Altın Yükselir mi?

Altın, gelişen piyasa varlıklarına gelen sert satışlar sonrası artan güvenli liman alımlarından destek buluyor.

Altın, gelişen piyasa varlıklarına gelen güçlü satışların güvenli liman alımlarını artırmasının desteğiyle, son iki ayın en yüksek seviyesine çıktı ve Eylül 2012’den bu yana gösterdiği en uzun haftalık kazanç serisini daha da genişletti.

Spot altın yüzde 0.8 yükselişle ons başına 1,279.61 dolara kadar çıkarak 18 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra, Singapur saati ile 11:12’de 1,273.04 dolara geldi. Metal, Türkiye’den Hindistan’a, hisse senetleri ve para birimlerine gelen güçlü satışların ardından, geçen hafta ile birlikte beş hafta üst üste yükseldi ve yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Arjantin’in geçen hafta para birimi pesoyu devalue etmesi gelişen piyasalara ilişkin endişeleri artırırken, Çin’de imalat sanayinin yavaşladığını işaret eden veri, bu endişelere katkıda bulundu. Altın, Asya’da artan fiziki talep işaretlerinin Fed’in varlık alımlarını azaltmaya devam edeceği beklentilerini dengelemesi sonucu, 31 Aralık’ta gördüğü son altı ayın en düşük seviyesinden sıçrama yaptı.

Singapur’da aracı kurum IG Asia Ltd.’nin stratejisti Kelly Teoh, Altının ivmesi halihazırda yukarı yönlü ve gelişen piyasalardakis atış dalgası buna destek oluyor, dedi ve Yılın başından bu yana talep var şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg’in kur stratejisti Mark Cranfield’e göre, altın, 1,275.60 dolardaki 100 günlük hareketli ortalamasının üzerinden kapatması ile birlikte, kazançlarını bu hafta 1,300 dolara genişletebilir. Cranfield, altının son bir haftadır 55 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olduğunu ve MACD göstergesinin yüksek fiyatları işaret ettiğini kaydetti. Fiyatlar en son 1,300 doların üzerini 8 Kasım’da görmüştü.

Çin TalebiÇin Talebi

Geçen yıl muhtemelen Hindistan’ı geçeren dünyanın bir numaralı altın kullanıcısı haline gelen Çin’de, Şanghay Altın Borsası’nın gösterge altın kontratının işlem hacmi, 6 Ocak’tan bu yana hergün, dördüncü çeyreğin günlük ortalaması olan 11,525 kilogramı geçti.

Avusturya darphanesi Muenze Oesterreich AG, sikke altın talebini karşılayabilmek için günde 24 saat çalışıyor. Avustralya’da Perth Mint’in altın sikkelerinin alımları bu yıl 20 Ocak itibariyle, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarken, ABD’de U.S. Mint’in bu ayki satışları Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesini görmeye yöneldi.

Fed politika yapıcıları, altının 12 yıllık boğa hareketine destek sağlayan varlık alım programını Aralık ayında azaltma kararı almasının ardından, 28-29 Ocak’ta biraraya gelecek. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, Fed, varlık alım programını bu yıl bitirmek için, her toplantıda 10’ar milyar dolar azaltıma gidecek.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1.2 yükselerek ons başına 1,280.10 dolar ile 18 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, altındaki net uzun pozisyon sayısı, 21 Ocak ile biten haftada 43,353’e yükseldi ve yükselişini dördüncü haftaya taşıdı.

Gümüş, 6 Aralık’tan bu yana en hızlı haftalık kaybını yaşamasının ardından, önceki kapanışına göre fazla değişmeyerek ons başına 19.9449 dolarda kaldı. Palladyum da değişmeyerek ons başına 735 dolar seviyesini korudu.

Platin yüzde 0.3 değer kazanarak 1,432.88 dolara çıktı. Dünyanın en büyük platin üreticisi Güney Afrika’da, grevin üretimi olumsuz etkilemesi ile birlikte, maden işçileri ile Anglo American Platinum Ltd., Impala Platinum Holdings Ltd. ve Lonmin Plc, arasındaki ücret görüşmeleri bugün yeniden başlayacak.

altin