abse nedir


abse nedir

AbseIçi cerahat dolu sisliklere verilen isimdir. Vücudun her tarafinda ortaya çikabilir. Nedeni vücuda giren mikroplardir.
Tedavi için gerekli malzeme : Lahana
Hazirlanisi : Soguk su ile yikanan bir lahana yapragi, absenin üzerine dolanir. Yarim saatte bir yenisi ile degistirilir.

Adale romatizmasiÇogunlukla, siddetli soguk alginliklarindan sonra görülen ve hareket etmenin zorlasmasina neden olan bir çesit romatizmadir. Tip dilinde Myalgia, Fibrozit denir. Korunmak için terli çamasirlari, en kisa zamanda degistirmek ve üsütmemek gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Elma, Su
Hazirlanisi : 4 Bardak suya, kabuklari soyulmamis 3 elma dogranir. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Yemeklerden sonra birer çay bardagi içilir.

AdenitBoyundaki lenf damarlarinin sismesi sonucu meydana gelen iltahapli sislige adenit denir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sogan, Sarimsak
Hazirlanisi : Ögle ve aksam yemeklerinde yarimsar kuru sogan ile ikiser dis sarimsak yenir.

Agiz yaralariAgiz yaralari, “basit” ve “derin” veya “sert kenarli” yaralar olmak üzere iki grupta toplanabilir. Çogunlukla, üsütme veya hazimsizliktan kaynaklanir. Yaralarin etrafi, kirmizi bir çizgi ile çevrilidir. Baslangiçta, içi su dolu kabarciklar halindedirler. Sonradan patlayarak etrafa yayilir ve sancili agrilara neden olurlar. Çocuklarda; kizamik ve çiçek hastaliklari sirasinda da ayni yaralar meydana gelebilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sogan
Hazirlanisi : Her gün 1 adet orta büyüklükte çig sogan yenir.
Sayfa Basi
Agri

Genellikle vücudun herhangi bir yerinde hissedilen agrilar için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Portakal kabugu, zeytinyagi
Hazirlanisi : Küçük bir siseye; 1 su bardagi zeytinyagi konulur. Üzerine dört adet portakalin kabugu ilave edilir. Günes gören bir yerde, 15 gün bekletilir. Bu karisimdan, agriyan yerlere sürülür.
Sayfa Basi
Agrili aybasi hali

Tip dilinde dysmenorrhoea/dismenore denilen bu hâl, özellikle aybasi kanamasinin basladigi ilk gün görülür. Bazi kimselerde, agrilar aybasi kanamasinin baslamasindan bir kaç gün önce ortaya çikar ve kanamanin baslamasiyla kesilir. Bir kisminda da kanama baslamadan, kanama görülen günlerde ve sonraki birkaç gün içinde hissedilir. Bu çesit agrilara, çogunlukla 18-24 yaslari arasindaki kadinlarda rastlanir. Agri, göbek altinda veya bacaklarin üst kisminda kasilmalar seklinde baslar. Kusma görülebilir. Yüz, sararir ve terleme artar.
Tedavi için gerekli malzeme : Kimyon, su
Hazirlanisi : 1 çay bardagi kaynak suya; 1 kahve kasigi kimyon konur. Ilindiktan sonra içilir. Günde, iki kere tekrarlanir.
Sayfa Basi
Akrep sokmasi

Akrep; sicak ve nemli yerlerde yasayan, kivrik ve kalkik kuyruguyla zehirli bir ignesi olan böcektir. Akrep soktugunda yapilacak ilk is; soktugu yerin altini ve üstünü sikica baglamaktir. Sonra; ignenin bulundugu yer, iki parmak arasina alinip, kan akincaya kadar sikilir ve üzerine amonyak sürülür.
Tedavi için gerekli malzeme : 1- Domates. 2- Sirke ve Sarimsak
Hazirlanisi : 1- Olgun bir domates, tam ortasindan kesilir ve akrebin soktugu yere temiz bir bezle baglanir. 2- Sokulan yer steril bir jiletle kanatilip, emilir. Sirke ile yikanir. Sarmisak lapasi baglanir.
Sayfa Basi
Albüminüri

Idrarda, albümin bulunmasina; Tip dilinde Albüminüri; halk arasinda ise, aktutma denir. Bir çok hastaliklarda, özellikle Böbrek hastaliklarinda, idrarda albümin görülür. Mümkün oldugu kadar süt içmeli, patates haslamasi ile muhallebiyi sofradan eksik etmemelidir. Baharatli yiyecekler, biber, tursu ve tuz kesinlikle terk edilmeli; kahve ve fazla miktarda su içilmemelidir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tereotu, su
Hazirlanisi : 4 bardak suya; 1 avuç tere otu konur. 15 dakika kaynatilir. Ince ve temiz bir tülbentten süzülür. Her gün, 1 su bardagi içilir.
Sayfa Basi
Alerji

Vücudun, bazi madde veya hava sartlarindan etkilenmesi yahut psikolojik etkenler sonucu ortaya çikan bir hastaliktir. Önce, alerjiye neden olan etkenleri bulmak gerekir. Alerjinin belirtileri de; sahsa göre degisir. Kiminde kasinti, kiminde kurdesen, kiminde astim görülür. Hasta, eger bazi maddelerle temasindan dolayi alerji oluyorsa, o maddenin uzaklastirilmasi ile mesele kendiliginden çözümlenmis olur.
Tedavi için gerekli malzeme : Siyah turp
Hazirlanisi : Büyükçe bir siyah turp iyice yikanir. Sonra kabuklari soyulup, rendelenir ve sikilir. Ince ve temiz bir tülbentten süzülerek içilir. Alerjik belirtiler kayboluncaya kadar, her gün devam edilir.
Sayfa Basi
Altini islatmak

Tip dilinde Enuresis denir. Altina ve yatagina iseyen çocuklar; genellikle anne ve babasindan yeteri kadar sevgi ve ilgi görmeyen çocuklardir. Hastalik, belli bir nedenden kaynaklanmiyorsa; yapilacak is, çocuga ihtiyaci olan sevgiyi vermektir; ancak altini islatmak, herhangi bir böbrek rahatsizligi veya seker hastaligindan da kaynaklanabilir. Bu nedenle doktora gitmek gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Süzme bal
Hazirlanisi : Hergün, en az iki tatli kasigi süzme bal yedirilir.
Sayfa Basi
Anne sütünün azligi

Anne sütünü artirmak için bol bol sulu gidalar yemek, üzüntülerden siyrilip bir süre dinlenmek faydalidir.
Tedavi için gerekli malzeme : Çakal erigi, su
Hazirlanisi : 4 bardak suya; 30 gram çakal erigi meyvesi konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincani içilir.
Sayfa Basi
Anus kasintisi

Anus (serç-makat); yani sindirim kanalinin dogrubagirsak denilen son kismindaki çikis deligi veya çevresinde (oturak yerinde) görülen kasintilarin nedeni çesitlidir. Bunlar arasinda; kilkurtlari, sümüksü akinti, basur, çatlak, ishal veya kabizlik, egzama (mayasil), sinir bozuklugu veya yeteri kadar temizlige dikkat edilmemesi sayilabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Bal, zeytinyagi
Hazirlanisi : 2 çorba kasigi süzme bal ile 2 tatli kasigi zeytinyagi karistirilir. Bir pamukla kasinan yere sürülür. 4 saat sonra, ilik sabunlu su ile yikanir. Sikayetler geçinceye kadar ayni isleme devam edilir.
Sayfa Basi
Apandisit

Körbagirsagin iltahaplanmasi sonucu ortaya çikan bir hastaliktir. Müzmin apandisitte; kat’iyetle ilaç verilmez. Ameliyat gerekir. Had apandisit; karnin ortasindan baslayip, sag alt kisma yerlesen bir agri ile kendini gösterir. Hazimsizlik ve gazdan sikayet edilir. Kusma görülebilir bazen de migde bulantisi olur.
Tedavi için gerekli malzeme : 1- Bögürtlen yapragi, su. 2- Dut kurusu
Hazirlanisi : 1-Çaydanliga bir avuç bögürtlen yapragi konur. 15 dakika kaynatip süzülür. Günde 3 çay bardagi içilir. 2- Dut kurusu çayi ilik olarak içirilir.
Sayfa Basi
Ari sokmasi

