri sınıflandıralım:

1-Magmatik Mineraller

Magmatik Mineraller feldspat,kuvars ve mika benzeri Mineraller dünyanın yerkabuğu ile çekirdek arasında yer alan sıcak ve plastik yeri olan yerde (manto) 1500 dereceye dönüşmesiyle oluşur.Soğuma nedeni ile kristalleşme erimiş, kayaç başka bir Mineral oluşmayacak şekilde devam eder.

2-Tortul Mineraller

Minerallerin tamamı neredeyse tortulaşma yoluyla oluşmaktadır.Deniz suyu buharlaşma evresi geçirdiğinde geriye sadece anhidrit,alçı,dolomit,kalsit,potasyum klorür ve kaya tuzu Mineraller buharlaşmadan sonra kalır.Gevşemiş olan parçacıkların sıcaklık ve basınçla sıkışması ayrıca kimyasal tepkimelerle beraber kil gibi tortul Minerallerin olşmasını sağlar.Bu tür kayaç çeşitleri dünya üzerindeki kayaçların  % 75’ini oluşturur.

3-Başkalaşmış Mineraller

Başkalaşmış Mineraller genellikle yüksek sıcaklıkta veya yoğunlaşmış basınç altında minerallerin kristal kafesi kararsız hale gelir.Bileşenleri değişen koşullara dayanabilen başka yapıların şeklini alır.Böyle olunca da grafit,talk ve grena gibi başkalaşmış mineraller ortaya çıkarlar.

4-Ayrışmış Mineraller

Zaman içinde ayrışma süreci bakır cevherlerinin oksitlenmesiyle ortaya çıkan malakit gibi mineraller oluşabilir.Kaolinit gibi bazı kil mineralleri,yerin yukarısında meydana gelen kimyasal ayrışmayla ortaya çıkarlar.

 

mineraller

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ödev Ödev