Meyve Tabağı Nasıl Hazırlanır?

Meyve Tabağı Nasıl Hazırlanır?
Meyvelerin Menüdeki Yeri ve Önemi

Meyveler canlı renkleri, çeşitli biçimleri, egzotik ve narenciyenin canlı aromatik kokusu ile çok dekoratiftirler. Meyveler genellikle sepet içinde, yapraklar üzerinde veya yapay köpükler üzerinde sunulurlar. Yaz günlerinde buzdan yapılmış sepetlere içinde de takdim edilirler. Böylece meyve soğukluğunu korumuş olur. Ülkemizde, yaz mevsiminde renk cümbüşü içinde dekoratif sunuşlar meydana getirilmesi, çeşitlilik nedeniyle mümkündür.

Meyvelerin menüdeki yeri tatlılarla aynıdır. Meyveler menüye zenginlik, renk ve canlılık verir. Özellikle mevsim meyvelerine yer verilmesi mönüde ekonomiklik sağlar. Meyveler açık büfelerde tatlılarla beraber önemli bir yere sahiptir.

Açık büfelerde tatlı büfesiyle aynı yerde bulunur. Meyve büfelerinde mevsim meyvelerinin yanında tropikal meyvelere de yer verilir. Meyveler mönüde soyulmuş ya da bütün olarak yer alır.

Meyvelerin Özelliklerine Göre Ön Hazırlıkların Yapılması

Meyveler aşağıdaki işlem sırasına göre hazırlanır.
1-Yıkama

Besinleri hazırlarken oda sıcaklığında musluk suyu ile yıkamanın yeterli olduğunu düşünürüz. Bu bazı meyveler için yeterli olsa da bazen yeterli olmayabilir. Meyve yıkarken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır:
> Kabukları yenilebilir meyveler, elma, ayva, armut, şeftali vb. meyveler akarsuyun altında 1-2 dakika tutulur ve fırçalanır.
> Kabuğu yenilebilen ancak fırçalandığında hasar görmesi muhtemel besinlerde parmakla ovma yoluna gidilmelidir. Ovma inatçı bakterilerin büyük çoğunluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.
> Kabuklu olan ancak kabukları tüketilmeyen meyveler, kavun, karpuz, portakal, muz vb. yine 1-2 dakika boyunca akan suyun altında bulundurularak özel bir fırça ile ovulmalıdır.
> Fırçasının kılları kabukta bulunan derin çiziklere sokulmalıdır.
> Tüm besinlerde yıkama işlemi bitince o besine tekrar dokunmadan önce eller yıkanmalıdır. Hatta bu besinleri kesecek olan bıçakları da yıkamak gerekir. Eller ve bıçaklar bir besinde mikropların yayılması için en önemli etkenlerdir.
> Bir demet üzerinde büyüyen üzüm, çilek gibi besinlerde bir süzgeç kullanılarak 2-3 dakika boyunca su püskürtme yoluyla dökülmeli ve ardından derin bir kaptaki suyun içine daldırıp çıkarılmalıdır.

2-Ayıklama

Ayıklama işleminde özellikle saplı meyvelerin (kiraz, erik, kayısı, incir, çilek, elma, armut vb.) sapları ve yaprakları çıkarılır. Üzüm, erik, kiraz, ahududu vb. içinde bozuk taneler varsa ayrılır. Ayrıca meyvelerin bütününe zarar vermeyen zedelenmiş kısımları varsa bıçakla temizlenir.

3-Soyma, Kabuklarından Çıkarma

Soyma işlemi meyvelere göre farklılık gösterir. Bu anlamda meyveler, kabuğu soyulmadan tüketilenler (erik, kayısı, çilek, muşmula, böğürtlen, ahududu, üzüm vb.), kabuğu soyularak ya da soyulmadan da tüketilebilenler (elma, armut, ayva vb.) kabuğu ile tüketilemeyenler (portakal, mandalina, muz, kivi, ananas, kavun, kapuz gibi) olarak gruplandırabiliriz.

Meyvelerin kabuğunu soyarken özellikle kabuğu ile yenen meyvelerin kabuğu mümkün olduğunca ince soyulmalıdır. Eğer kabuğu servis tabağına dekor amaçlı kullanılması düşünülüyorsa kullanım amacına uygun olarak soyulur. Spiral şeklinde döndürerek ya da dilimlenerek soyulur.