Ari; bal ve balmumu yapan fakat, ignesiyle sokan bir böcektir. Hassas bünyeli kimseleri soktuklari zaman,onlarin sok geçirmelerine neden olabilirler. Esek arilari ise; bal arilarina nazaran daha tehlikelidir. Ari sokmasinda yapilacak ilk is; arinin ignesini, ucu yakilmis bir igne ile çikarmaktir. Sonra arinin soktugu yerin alt ve üstünden sikica bogulur. Üzerine soguk su dökülür.
Tedavi için gerekli malzeme : 1- Maydanoz. 2- Arpa unu, sirke.
Hazirlanisi : 1- Bir demet taze maydanoz iyice dövülür ve arinin soktugu yere sarilir. 2- Arpa unu, sirke ile karistirilip hamur yapilir. Arinin soktugu yere sarilir.
Sayfa Basi
Arpacik

Halk arasinda it dirsegi de denir. Doktorlarin Hordoleum dedikleri hastaliktir. Göz kapagindaki herhangi bir kilin dibinde; içi dolu bir sislik meydana gelir. Aci ve zonklama vardir. Arpacikla, hiçbir sekilde oynamayin, onu sikmayin! Beslenmenize önem gösterin, üzüntülerinizi birakip biraz daha mutlu olmaya bakin.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarimsak
Hazirlanisi : 1 dis sarimsak, iyice dövülür. Arpacigin üstüne sürülür. 20 dakika sonra, ilik su ile yikanir.
Sayfa Basi
Astim

Hasta, kriz geldigi zaman soluk almakta zorluk çektigini zanneder, gerçekte nefes vermekte zorluk vardir. Bunun nedeni de, akcigerlerdeki küçük hava borularinin daralmasidir. Buralardan geçen hava, isliga benzeyen bir ses çikarir, ki buna hirilti denir. Astim, bir kaç grup nedenden kaynaklanir. Bunlarin basinda da bünye gelir. Yani, bazi kimselerde bas agrisi ne kadar tabi bir seyse, digerlerinde de astim o kadar dogaldir. Bazi kimseler, toz, kil, yumurta, süt, aspirin, çiçek tozu ve benzeri seylere karsi hassastirlar. Bu hassasiyet, astim krizleri seklinde kendini gösterir. Tedavi için, hastayi etkileyecek bu unsurlarin ortadan kaldirilmasi yapilacak ilk istir. Asiri heyecan veya korku da astim krizine yol açabilir. Bu gibi durumlarda hastayi sakinlestirmek yapilacak ilk istir. Bazi kimselerde de, Had Bronsit sonucu astim krizi görülebilir. Kalp yetmezligi de astim krizine neden olabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane, su
Hazirlanisi : Su dolu cezveye; 2 kahve kasigi nane konur. Kaynatilir. Her sabah, aç karnina bir çay bardagi (sekersiz) içilir.
Sayfa Basi
Astigmatlik

Göz yuvarlagi çaplarinin düzensiz olmasi sonucu ortaya çikan bir çesit göz bozuklugudur. Hasta; noktalari bir çizgi halinde görür. Çogunlukla dogustandir. Miyopluk veya hipermetroplukla beraber de görülebilir. Bazi astigmatlar, bas agrilarindan da sikayet ederler. Tedavi için doktorun verecegi gözlügü kullanmak gerekir.
Sayfa Basi
Asiri aybasi kanamasi

Aybasi görme arasindaki süre normaldir. Fakat kanama çoktur ve normal süresinden fazla devam eder. Nedenleri çesitlidir: rahimde ur, rahim çarpikligi, yorgunluk, sinir bozuklugu, atesli hastaliklar veya evlilik hayatindaki uyusmazliklardan kaynaklanabilir. Asagidaki reçeteler aybasi kanamasi oldugu günler kullanilmaz.
Tedavi için gerekli malzeme : Bal, limon
Hazirlanisi : 2 Adet limon uzunlamasina kesilir. Suyu sikilir üzerine üç kahve kasigi süzme bal ilave edilir, içilir. Günde üç kere uygulanabilir.
Sayfa Basi
Ates

Vücut sicakliginin yükselmesine ates denir. Vücut sicakligi bedenin her yerinde ayni degildir. Örnegin; termometre agiza konuldugunda görülen isi, koltuk altina konuldugunda gösterdigi isidan 0,5 derece daha düsüktür. Diger taraftan, vücut isisi gün boyunca da 0,5 derece oynar. Sabahin erken saatlerinde isi düsük, aksam saatlerinde yüksektir. Vücut isisi 36,2 – 37,5 arasinda ise normaldir. Atesle birlikte; üsütme, titreme, bas agrisi, bunalma, huzursuzluk, vücut kirginligi, istahsizlik, kabizlik, sayiklama, havale veya koyu renkli idrar çikarmada görülebilir. Atesin nedeni, genellikle soguk alginligi, grip, bademcik iltihabi, bogaz agrisi, bronsit, sinüzit, kulak iltihabi, bagirsak iltihabi veya böbrek hastaliklarindan biri olabilir. Bu nedenle tedaviden önce nedeni tespit etmek gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : 1- Yogurt, su. 2- Arpa
Hazirlanisi : 1- Hastanin gögsüne ve sirtina yogurt sürülür. Kuruduktan sonra ilik su ile islatilmis bir bezle silinir. Ayrica ayran içirilir. 2- Bir avuç arpa, bir litre suda kabuklari ayrilincaya kadar kaynatilir. Limon sikilir, tadlandirilir. Yudum yudum içilir.
Sayfa Basi
Ayak agrilari

Ayak agrilari; çogunlukla yorgunluk, bag yerlerinin burkulmasi, fazla kilo almak veya bazi hastaliklardan kaynaklanabilir. Önemli bir hastaliktan kaynaklanmayan agrilarda yapilacak masaj ve dinlenme çok faydali olur.
Agriyan yerler iyice ovulur. Ayak ikinci parmaginin üçüncü parmakla birlestigi noktanin iyice ovulmasi da çok faydalidir.
Sayfa Basi
Ayak burkulmasi

Yürürken, kosarken veya atlarken ayak kaslarinin beklenmedik bir durumla karsilasmasi sonucu görülür. Burkulmadan hemen sonra agri, sisme ve morarma olabilir.
Diz kapagindan, ayak parmaklarina dogru sargi bezi dolanir. Ancak bu islemi ayak sismeden önce uygulamak gerekir.
Sayfa Basi
Ayak çibani

Ayak derisindeki ter bezleri ve kil keselerinin mikroplanmasi sonucu ortaya çikar. Çiban yerinde, ilk önce sert ve kirmizi bir kabarti belirir. Agri vardir. Sonra iltihaplanir. Çibani sikmamak gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kekikyagi, ayva
Hazirlanisi : Çibanin üzeri, kekikyagi ile yaglanir. Sonra, orta büyüklükte bir ayva ortasindan kesilerek üzerine konur. Sarilir.
Sayfa Basi
Ayak terlemesi

Ayaklarin normalden fazla terlemesi genellikle ter bezlerinin asiri derecede çalismasindan kaynaklanir. Diger taraftan, kalin çorap giymek, atesli bir hastalik veya normal vücut sicakliginin düsmesi de ayak terlemesine neden olabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Adaçayi, su.
Hazirlanisi : Büyükçe bir tencereye su doldurulur. Üzerine bir avuç adaçayi ilave edilip kaynatilir. Ilidiktan sonra bu su ile ayak banyosu yapilir.
Sayfa Basi
Aybasi düzensizligi

Aybasi kanamasi normal olarak 2-7 gün sürer. Normal olarak 28 günde bir görülen aybasi kanamasi, bazi hallerde vaktinden önce veya sonra da görülebilir. Nedeni; asabi krizler, hormon dengesizligi veya bünye zayifligi olabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Çörekotu, bal.
Hazirlanisi : Sabah, ögle ve aksam, tok karnina 2 kahve kasigi çörek otu ile 3 kahve kasigi süzme bal karistirilip, yenir.
Sayfa Basi
Aybasi kanamasi azligi

