Gemi kaptanı kime denir? Nasıl olunur?

Gemi kaptanı kime denir?

Uzak ya da yakın mesafede yol alan bir geminin kullanılması ve gemi içerisindeki personelin yönetilmesinden sorumlu olan kişilere gemi kaptanı denir.

Gemi kaptanları resmi işletmelerde ve tatil gemilerinde beyaz üniforma ve beyaz şapka giyerler.Uzak yol kaptanları,bu konuda daha özgür olabilir,günlük kıyafetlerle dolaşabilirler.

Gemi kaptanlarının çalışma alanları: uluslararası taşımacılık yapan özel şirketlerin gemilerinde,askeri amaçlı gemilerde,üretim amaçlı gemilerde ya da gezi amaçlı gemilerde çalışılabilir.

Gemi kaptanı olmak için gerekenler:

1-Üniversite sınavına girmelisin ve güverte bölümünü kazanmalısın.Bu bölüm Türkiye’de İstanbul Teknik Üniversitesi,Piri Reis Üniversitesi,Dokuz Eylül Üniversitesi,Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde bulunuyor.

2-Gemi kaptanı olmak için sınavı kazanmak yetmiyor.Üniversiteye verilmek üzere sağlık raporu alınmalı ve üniversiteye sunulmalıdır.

3-Mülakatları geçmelisin.

4-Tüm aşamaları geçtikten sonra okula devam ederken 12 ay açık deniz stajı yapmalı ve 3.kaptan anlamına gelen “Vardiya Zabiti” unvanını almalısın.

5-Staj sonrası denizcilik ingilizcesi, uzak yol güverte zabitliği gibi sınavlara girerek bir üst sınıfa geçebilirsin.

6-Geminin ilk kaptanı olabilmek için 7 yıl ile 10 yıl arasında çalışmalısın.

gemi-kaptani-nasil-olunur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ödev Ödev