Kontrolsüz Hücre Bölünmesi ve Kanser

Kontrolsüz Hücre Bölünmesi ve Kanser
Vücutta hücre bölünmesi, hücrenin ve organizmanın kontrolünde meydana gelir. Hücre bölünmesinde organizmanın kontrolünün hormonlarla sağlandığı bilinmektedir. Ayrıca dokuların fonksiyonu da bölünmenin kontrolü ile yakından ilişkilidir.
Her dokudaki hücrelerin bölünmesi dokunun fonksiyonuna bağlıdır. Bazı dokularımızda hücre bölünmesi çok sık olduğu halde, bazılarında azdır.
Örneğin, ergin bir insanın sinir dokusunda bölünme özelliği tamamen kaybolmuştur. İnce bağırsaktaki mukoza epiteli ile derinin epidermis hücrelerinde ise bölünme hızlıdır. En hızlı ve ilgi çekici hücre bölünmesi kemik iliğinde görülür.
Burada bir hücreden 10 kadar farklı hücre meydana gelmesine ve bölünme çok hızlı olmasına rağmen, bölünme programlı şekilde devam eder.
Bölünme programının bozulması ile anormal bölünme gösteren kanser hücreleri meydana gelir.
Kanser hücresi dokudaki diğer hücrelere ayak uyduramamış ve organizmanın kontrolünden çıkarak kendi bağımsız programına dönmüş bir hücredir.
Yapı ve davranış açısından normal hücreye göre değişikliklere uğramıştır. Çekirdek büyük fakat DNA ve RNA’lar dengesizdir. Kromozomlarının belli noktalarında meydana gelmiş olan arızalar o bölgedeki şifrelerin kaybolmasına sebep olur. Genetik şifredeki bu bozulma hücreyi de bozar. Ortaya çıkan yeni hücreler arasında farklılıklar meydana gelir. Şifredeki kopukluklar hücre faaliyetinde bozukluklara sebep olur. Bu durumda hücrede anormal bölünme, anormal beslenme ve fonksiyon bozuklukları görülür.
Kanser hücrelerinde biyolojik olarak görülen faaliyet bozukluklarının en önemlisi, hızlı mitoz bölünmelerdir. Bu anormal bölünme, programsız ve kontrolsüz bir şekilde devam eder.Hücrelerin anormal şekilde bölünerek vücutta meydana getirdikleri kitleye tümör adı verilir. Tümör geliştiği dokuda kalarak etrafa yayılmıyorsa iyi huylu (selim ur) tümör adını alır. Selim urlar yayılma göstermediği için fazla zarar vermezler. Tedavisi kolaydır. Eğer tümör geliştiği yerde kalmayıp kan ve lenf yoluyla vücudun farklı bölgelerine dağılarak yeni tümörler meydana getirirse bunlara da kötü huylu (habis ur) tümör denir.
Kanser hücrelerindeki faaliyet bozukluklarından biri olan anormal beslenme de doku düzenini önemli ölçüde bozar ve doku hücrelerinin harabiyeti-ne sebep olur. Kanser hücrelerindeki sınırsız beslenme hızı bölünmeyi kolaylaştırdığı gibi kanser hücrelerine savunma ve yaşama imkanı da sağlar. Kanserleşmiş hücreler dokunun fonksiyonunu bozarak görevlerini yapamaz hale getirir veya yetersiz şekilde devam ettirir. Bu da organizmada çeşitli aksaklıkların ortaya çıkmasına ve daha sonra dokuların dejenerasyonu ile ölüme sebep olur.
Normal hücre bölünmesi, oldukça karmaşık ve çok sayıdaki sistemler topluluğunun kontrolünde olduğundan kanser hücrelerindeki anormal bölünme olaylarını belli bir sebeple açıklamak güçtür. Kanser hücresinin meydana gelişine çeşitli hücre içi etkenler sebep olduğu gibi virüsler, radyasyon, kimyevi maddeler, deterjaniardaki bazı bileşikler, katran, uzun süren tahriş ve kronik iltihaplar gibi dışardan gelen etkilerin de sebep olduğuna dair değişik görüşler mevcuttur. Bu görüşler kanserin meydana gelişini tam olarak açıklamamakla beraber, her görüşün değişik kanser tiplerine neden olduğunu gösteren gerçekler bulunmaktadır.

kanser_hucre_bolunmesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ödev Ödev