Aybasi kaninin normal miktari; saglam kadinlarda 7-77 gram arasinda degisir. Çogunda 27-75 gram arasindadir. Ortalama miktar 50 gram kabul edilir. Aybasi kaninin yukarida belirtilen miktarlardan az olmasi, çogunlukla ruhsal durumla veya kansizlikla ilgilidir.
Tedavi için gerekli malzeme : Incir yapragi, su.
Hazirlanisi : 4 su bardagi suya 4 adet taze incir yapragi konur. 15 dakika kaynatilir. Sonra süzülür. Günde üç kere birer çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Aybasi kanamasinin gecikmesi

Normal olarak zamani geldigi halde aybasi kanamasi baslamazsa; gebelik, kansizlik, tiroid veya karaciger hastaliklari akla gelebilir. Ayrica yorgunluk, sinirlilik veya adetten kesilme de düsünülebilir. Yorgunluk ve sinirlilikten kaynaklanan gecikmelerde asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Yumurta, elma kompostosu
Hazirlanisi : Hergün, 1 tane rafadan yumurta yenir. 3 su bardagi elma kompostosu içilir.
Sayfa Basi
Aybasi kanamasinin uzun sürmesi

Normal aybasi kanamasi 2-7 gün devam eder. Bazi kimselerde bu süre uzar. O zaman rahimde ur veya kist oldugundan, yumurtaliklarin üsütülmüs olmasindan, sinir veya kalp hastaligindan süphe edilir. Tedaviye geçmeden önce esas nedeni bulmak gerekir. Önemli bir durum yoksa asagidaki reçetelerden arzu edilen uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Bögürtlen, su
Hazirlanisi : 2 su bardagi kaynak suya, 2 kahve kasigi bögürtlen konur. 10 dakika bekletilip, süzülür. Sabah bir bardak, aksam bir bardak içilir.
Sayfa Basi
Aybasi kanamasi yoklugu

Genç bir kiz bulug çagina geldigi halde, aybasi görmeye baslamamissa, aybasi yoklugundan söz edilir. Bu durum karaciger hastaliklarindan, kansizliktan veya tiroit bezi bozuklugundan kaynaklanabilir. Öncelikle nedeni bulmak gerekir. Normal aybasi gören kadinin da; kansizlik, karaciger rahatsizliklari, beslenme bozukluklari, veya tiroid bezi hastaliklari sonucu aybasi kanamalari kesilebilir. Öte yandan aybasi yoklugu, gebeligin veya menapozun isareti olabilir. Aybasi yoklugunun nedeni gebelik degilse asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kekik, su.
Hazirlanisi : Bir cezve suya bir kahve kasigi kekik konur. Kaynatilip süzülür. Ilik ilik içilir. Ayni islem günde üç kere tekrarlanir.
Bademcik IltihabiBademciklerin iltihaplanmasina tip dilinde tonsilit denir. Bademcikler sis, kirmizi ve yesilimtrak beyaz renkte cerahatli görünümdedir. Yutkunma sirasinda agri yapar. Hastada kiriklik, bas agrisi ve vücut agrilari vardir. Hastalik birdenbire üsütme ve ates ile baslar. Geregi gibi tedavi edilmezse orta kulak iltihabi, böbrek iltihabi, romatizma ve kalp hastaliklarina neden olabilir. Asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tentürdiyot, su.
Hazirlanisi : 1 bardak suya 5 damla tentürdiyot katilir, karistirilir. Gargara yapilir.

Bagirsak GaziBagirsaklarda hissedilen siskinlik, bagirsak gazindan kaynaklanir. Nedeni, bagirsaklari besleyen bezlerin yeteri kadar çalismamasi, yemek yerken fazla hava yutma veya sinir bozuklugudur. Asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Papatya, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya, 1 çorba kasigi papatya çiçegi konur. Kaynatilir, süzülür. Yemeklerden sonra 2 çorba kasigi içilir.

Bagirsak Iltihabi Beslenme bozukluklari, soguk veya sicak içecekler veya kullanilan bazi ilaçlar, hastaligin nedenleri arasindadir. Tip dilinde kolit denir. Tedavide rejim ve istirahat esastir. Yenmemesi gerekenler : Lahana, karnibahar, kabak, domates, yagli et sulari, yagli et ve baliklar, konserveler, av etleri, pastirma, sucuk, salam, börek, taze ekmek, bütün baharatlar, alkol. Yenilmesinde sakinca olmayanlar : un veya sebze çorbalari, yagsiz izgara etler, yogurt, patates püresi, pilav, beyaz peynir ve sebze yemekleri.
Tedavi için gerekli malzeme : Pirinç çorbasi, yogurt.
Hazirlanisi : 1 kase pirinç çorbasi ile birlikte, bir su bardagi dolusu taze yogurt yenir.
Sayfa Basi
Bagirsak Kanamasi

Önemli bir hastaligin isareti olabilir. Önce kanamanin nedenini tespit ettirmek gerekir. Kisa sürede kesilmeyen kanamalarda mutlaka doktora basvurmak gerekir. Doktora basvuruncaya kadar asagidaki reçetelerden biri kullanilabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Havuç.
Hazirlanisi : 1 adet havuç, önce soguk suyla yikanir, sonra rendelenir. Suyu içilir.
Sayfa Basi
Bagirsak Solucanlari

Bagirsak solucanlari, insan vücudunda asalak olarak yasarlar. Bunlara bagirsak kurtlari da denir. Genellikle 5 grupta toplanirlar.
– Yuvarlak kurtlar
– Kil kurtlari
– Kamçi kurtlari
– Kancali kurtlar
– Serit
Asagidaki reçeteler bagirsak solucanlarini düsürmek için kullanilir; ancak hamileler kesinlikle kullanmamalidir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nar, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya, 1 avuç nar kabugu konur. Kaynatilip süzülür. Sabah aç karnina 1 bardak içilir. Kurtlar dökülünceye kadar devam edilir.
Sayfa Basi
Balgam

Sümüksü, cerahatli veya kanli görünüste bir maddedir. Bronsitin isareti olabilir. Asagidaki reçeteler balgam söktürücü olarak kullanilabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tere tohumu.
Hazirlanisi : 1 tatli kasigi tere tohumu, havanda dövülür, az su ile içilir.
Sayfa Basi
Basur

Son bagirsakta bulunan siyah kan damarlarinin genisleme, sisme ve kanamalarina; halk arasinda basur, tip dilinde hemoroid denir. Baska bir hastaligin da belirtisi olabilir. Kabizlik, hamilelik, sismanlik, soguk yerlerde fazla oturma, alkol aliskanligi ve son bagirsaklardaki bazi hastaliklar, basura neden olur. Basurlar iç ve dis olmak üzere ikiye ayrilir. Iç basur; makatin içinde meydana gelen basurlara verilen isimdir. Dis basur; makatin disinda, küçük, yuvarlak, eflatuni renkte tümörlerdir. Tedavide ilk sart, kabizligi gidermektir. Asagidaki reçetelerden biri uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Papatya, su.
Hazirlanisi : 4 su bardagi suya bir avuç papatya konur. Kaynatilir, süzülür. Bu su ile basur memelerinin üzeri yikanir.
Sayfa Basi
Bas Agrilari

Bas agrilari çesitli nedenlerden kaynaklanir. Bunlar; söyle siralanabilir.
– Asiri yemekten sonra görülen veya açliktan kaynaklanan bas agrilari.
– Göz, kulak veya burun hastaliklarindan kaynaklanan bas agrilari
– Atesli hastaliklarin neden oldugu bas agrilari
– Alkol kullanmanin neden oldugu bas agrilari
– Kafa bölgesinde meydana gelen, kirik, ezik, çatlak veya sarsintilardan kaynaklanan bas agrilari
– Beyin urlarinin neden oldugu bas agrilari
– Kahve tiryakilerinde kahvesizlikten dogan bas agrilari
– Kabizlik çekenlerde görülen bas agrilari
– Saralilarda görülen bas agrilari
– Çikolata, sarimsak, lahana, yesil biber, kuru yemis yedikten sonra görülen, alerjik bas agrilari
– Menenjit hastaliginin neden oldugu bas agrilari
– Fazla miktarda sekerli yiyecek yemekten dogan bas agrilari
– Dis hastaliklarinin neden oldugu bas agrilari
– Fazla çalisma ve ruhi çöküntülerin neden oldugu bas agrilari
Bas agrilarinin gerçek nedenini bulabilmek için mutlaka doktora basvurulmalidir. Asagidaki reçeteler; grip, nezle, soguk alginligi, yorgunluk veya sinir bozuklugundan kaynaklanan bas agrilarini dindirmek için uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarmisak
Hazirlanisi : 1 bas sarmisak, havanda dövülür. Alna konur.
Sayfa Basi
Basdönmeleri

