Meyve Sepetinin Hazırlanması

Meyve Sepetinin Hazırlanması

Meyve Sepetinin Tanımı ve Kullanım Yerleri

Seçilen meyvelerin otellerde daha çok bütün olarak piyasada ise çeşitli şekiller verilerek çikolata ve benzeri soslarla süslenip sanatsal bir incelikte sunulduğu meyve aranjmanlarıdır.Meyve sepetinde ambalaj, meyvelerin kalitesi, kullanılan sosların kalitesi gibi konular ön plana çıkar.Meyve sepeti, yenilebilen çiçek meyveler olduğu için yenilmeyen çiçek demetlerini tahtından indirerek kendisi oturdu. Kutlamalara gönderilen çiçeklerle tatlıların birleşimi ile ortaya çıkan en yeni hediye kültürüdür. Çiçek ile sadece görsellik sağlanırken meyveli meyve sepeti nasıl yapılır ile hem görsellik hem lezzet bir arada yakalanır. Bu nedenle de ” bir taşla iki kuş” misali olarak bu hediye günümüzün hediyeleri arasında ilk sıralarda yerini aldı. Meyve sepeti yenilebildiği için tercih edilse de, yine yenilebilen baklava, çikolata gibi tatlıların da yerini aldı.Meyve sepetleri otellerde, hastanelerde, bankalarda, kurumsal firmalarda, şirketlerde, tüzel ve özel kişilerde kullanılır.

Meyve Sepeti Çeşitleri ve Özellikleri

Aşağıda meyvelerle hazırlanan sepetlerle ilgili bilgiler verilecektir.

Meyvelerle Hazırlanan Sepetler

Otellerde hazırlanan meyve sepetleri yeni gelen müşteri odasına konur. Beş kategoriye ayrılır, bu kategoriler oda fiyatlarıyla orantılıdır. Oda fiyatları yükseldikçe sepetlerin içeriği de değişir. İçeriği daha çok otel yönetimi belirler. En düşük ücretli odaya standart meyve sepeti hazırlanırken fiyatı yükselen odalara sepete çeşitli ilaveler yapılır bunlar; daha kaliteli ve pahalı meyveler, kuru yemiş, kuru meyveler, çikolata çeşitleri, kaliteli şaraplar-şampanyalar vb.

meyve_sepetleri
Çiçekli Meyve Sepetleri

Meyvelere çiçek şekilleri verilerek zenginleştirilen görsel sunumun, önceden tasarlanmış modeller doğrultusunda çubuklar eşliğinde dizayn edilmesidir.

cicekli_meyve_sepetleri

Sebzeli Meyve Sepetleri

Meyve sepetlerinde meyvelerin yerine çiçek şekli verilmiş sebzelerin(karnabahar, havuç, Salatalık, turp, yeşilbiber, cherry domates ve limon vb.) sunulduğu sepetlerdir.

sebze_sepeti

Çikolatalı Meyve Sepetleri

Meyve sepetinde kullanılan meyvelerin özel kesim ve şekil verme işleminden sonra eritilmiş çikolataya batırılması ile hazırlanır.

cikolatili_meyve_sepeti

Meyve Sepetinin Tasarlanmasında Dikkate Alınacak Hususlar
Meyvelerin sağlıklı ve taze olması en önemli noktadır. Hijyen açısından sağlıklı ortamlarda temizlenip soyulup şekil verilmesi gerekir. Bu işlemler sırasında eldiven ve bone kullanılmalıdır. Herhangi bir katkı maddesi, kimyasal ya da jel tarzı ürünler kesinlikle
kullanılmamalıdır. Çikolata dışında kaplama maddesi kullanılmamalıdır. Meyvelerin çikolataya bandırılması için çikolata eritme makinesi gerekir.Makinede eritilen sıcak çikolataya meyveler bandırılıp soğuması için beklenilmelidir. Ayrıca kullanılan araçlar da önemlidir.Meyvelerin şekilli kesilmesi için ucu şekilli bıçaklar ve farklı farklı kalıplar gerekmektedir.Kararan ürünler kullanılmamalı, çikolata sosu ile kaplanmamalıdır.

Özel Günler ve Durumlar (Anneler, babalar günü, doğum günleri, geçmiş olsun, özür dilerim, sevgiliye özel, yılbaşı vb.)

Meyve sepetleri yakınlarınızın özel günlerinde göndereceğiniz en özel hediyeler arasındadır. Hediyelerin lezzetinin yanında görsel olarak da tatmin edici olması gerekir. Meyve Sepetleri her iki anlamda da alanları ve gönderenleri de memnun eder.

Özel günler için hazırlanan meyve sepetininz şekli, rengi ve meyveler özel seçilmekte ve meyvelere özel şekiller verilmektedir. Özel günler (Doğum günü, hoş geldin bebek, anneler günü, babalar günü, sevgililer günü ve yeni yıl ) için hazırlanmış meyve sepetlerine örnekler aşağıda verilmiştir.

ozel_gunler_icin_meyve_sepetleri

Müşterilerin İstekleri

Meyve sepeti firmaları hazırladıkları ürünler için katalog hazırlarlar ve bunları daha çok internet üzerinden tanıtımını yaparlar.

Müşteriler katalogdan seçim yapar. Katalogdaki ürün çeşitleri firmanın kendi tasarladığı ürünlerdir ve ürün isimlerini firmalar kendileri belirler. Firmanın ürün yelpazesi geniş olduğu zaman müşterilerden ekstra farklı bir talep gelirse imkânlar ölçüsünde karşılarlar. Bunun dışında müşterilerin istekleri doğrultusunda sepetin üzerine şekilli harflerden isimler de yazılmaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ödev Ödev