Ananas, karpuz, kavun, portakal, greyfurt gibi meyveler, üst ve alt kısmından kesilir, sonra dik hâle getirilip şeritler hâlinde çok derin olmamak üzere soyulur.

ananas_ve_greyfurt_kabugunun_soyulmasi

Kivi tepesi ve altından kesilip bir kaşık yardımıyla şekli bozulmadan kabuğun hemen altından döndürerek çıkarılır.

kivi_ve_kavunun_soyulmasi

karpuz_kabugunun_soyulmasi

Muzun tepesi hafif yana kıvrılarak açılır, sonra kabuk uç kısımlarından aşağıya doğru çekilerek soyulur.

muz_kabugunun_soyulmasi

Şeftalinin tepesine artı işareti yapılır, sonra uçlarından tutularak çekilir.

seftali_kabugunun_soyulmasi

Nar ise ortadan ikiye ayrılır, sonra geniş bir kâse içinde taneli kısmı avuca gelecek şekilde tutulur ve tahta bir kaşık yardımıyla hafifçe üst kısmından vurulur, tanelerin dökülmesi sağlanır.

nar_kabugunun_soyulmasi

4- Çekirdeklerini Çıkarma

Kavun, karpuz, kayısı, elma, ayva, armut ve meyve olmamasına karşın meyve gibi yenebilen avokadonun çekirdekleri vardır. Çekirdekli olan bu meyvelerden elma, armut ve ayvanın çekirdeklerinden çok çekirdek yatakları vardır ve bu kısımlar meyve dilimlendikten sonra bir bıçak yardımıyla temizlenir.

Kayısı ve şeftalinin çekirdeği kolay çıkar, meyve ortadan ikiye bölündüğü zaman kolayca meyveden ayrılır.

kayisi_ve_seftali_cekirdeklerinin_cikarilmasi

Avokado da kayısı gibi ortadan ikiye ayrılır, çekirdeğin kaldığı kısımda çekirdeğe bıçağın ağzı ile vurulup çekirdeğe tutturulur ve çekilerek çekirdek çıkarılır.

avokadonun_cekirdeklerinin_cikarilmasi
Kavunun ortasında bulunan çekirdek yatağı ve çekirdekler meyve ortadan ikiye bölündükten sonra bir kaşık yardımıyla çıkarılır.

kavunun_cekirdeklerinin_cikarilmasi

 

Meyvelerin Özelliklerine Uygun Şekillendirilmesi

Kesme, Dilimleme, Doğrama ve Şekillendirme
Meyve tabağı hazırlanırken özelliklerine göre ön hazırlıkları yapılan meyveler (karpuz, kavun, ananas gibi) önce kesilir, dilimlenir ve sonra doğranır.Elma, armut, portakal, ayva gibi meyveler ikiye bölünür, çekirdek yatakları çıkarılır ve dilimlenir.

elmanin_ve_greyfurtun_dilimlenmesi

ananasin_dilimlenmesi

Çeşitli Figürleri Hazırlama
Meyve figürleri için daha çok büyük meyveler ( kavun, karpuz, ananas, bal kabağı vb.) tercih edilirken meyve tabağı için daha çok küçük meyvelerle ( elma, portakal, erik vb.) yapılan figürler daha çok kullanılır. Bunun yanında dilimlenmiş meyveler dekoratif bir şekilde yerleştirilerek de güzel bir tabak hazırlanabilir.

elma_figurlari

meyve_figurlari

Meyve Tabağının Düzenlenmesi
Meyvelerin Tabağa Yerleştirilmesi
> Dilimlenmiş meyveler servise en yakın zamanda tabağa yerleştirilir.
> Hazırlanan tabak bekletilirse meyvelerde kararma büzüşme ya da suyunu salma gibi durumlar meydana gelebilir.
> Meyveler tabağa yerleştirilirken ezilebilir, meyvelerin alta gelmemesine dikkat edilmelidir.
> Sulanabilir (karpuz, kavun, mango vb. ) meyveler mümkün olduğunca diğer meyvelerin üzerine konmamalıdır.
> Dilimlenmiş meyveler tabağa yerleştirilirken birbirine zıt renkli meyvelerle kombineler yapılır.
> Dilimlenmiş meyveler servis edilirken mevsim meyveleri ile tropik meyveler karışık dizilirse daha hoş bir görünüm elde edilir.
> Servis için hazırlanan meyveler tabak yerine çeşitli şekil verilmiş, oyulmuş meyveler ile servis edilebilir.

meyvelerin_servisi

Süsleme Gereçlerinin Hazırlanması

Meyve tabağının süslenmesinde öncelikle yenilemeyen herhangi bir dekor malzemesi kullanılmıyor. Dekor malzemesi olarak taze nane, taze meyve yaprakları tropikal meyve çiçekleri ve soyulan meyvelerin (elma, portakal vb.) kabukları dekor amaçlı kullanılır.

Bunların dışında meyvelerden de özel figürler yapılarak süsleme yapılır.

Kullanılacak olan bu malzemeler yıkanır, ayıklanır ve kullanılacağı şekle göre hazırlığı yapılır.

Meyvelerin Süslenmesi ve Servise Hazırlanması

Hazırlanan süsleme malzemeleri ile dekore edilen tabaklara meyveler süsleri ile beraber yerleştirilerek servise hazırlanır.

Dilimler hâlinde hazırlanacak bir tabakta tropikal çiçeklerden destek alınırsa görünüm göze daha hoş gelir. Bunun yanında meyve kabuklarından hazırlanan şekiller ve meyve yaprakları ile de meyve tabağı dekore edilir.

meyve_tabaklarinin_suslenmesi

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ödev Ödev