Hasta, kendisinin veya etrafindaki esyanin boslukta döndügünden sikayet eder. Tip dilinde vertigo denen bas dönmelerinin nedenleri çesitlidir. Bunlardan baslicalari sunlardir:
– Kulak agrisi
– Araç tutmalari
– Ani hava degisimi
– Bazi göz hastaliklari
– Ilaç zehirlenmeleri
– Düsük veya yüksek tansiyon
– Damar sertligi ve bazi kalp hastaliklari
– Kansizlik ve kan hastaliklari
– Mikrobik hastaliklar
– Beyin hastaliklari
– Sara ve bazi ruh hastaliklari
Tedaviye baslanmadan önce hastaligin gerçek nedeninin tespit edilmesi gerekir. Bas dönmelerine yapilacak ilk is; hemen oturmak veya öne egilmek ve mümkünse hemen yatmaktir. Bas dönmesi sik sik oluyorsa mutlaka bir doktora gitmek gerekir. Basit bas dönmelerinde asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Anason, su.
Hazirlanisi : 1 çay bardagi suya 1 kahve kasigi anason konur. 10 dakika demlendikten sonra içilir.
Sayfa Basi
Bayilmalar

Geçici olarak uyaniklik halinin kaybolmasina halk arasinda bayilma tip dilinde senkop denir. Bu durumda beyin hücrelerine giden oksijen azalmistir. Bayilmanin nedeni; yorgunluk, uzun süre ayakta kalmak, ani heyecanlar, tansiyon yüksekligi, gebelik, kansizlik, damar sertligi ve kalp hastaliklaridir. Bayilmadan önce bayginlik hissi gelir. Sonra yüz kül rengini alir. Arkasindan da terleme, çarpinti, göz kararmasi ve bas dönmesi görülür. Bu gibi durumlarda yapilacak ilk is hastayi hemen yatirmak, elbise ve çamasirlarini gevsetmektir. Sonra yüzüne su serpilir ve amonyak koklatilir. Ayrica asagidaki reçeteleden biri de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tuzlu su, havlu.
Hazirlanisi : Küçük bir havlu, tuzlu suya batirilir ve hastanin alnina konur. Sik sik degistirilir.
Sayfa Basi
Bel Agrisi

: Esasli bir hastaliktan kaynaklanmayan bel agrilari, çogunlukla yorgunluk sonrasi görülür. Dinlenmekle geçer. Uzun süren bel agrilarinda mutlaka doktora görünmek gerekir. Yorgunluktan dogan bel agrilarinda asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Lahana
Hazirlanisi : Bele; dört kat lahana yapragi konur, üstü sikica sarilir. Istirahat edilir.
Sayfa Basi
Bel Gevsekligi

Cinsel iliski sirasinda, meninin vaktinden önce bosalmasina verilen isimdir. Halk arasinda erken bosalma. Tip dilinde ise ejakulasyon denir. Nedeni çogunlukla ruhsaldir. Tedaviye sinirleri dinlendirmek, açik havada dolasmak, sabah aksam ilik banyo yapmak ve hazmi kolay seyler yemekle baslanir. Ayrica asagidaki reçetelerden biri de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Çörekotu, su.
Hazirlanisi : Her sabah, bir kahve kasigi çörek otu az su ile içilir.
Sayfa Basi
Bel Soguklugu

Tip dilinde Gonore denilen bir çesit zührevi hastaliktir. Cinsi münasebetle bulasir. Idrar yollarinda acima, yanma, sislik ve akinti ile belirir. Akinti cerahatlidir. Bu cerehat ellere bulasacak ve eller de gözlere sürülecek olursa, körlüge neden olabilir. Kadinlarda da, beyazimtirak cerahatli akinti, sik sik idrara gitme, idrar yaparken agri ve yanma ile kendini gösterir. Üreme organlarinda akinti görüldügünde, mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde kendisinde bel soguklugu görülen, bu hastaligi cinsel iliskide bulundugu herkese bulastirir. Asagidaki reçetelerden herhangi biri tedavi amaciyla kullanilabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Maydanoz, su
Hazirlanisi : Yarim tencere suya, 1 demet maydanoz konur. Kaynatilir. Bugusunun üzerine oturulur. Ayni isleme iyilesinceye kadar devam edilir.
Sayfa Basi
Bogaz Agrisi

Havasizliktan, toz, sigara içmek, burun tikanikligi, diseti iltihabi gibi nedenlerden kaynaklanir. Tedavi için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Elma, papatya.
Hazirlanisi : 1 tane elma külde pisirilir. Sonra ikiye bölünür. Üzerine 5 tane papatya çiçeginin tozu ufalanip, bogazin iki yanina konulur, sarilir.
Sayfa Basi
Bogaz Iltihabi

Tip dilinde Farenjit veya anjin adi verilen bu hastaligin nedenleri; nezle ve grip gibi atesli hastaliklarla, havadaki zararli maddeler, sinüzit, alkol veya sigaradir. Yapilacak ilk is; istirahat etmektir. Mümkün oldugu kadar az konusmak da yararlidir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sirke, Adaçayi, Arpa, Havuç suyu
Hazirlanisi : Bir litre saf sirkeye batirilan tülbent, bogaza sarilir. Yatmadan önce de ayak tabanlari sirke ile ogulup, kurulanir. Veya Ilik adacayi ile gargara yapilir. Yada aç karnina, taze sikilmis havuç suyu içilir.Bir baska tedavi de Arpa çayi içilir.
Sayfa Basi
Bogmaca

Bulasici bir hastaliktir. Tiptaki adi Pertussis’dir. Çogunlukla 1 ila 4 yaslari arasindaki çocuklarda çok görülür. Ortalama olarak 4-6 hafta devam eder. Hastanin burnu akar, nöbet halinde gelen öksürük görülür. Bazen kusmaya neden olur. Tedavi için kesin yatak istirahati sarttir. Hastaya sik sik fakat az miktarda yumusak yiyecekler verilmelidir. Asagidaki reçetelerden herhangi biri tedavi maksadiyla kullanilabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Yumurta, bal
Hazirlanisi : 1 adet yumurta, katilasincaya kadar kaynatilir. Sarisi ile bir çorba kasigi bal yenir. Günde bir kere uygulanir.
Sayfa Basi
Boyun Tutulmasi

Soguk almaktan, boynun çarpik durumda bir süre kalmasindan veya nezleden kaynaklanir. Asagidaki reçetelerden birini uygulayin. 2 gün içinde geçmezse doktora basvurun.
Tedavi için gerekli malzeme : Çilek
Hazirlanisi : Yarim kilogram çilek, iyice ezildikten sonra, temiz bir tülbente konup, boyuna sarilir. 6 saat sonra sargi açilip, ilik suyla yikanir.
Sayfa Basi
Böbrek Agrisi

Böbrek agrisinin nedenleri çesitlidir. Bunlar arasinda: böbrek tasi, böbreklerden idrar akisinin tikaniklik nedeniyle düzensizligi, böbrek uru, böbreklerden çikan zehirli atiklari mesaneye tasiyan borularda tas, ur veya kan pihtisi, böbrek apsesi olabilir. Agrilar sirasinda terleme ve kusma da görülebilir. Asagidaki reçeteler tedavi amaciyla kullanilabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Lahana
Hazirlanisi : Böbreklerin üstüne gelecek sekilde haslanmis veya çig lahana yapragi konup, sarilir.
Sayfa Basi
Böbrek Iltihabi

