İbn-i Sina Kimdir? İbn-i Sina Hakkında Bilmediklerimiz?

İbn-i Sina Kimdir?

Birçok alanda araştırmalar yapan İbn-i Sina fizikçi,yazar,filozof ve tıp düşünürüdür.Farklı alanlarda uzmanlaşmıştır. İbn-i Sina batı dünyasında avicanne adıyla nam salmış ve birçok araştırmaya ilham kaynağı olmuştur.

980 yılında buhara yakınlarında Afşana’da doğmuş 21 haziran 1037 yılında iran’da vefat etmiştir.

İbn-i Sina olarak tanıdığımız ünlü düşünürün tam adı aslında Ebu Ali el-Hüseyin İbni Abdullah İbn-i Sina el-Belhi’ymiş. İbn-i Sina bu ismi sarayda maliye katibi olarak çalışan ve oldukça saygı duyulan bir isim olan babası Abdullah Bin Sina’ymış.

Üstün zekasıyla tanınan İbn-i Sina 10 yaşında Kur’an-ı Kerim’i ezberlemiş ve zeka seviyesini kanıtlamıştır.

Erken yaşta birçok konuda bilgi sahibi olan İbn-i Sina çok iyi hocalardan eğitimler almıştır.İlk olarak tıp eğitimi alan ünlü düşünür daha sonra matematik ve felsefe gibi birçok alanda eğitim almıştır.

16 yaşında hocalarını bilgi seviyesiyle geçen ve tıp alanında çeşitli tedaviler geliştirmeye başlayan İbn-i Sina ,19 yaşında hastaları tedavi etmeye başlamışır.

İbn-i Sina’nın Keşifleri

Birçok buluşu ile tedavilere ışık tutan bilim adamının hastalık yayan küçük organizmalar,civa ile tedavi,ilaçlar,teşhis yöntemleri gibi alanlarda fikirlerini anlattığı kitapları vardır.Bu kitaplardan en bilinmiş olanı Şifa ve Kanun fit-tib’dir.

ibn-i-sina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ödev Ödev