Böbreklerin iç kisimlarinin iltihaplanmasidir. Tip dilinde piyelonefrit adi verilir. Iki çesiti vardir:
– Akut Böbrek Iltihabi : Ani olarak ortaya çikan, titreme, kaburga altlarinda ve yanlarinda baslayip, kasiklara kadar yayilan bir agri ile kendini gösterir. Sik sik idrara gitmek ihtiyaci duyulur. Idrar çikarken de yanma ve agri hissedilir. Ilk önlem olarak belin iki yanina sicak su torbasi konur. Bol su, limonata ve açik çay içilir.
– Kronik Böbrek Iltihabi : Akut böbrek iltihabinin geregi gibi tedavi edilmemis olmasi, kronik böbrek iltihabinin baslica nedenidir. Hastada istahsizlik, ates, halsizlik, bas agrisi, agrili idrar etme ve bel agrilari görülür. Yapilacak ilk is, bol bol meyva sulari içmek ve asagidaki reçetelerden birini uygulamaktir. Ayrica tuz ve hayvani gidalar azaltilmalidir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kekik, su
Hazirlanisi : 1 çay bardagi kaynak suya, 2 kahve kasigi kekik konur. 10 dakika bekletildikten sonra, süzülür ve bir kerede içilir.
Sayfa Basi
Böbrek Kumu

Yeterince su içilmemesi, A vitamini eksikligi, böbrek üstü bezlerinin fazla çalismasi ve bazi böbrek hastaliklari, böbreklerde kum birikmesine neden olur. Böbreklerde kum görüldügü zaman asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kiraz sapi, su
Hazirlanisi : 4 bardak suya, 5 çorba kasigi kiraz sapi konur. Kaynatilip, süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincani içilir.
Sayfa Basi
Böbrek Tasi

Idrarda bulunan oksalat billurlarinin meydana getirdigi böbrek taslari, kum tanesi kadar olabildigi gibi pinpon topu büyüklügünde de olabilir. Ufak taslar böbrekten kolaylikla çikabilr. Büyükler ise böbreklerden mesaneye giderken siddetli agrilara neden olur. Gögsün yukari ve ön kisminda, kaburgalarin altinda, ani ve kivrandirici agri hissedilir. Terleme ve kusma da görülebilir. Idrarin rengi bulanik ve bazen kanlidir. Böbrek taslarini düsürmek için asagidaki reçetelerden faydalanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Gliserin, su
Hazirlanisi : 1 fincan suya, 1 kahve kasigi gliserin konur. Karistirilip içilir.
Sayfa Basi
Böcek Sokmasi

Böcegin isirdigi yerde siddetli kasinti, kizariklik ve sislik görülür. Böcegin zehirli olabilecegini düsünerek asagida tarif edilen islem yapilir. Vakit kaybetmeden böcegin soktugu yerin alt ve üstünden sikica baglanir. Sonra böcegin soktugu yer iki parmak arasina alinip, sikilir ve zehirli kanin akmasi saglanir. Daha sonra asagidaki reçetelerden biri uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Pirasa
Hazirlanisi : 1 adet pirasa uzunlamasina yarilip, böcegin soktugu yere sarilir. 1 saat sonra yikanir.
Sayfa Basi
Bronsit

Akcigerlere giden havayollarinin iç yüzündeki zarin iltihaplanmasidir. Akut ve kronik olarak iki gruba ayrilir.
– Akut Bronsit : Genellikle grip, kizamik, bogmaca veya tifo gibi hastaliklar sirasinda görülür. Sisli ve soguk havalarda çok rahatsiz olurlar. Hastaligin baslangicinda kuru ve agrili öksürük, az yapiskan balgam, sonralari sümüksü cerahatli balgam ile hafif ates ve halsizlik görülür. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.
– Kronik Bronsit : Bu çesit bronsitte; havayollarini yaglayan bezler büyümüs, iç yüzlerinde bulunan tüyler görevini yapamaz olmustur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.
Her iki bronsitte de yapilacak ilk is sigarayi birakip istirahat etmektir. Ayrica asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Okaliptus yapragi
Hazirlanisi : Kuru okaliptus yapraklari, ince ince kiyilir. Pipoya doldurulup içilir.
Sayfa Basi
Burkulmalar

El ve ayak bilekleri herhangi bir kaza sonucu burkulabilir. Bu gibi durumlarda, bilekte agri ve sisme görülür. Yapilacak ilk is, burkulan yeri rahat bir duruma sokmaktir. Sonra asagidaki reçetelerden arzu edilen uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Lahana
Hazirlanisi : Burkulan yere çig lahana yapragi sarilir. 15 dakikada bir degistirilir.
Sayfa Basi
Burun Ahtapotu

Burunda et büyümesinden kaynaklanan bu hastaliga tip dilinde Adenoid ve Polip denir. Hastanin burnundan solumasi güçlesir. Daha çok agzindan nefes alip verir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tereotu, pamuk
Hazirlanisi : 1 avuç tere otu ezilir. Suyuna batirilan pamuk, burun içindeki ete sürülür. Bu islem günde üç kere tekrarlanir.
Sayfa Basi
Burun Akintisi

Burun akintisinin nedeni; nezle, saman nezlesi, sinüzit, müzmin nezle, alerjik burun iltihabi veya burna herhangi birsey kaçmis olmasidir. Ayrica kizamik baslangicinda da görülür. Burun akintisini tedavi etmek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Limon, su.
Hazirlanisi : 1 su bardagi ilik suya 10 damla limon suyu konup, karistirilir. Burna azar, azar çekilir. Günde 3 kere tekrar edilir.
Sayfa Basi
Burun Kanamasi

Çesitli nedenlerden kaynaklanan burun kanamalarina tip dilinde epistaksis denir. Genç erkeklerde genellikle ergenlik dönemlerinde, genç kizlarda ise, çogunlukla aybasi kanamalari sirasinda görülür. Bir de; yüksek tansiyonun neden oldugu burun kanamalari vardir. Gençlerde görülen ve önemli olmayan burun kanamalari çok kolay durdurulur ve korkulacak bir sey yoktur. Tansiyon yüksekliginden kaynaklanan ve genellikle orta yaslarda görülen burun kanamalarini durdurmak ise biraz zordur. Yapilacak ilk is hastayi hemen oturtmak, basini öne dogru hafifçe egip, burnunun kanayan deligini on dakika kadar bastirmak, bu sirada agizdan nefes almasini ve yutkunmasini söylemektir. Ayrica asagidaki reçetelerden de faydalanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tursu suyu.
Hazirlanisi : 1 su bardagi tursu suyu az aralarla burna çekilir.
Sayfa Basi
Burun Tikanikligi

Saman nezlesi ve sinüzitte görüldügü gibi, baska bir hastaligin da belirtisi olabilir. Burun tikanikligini gidermek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Papatya, su
Hazirlanisi : 4 su bardagi suya, 2 çorba kasigi papatya çiçegi konur. Kaynatilir. Buhari derin der
Cinsel SoguklukTam manasiyla tatmin olamayan kadinin cinsel iliskiye geregi gibi cevap vermemesine; tip dilinde firijidite denir. Nedeni daha çok ruhsaldir. Asagidaki reçeteleri kullanmakta fayda vardir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kekik, su
Hazirlanisi : 1 çay bardagi suya, 1 kahve kasigi kekik konur. Kaynatilip, süzülür. Ilik ilik içilir.

ÇarpintiTip dilinde palpitasyon denilen çarpintinin nedenleri çesitlidir. Bir kalp hastaligi söz konusu degilse; fazla sigara içmek, alkol, yorgunluk, sinirlenmek, kansizlik, hazimsizlik, çay, kahve veya zehirlenmelerden kaynaklanabilir. Yorgunluk, sinirlilik veya kötü aliskanliklardan kaynaklanan çarpintilarda asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane, su.
Hazirlanisi : 2 bardak kaynak suya, 1 çorba kasigi nane konur. 20 dakika bekletilip, süzülür. Çarpinti hallerinde, 1 çay bardagi içilir.

ÇibanlarDerideki kil keseleri veya bezlerinin hastalanmasi sonucu ortaya çikan sizintili, islak kabarciklara çiban denir. Katiyetle sikilmamalari gerekir. Çibani olgunlastirmak maksadiyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sogan
Hazirlanisi : Orta boyda 1 kuru sogan, külde pisirilir. Ortasindan kesilip çibanin üzerine sarilir.
Sayfa Basi
Çikiklar

Kemiklerden herhangi birinin oynak yerinden kismen veya tamamen ayrilmasina çikik denir. Bu durumda yapilacak ilk is doktora gitmektir. Sonra asagidaki reçetelerden herhangi biri uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sigir kiymasi, karabiber.
Hazirlanisi : 250 gram sigir kiymasina, 2 çorba kasigi toz kara biber ekilip, yogrulur. Sonra temiz bir sargi bezine yayilip, çikigin üzerine sikica sarilir.
Sayfa Basi
Çiçek Hastaligi

Tip dilinde variola denilen bulasici bir hastaliktir. Hastalik siddetli titreme ve 41 derece atesle ortaya çikar. Hastalik mikrobunun vücuda girmesiyle ortaya çikmasi arasinda geçen süre 10-14 gündür. Hasta istirahat ettirilir , baskalari ile görüsmesi yasaklanir. Doktorun tavsiyelerine uyulur. Bol su ve serbet içirilir. Ayrica asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Gül
Hazirlanisi : Çiçek döküntülerinin üzerine dövülmüs kuru gül sürülür.
Sayfa Basi
Çiller

Çogunlukla beyaz tenli, kirmizi saçli kimselerde görülen çiller, yüze serpilmis ufak lekeler halindedir. Nedeni; cildin günese karsi gösterdigi tepkidir. Olgunlasmis çillerin yok edilmesi mümkün degildir. Ancak koruyucu önlemler alinir. Yüzünde çil olanlarin güneste fazla durmamalari ve yüzlerini sik sik yikmalari tavsiye edilir. Ayrica asagidaki reçeteler de kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Pirinç, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya, 1 kahve fincani pirinç konup, kaynatilir, süzüldükten sonra yüz yikanir.
Sayfa Basi
Çocuk Felci

Omuriligin ön kordonlarinin iltihaplanmasi sonucu felçle neticelenen bir hastaliktir. Tip dilinde poliomelitis denir. Bilhassa yaz ve sonbahar aylarinda görülür. Nedeni bir çesit virüstür. Lagim sularinin yiyeceklere bulasmasi, sineklerin tasidigi mikroplar, hastaliga yakalanmis kisinin agiz ve burnundan çikan damlaciklarla bulasir. Çocuk felcine küçükler yakalanabilecegi gibi büyükler de yakalanabilir. Hastalik mikrop kapildiktan 7-21 gün içinde ortaya çikar. Hastada ates, bas agrisi, bogaz agrisi, kusma, yorgunluk, boyunda kasilma, ve sirt agrilari vardir. Hastaligin ilk günlerinde gerekli tedaviye baslanmazsa, özellikle kol ve bacaklarda felç görülür. Hastaligin baslangicinda hastayi diger kimselerden ayirmak ve yatirmak gerekir. Çocuk felcinden korunmak için Salk asisi veya Sabin asisi yaptirmak gerekir. Bu asinin ilki çocuk 6 aylik olmadan önce, ikincisi ilk asidan 2 ay sonra, üçüncüsü, ikinci asidan 6 ay sonra yapilir. 5 ve 15 yaslarinda da tekrarlanir. Tedavi için mutlaka doktora basvurmak gerekir.
Sayfa Basi
Çocuklarda Gelisme Bozukluklari

Çocuklarda görülen gelisme bozukluklarinin çogu kötü beslenmeden kaynaklanir. Bunun yani sira; geçirilen bir hastaliktan kaynaklanan veya irsi olarak da gelisme bozuklugu görülebilir. Nedeni test etmek için doktora basvurmak gerekir. Gelismeye yardimci olmak amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sinirli yaprakotu, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya, 2 avuç sinirli yaprak out konur. Kaynatilip süzülür. Sabah aksam birer su bardagi içilir.
Sayfa Basi
Çok Uyumak

Bir ila 4 yaslari arasindaki çocuklarin; geceleri 13, ögleden sonra da 2 saat olmak üzere, günde 15 saat uyumalari, sihhatli büyümelerini saglar. 5 ile 7 yaslari arasindaki çocuklara ise, geceleri 11-13 saat uyku yeterlidir. 8-14 yaslari arasinda 9-11 saat; 15 yasindan sonra da 8 saat uyku yeterli gelir. 20 yasini geçenlere 6-8 saat gece uykusu yeterlidir. Hiçbir hastaligi olmadigi halde normalden fazla uyumayi aliskanlik haline getirenlere asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kurutulmus patlican.
Hazirlanisi : Ögle yemeklerinde kurutulmus patlican yenir.
Sayfa Basi
Çürükler

Cilt yirtilmadan altindaki bir kilcal damarda görülen kanama halk arasinda çürük denir. Tip dilinde ise ekimoz denir. Bu gibi durumlarda yapilacak ilk is, çürügün üzerine soguk su ile kompres yapmaktir. Ayrica asagidaki reçetelerde uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Alabalik.
Hazirlanisi : Küçük bir alabalik, uzunlamasina kesilip, çürügün üzerine sarilir.
Sayfa Basi
Dalak Hastaliklari

Karin boslugunun solunda, midenin arka tarafinda bulunan dalak; eskimis kirmizi kan hücrelerini yok eder, gerektigi zaman da yeni kirmizi kan hücreleri imal eder. Sitma ve tifo gibi bulasici hastaliklar veya kansizlik sonucu dalak hastalanabilir. Dalak agrisi, dalak büyümesi, dalak sismesi ve dalak zafiyetinde asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Pazi, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya, 2 tutam pazi konur. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Damar Sertligi

Vücuttaki kan damarlarinin bir kisminin veya tamaminin sertlesmesi sonucu, esnekliklerini keybetmesine; halk arasinda damar kireçlenmesi tip dilinde ise Arterio Skleroz veya Atheremo denir. Nedeni, kan damarlarinin iç kisimlardaki hücrelerin esnekligini kaybedip, zayiflamasi veya kandaki yagli maddelerin birikinti yaparak, damari darlastirmasidir. Belirtileri bas dönmesi, bas agrisi, titreme, yürürken sendeleme, düsünme ve ögrenme gücünde zayiflama, sinirlilik veya damarin sertlestigi bölgelerde agrilar görülür. Ilk belirtiler görüldügünde önlem alinacak olursa, korkulacak bir sey yoktur. Hastanin nese ve cesaretini kaybetmemesi ve doktorun tavsiyelerini yerine getirmesi iyilesmede atilacak ilk önemli adimdir. Damar sertligi teshisi konan kimse, perhiz yapmali, alkol ve sigara gibi keyif verici maddeleri birakmali, yumurta, tereyagi ve benzeri yiyecekleri terk etmeli, tuzu da azaltmalidir. Ayak damarlarinda meydana gelebilecek herhangi bir hastaligi önlemek için de dar ayakkabi giymekten kaçinmalidir.
Tedavi için gerekli malzeme : Patates.
Hazirlanisi : 1 adet çig patates soyulup iyice yikanir ve rendelenir. Çikan su sabahlari aç karnina içilir. Ayni islem hergün tekrarlanir.
Sayfa Basi
Deri Çatlaklari

Deride meydana gelen çatlaklari tedavi maksadiyla asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Alkol, asilbend.
Hazirlanisi : 100 gram alkole 10 gram asilbend konup, merhem yapilir. Çatlaklara sürülür.
Sayfa Basi
Deri Iltihabi

Çogunlukla kullanilan sabun, deterjan, boyalar ve bazi bitkilerin neden oldugu bu hastaliga tip dilinde Dermatit denir. Tedaviye deride iltihaplanmaya sebep olan seyi belirleyip, onu terk etmekle baslanir. Sonra asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nisasta, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 3 çorba kasigi nisasta konur. Karistirilarak eritilir. Sonra bu suya bastirilan temiz bir bez, iltihaplarin üzerine sarilir. Kurudukça degistirilir.
Sayfa Basi
Deri Kanseri

Deri üzerinde ufak bir sislik veya bir türlü iyilesmeyen bir yara seklinde baslayabilen bir çesit kanserdir. Sislik, baslangiçta ufak bir yumru seklindedir. Bir süre sonra ayni yer açilir ve yara haline dönüsür, sonra kabuk baglar. Bu gibi durumlarda telaslanmamak; ancak acele etmek gerekir. Erken tedavi edildigi takdirde iyilesir. Asagidaki reçeteler de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Menekse yapragi.
Hazirlanisi : 10 tane menekse yapragi, havanda iyice dövülür, lapa haline getirilir. Kanserli yere sürülür. Ayni islem hergün tekrarlanir.
Sayfa Basi
Deri Kurulugu

Tip dilinde iktiyoz denen bu hastalikta deri, kuru, pul pul ve bazen de çatlak görünümdedir. Merak edilecek bir durum yoktur. Sik sik sicak banyo yapmak sikayetlerin çogunu geçirir. Ayrica asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Aci bademyagi
Hazirlanisi : Yatmadan önce, vücut aci bademyagi ile iyice ovulur. Sabahleyin ilik su ile banyo yapilip iyice kurulanir.
Sayfa Basi
Deri Lekeleri

Deride görülen esmer lekelere “Karaciger lekeleri”, beyaz lekelere de “Vitligo” adi verilir. Bunlar merhem veya kremlerle gizlenebilir. Asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Baharlitere tohumu. (beyaz lekeler için)
Hazirlanisi :
Sayfa Basi
Dil Büyümesi

Kisa süreli dil büyümelerinde asagidaki reçeteler kullanilir. 2-3 günde geçmeyen dil büyümesinde, doktora basvurmak gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nar kabugu, seftali, su.
Hazirlanisi : 1 bardak suya bir avuç nar kabugu konur. 15 dakika kaynatilip süzülür. Suyuna 3 su bardagi seftali suyu ilave edilip, gargara yapilir.
Sayfa Basi
Dil Çatlaklari

Dilin üzerinde görülen çatlaklarin nedenini belirlemek gerekir. Önemli olmayan dil çatlaklarinda asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Karanfil, nisadir, hardal.
Hazirlanisi : Havana bir tatli kasigi karanfil, 1 tatli kasigi nisadir ve bir tatli kasigi hardal tohumu konur. Iyice dövülür, günde üç kere dilin altina üstüne sürülür.
Sayfa Basi
Dil Felci

Sinir sistemindeki bir bozukluktan dolayi, dil gücünün kaybolmasidir. Doktor tarafindan tedavi edilmesi gerekir. Asagidaki reçeteler tedavi amaciyla kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Zencefil, kekik, karbasotu.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 1 çorba kasigi toz zencefil, 1 çorba kasigi ufalanmis kekik ve bir tutam karabasotu konur. 15 dakika kaynatilip, süzülür. Gargara yapilir, hergün tekrarlanir.
Sayfa Basi
Dil Iltihabi

Tip dilinde Glossit denilen bu iltihaplanmanin nedeni, çürük disler, diseti iltihabi, sigara, çok sicak veya çok soguk seyler yemeyi aliskanlik haline getirmis olmaktir. Ihmal etmemek gerekir. Çünkü dil kanseri veye dil ülseri belirtisi de olabilir. Mutlaka doktora basvurmak gerekir. Yapilacak ilk is, sigarayi birakmak, çürük disleri tedavi ettirmek, ve kötü aliskanliklari terk etmektir. Asagidaki reçeteler de tedavi amaciyla kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Mersin yapragi, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 1 avuç mersin yapragi konur. 20 dakika kaynatilip süzülür. Günde 3 kere gargara yapilir.
Sayfa Basi
Dil Ülseri

Dilde görülen; etrafi kirmizi, içi su dolu küçük kabarciklar, dil ülserinin belirtisi olabilir. Derin ve sert kenarli dil yaralarinda, mutlaka doktora basvurmak gerekir. Diger dil yaralari, hazimsizlik veya gripten kaynaklanabilir. Bunlarin tedavisi için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Meyankökü, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 200 gram meyan kökü konur. 20 dakika kaynatilip süzülür. Günde 3 kere, gargara yapilir.
Sayfa Basi
Dis Agrisi

Dis agrisi; disin çürümesi, minesinin asinmasi, disetlerinin iltihaplanmasi veya bunlara benzer nedenlerden kaynaklanir. Tedavi imkani doguncaya kadar asagidaki reçetelerden herhangi biri uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarimsak.
Hazirlanisi : Bir dis sarimsak külde pisirilir. Sicak sicak agriyan disin üzerine konur.
Sayfa Basi
Diz Agrisi

Önemli bir hastaliktan kaynaklanmayan diz agrilarini gidermek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Papatya, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 3 çorba kasigi ufalanmis papatya çiçegi konur. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Bu suyla agriyan yerler ovulur.
Sayfa Basi
Dizanteri

Bulasici ve salgin bir hastaliktir. Hastada, ishal görülür. Diskisi kanli ve sümüklüdür. Istahsizlik karin agrisi ve ates de vardir Su veya besinlerle bulasir. Iki çesit dizanteri vardir.
– Amipli Dizanteri : Vücuda mikrop girmesinden 10-21 gün sonra hastalik belirtileri ortaya çikar. Hastada kanli ishal, ates, karin kramplari, kilo kaybi, ve halsizlik görülür.
– Basilli Dizanteri : Mikrobun vücuda girmesinden 2-7 gün sonra belirtileri ortaya çikar. Hastaligin salgin halini almasinda kara sinekler basrolü oynar. Hastada; kanli ve balgam kivaminda ishal, karin agrisi, halsizlik ve ates görülür.
Yapilacak ilk is; hastayi, saglamlardan ayirmaktir. Tedavi maksadiyla asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Su, tuz.
Hazirlanisi : Bir gün boyunca, hiç bir sey yenmez. Sadece tuzlu su içilir.
Sayfa Basi
Dogum Sancilari

Dogum sancilari; dogumun habercisidir. Baslangiçta 20 dakikada bir gelen dogum sancilari, daha sonra siklasir ve her seferinde döl yatagi kasilip, sertlesir. Sancilar sirasinda kanama görülmezse korkulacak bir sey yoktur. Dogumu kolaylastirma ve sancilari dindirmek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tatli bademyagi.
Hazirlanisi : Sancilar baslayinca bir çorba kasigi tatli bademyagi içilir. Ayrica karin ve tenasül organinin çevresi bademyagi ile ovulur.
Sayfa Basi
Dolama

Seytan tirnagi veya parmaga igne ya da kiymik batmasi sonucu, tirnak dibinde meydana gelen iltihaplanmaya; halk arasinda dolama, tip dilinde paronychia denir. Baslangiçta kirmizi bir benek halindeyken daha sonra içi dolu sivilceye dönüsür. Dolama, kan zehirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle ihmal edilmeden doktora basvurmak gerekir. Alkol pansumani veya sicak su kompresi çok faydalidir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kina, su.
Hazirlanisi : 1 çay bardagi suya 2 kahve kasigi kina konur. Lapa haline gelinceye kadar isitilir. Sonra dolama olan yere sarilir.
Sayfa Basi
Donmalar

Üsümenin en agir sekline donma denir. Donan kisiyi birdenbire isitmamak gerekir. Böyle durumlarda yapilacak ilk is; vücuda bir battaniye sarip, ilik bir yere tasimak; orada basi hafif geriye dogru olmak üzere sirtüstü yatirmak, kol ve bacaklarini soguk su ile iyice ovmaktir. Limonsuyu ile masaj yapilabilir. Asagidaki reçeteler de ayni amaçla kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Ceviz yapragi, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 3 tutam ceviz yapragi konur. Kaynatilir. Ilidiktan sonra, vücut bu suyla iyice ovulur.
Sayfa Basi
Dölyolu Akintisi

Halk arasinda beyaz akinti; tip dilinde ise; Gleet denilir. Arasira görülen beyaz akinti pek önemli degildir. Çünkü üsütmek, ruhi bunalim, uzun süren bir hastalik veya yüksekçe bir yerden düsmekten kaynaklanabilir. Iç çamasirinda krem rengi beyazlikta bir leke görülür. Kurudugu zaman kahverengiye çalan sari bir renk alir. Önce beyaz akintinin nedenini bulmak gerekir. Önemli bir hastaliktan kaynaklanmiyorsa, asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Anason
Hazirlanisi : 2 kahve kasigi anason, tavada iyice kavrulup yenir.
Sayfa Basi
Dudak Çatlamasi

Dudaklar, günes veya soguk havanin tesiriyle çatlayabilir. Endise edilecek bir durum yoktur. Asagidaki reçetelerden herhangi biri çatlaklari gidermek amaciyla kullanilabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Cevizyagi, balmumu.
Hazirlanisi : 2 çay bardagi cevizyagina, 2 çorba kasigi eritilmis balmumu konur. Karistirilarak sogutulur. Küçük bir siseye doldurulur. Sabahlari dudaklara sürülür.
in solunur.
EgzamaMayasil diye bilinen egzama, derinin sulanmasi ile meydana gelen bir iltihaptir. Tip dilinde; Erythema pernio denir. Kasinti ve kizarti ile ortaya çikar. nedeni; ruhsal olabilecegi gibi alerjik tepkiler veya deriyi tahris eden maddeler de olabilir. Bazi kimselerde de irsidir. Vücudun hemen hemen her yerinde görülebilir ve bulunduklari yere göre isimlendirilirler. Tedavinin ilk prensibi; üzülmemek ve egzamali yerleri kasimamaktir. Ayrica, su ve sabunlu sudan oldugu kadar uzak kalmak da gerekir. Su yerine permanganatli su ve rivanollu su kullanilir. Perhiz yapilir. Acili, baharatli ve yagli yenmez. Tedavi maksadi ile asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kuru erik, sirke.
Hazirlanisi : 1 kahve fincani sirkeye batirilan kuru erikler egzamali yerlere sürülür.

EkstrasistolKalbin normal atislarina, fazladan atis eklenmesine Ekstrasistol bir baska deyisle fazladan atis denir. Kalbin bir atisi, vaktinden önce olur. Sonra, bir süre atis olmaz. Bu atislar, tek tek veya arka arkaya meydana gelir. Kalp hastaliklarinda görüldügü gibi; fazla sigara, içki içmek; heyecanlanmak ve hazmi güç yemeklerden sonra da görülebilir. Tedavi için asagidaki reçeteler de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Marrup, su.
Hazirlanisi : 1 su bardagi sicak suya, 1 kahve kasigi ufalanmis marrup yapragi konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür. Sikayet ortaya çiktigi zaman içilir.

El ve Ayak titremeleriHafif el ve ayak titremeleri; daha ziyade nevroz, isteri ve nevrastenide görülür. Tedavi maksadiyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kekik, su.
Hazirlanisi : 1 çay bardagi kaynak suya yarim kahve kasigi kekik konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülür. Hepsi bir kerede içilir.
Sayfa Basi
Enfarktüs

Kalbi besleyen büyük damarlardan birinin aniden tikanmasi sonucu ortaya çikan bir durumdur. Enfarktüs krizi geçiren hasta; kalp bölgesinde ani bir agri hisseder. Bütün benligini ölüm korkusu sarar. Nefes almakta zorluk çeker. Yapilacak ilk is, hastanin 45 derece bir meyille oturmasini saglamaktir. Sonra; vakit geçirmeden doktor çagrilir. Enfarktüs krizini atlattiktan sonra kesin istirahat ve doktorun dediklerine uymak sarttir. Asagidaki reçetelerden de faydalanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Portakal, toz seker, su.
Hazirlanisi : 1 su bardagi yeni sikilmis portakal suyu ile 1 su bardagi su karistirilir. Üzerine bir tatli kasigi toz seker ilave edilip, içilir. Ayni islem saat 10, 15 ve 21’de tekrarlanir.
Sayfa Basi
Ergenlik Sivilceleri

Ergenlik yasindakilerin yüz, omuz, sirt ve karinlarinda görülürler. Siyah noktalar, beyaz benekler, kirmizi veya mor lekeler halindedirler. Içleri cerahat dolu bu sivilcelere; akne de denir. nedeni; yag bezlerinin tikanmis olmasidir. Ergenlik sivilceleri kendiliginden kaybolur. Sikmamak, oynamamak gerekir. Tedavinin ilk sarti sabirdir. Yüzü günde 3-4 kere kükürtlü sabunla yikamakta fayda vardir. Bu arada baharatli yiyecekleri ve çikolatayi terketmek gerekir. Ayrica, asagidaki reçetelerden de faydalanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Marul, su.
Hazirlanisi : Soguk su ile yikanan marul yapraklari iyice ezilir. Çikan su yüze sürülür.
Sayfa Basi
Ezikler

Eziklerde yapilacak ilk is; ezigin üzerine buz koymak veya soguk su ile kompres yapmaktir. Ayrica; disari kan çikmissa, önce oksijenli su ile temizlenir. Asagidaki reçetelerden de faydalanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Maydanoz, ispirto.
Hazirlanisi : 2 su bardagi ispirtoya bir avuç maydanoz koyup iyice ezilir. Ezilen yerin üzerine konur.
Sayfa Basi
Fazla Terlemek

Haddinden fazla terlemek; sinir bozuklugu, fazla sicak, tiroid bezinin çalismasinda görülen bozukluk, tüberküloz, rasitizm veya iskorbütten kaynaklanir. Ergenlik yaslarinda da fazla terleme görülür. Bu nedenle terlemenin asil nedenini bulmak gerekir. Sinir bozuklugu veya fazla sicaktan kaynaklanan terleme ve ter kokularini engellemek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sirke
Hazirlanisi : Vücudun terleyen kisimlari sirke ile ovulur.
Sayfa Basi
Felç

Sinir sisteminde meydana gelen bir bozukluktan dolayi, kas gücünün kaybolmasina felç, nüzül veya inme denir. Tip dilinde ise paralizi veya serebral tromboz denir. Hafif ve agir olmak üzere iki sekli vardir. Tedavinin ilk ve önemli sarti hastanin nesesini kaybetmemesi ve en kisa zamanda iyilesecegine inanmasidir. Tedavi için asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Acihiyar.
Hazirlanisi : 1 adet aci hiyar iyice dövülür. Suyu ile felçli yerler ovulur. Ayni islem hergün tekrarlanir.
Sayfa Basi
Ferc Kasintisi

Kadinlarin üreme organlarinin dis kisminin kasinmasi; döl yolundan gelen akintidan kaynaklanabilir. Ayrica, böyle bir neden olmadigi halde kullanilan sabun ve iç çamasirin cinsi de kasintiya neden olabilir. Iç çamasiri veya kullanilan sabundan kaynaklanan ferç kasintilarinda; bunlari kullanmamakla sikayet ortadan kalkar. Diger kasintilarda asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Bal, zeytinyagi.
Hazirlanisi : 1 çorba kasigi süzme bal ile 1 tatli kasigi zeytinyagi karistirilir. Günde üç kere ferç’in çevresine ve içine sürülür.
Sayfa Basi
Fitik

Vücudun herhangi bir organinin; genellikle bagirsagin, kaslar arasindaki zayif bir noktadan disari çikmasina fitik denir. Fitik olan yerde, sislik görülür. Öksürünce veya ikininca büyür. Agir isler yapmaktan, öksürmekten ve ikinmaktan, hoplayip ziplamaktan kaçinmak gerekir. Ameliyat olunmayacaksa, fitikbagi kullanmak faydalidir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Keçiboynuzu
Hazirlanisi : Her gün 100 gram keçiboynuzu dövülüp yenir.
Sayfa Basi
Fil Hastaligi

Özellikle bacaklarin sisip, genislemesi seklinde ortaya çikan bu hastaliga halk arasinda gelincik, tip dilinde elefantiasis denir. Nedeni lenf kanamalarinin iltihaplanip, sismesidir. Tedavi için asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Peynir suyu.
Hazirlanisi : 1 hafta süreyle, her gün birer su bardagi peynir suyu içilir. Bir hafta ara verilir sonra yine ayni sekilde devam edilir.
Sayfa Basi
Fistül

Çogunlukla anüs yakininda meydana gelen, içi cerahat dolu, ufak, kirmizi ve akintili bir sisliktir. Etrafinda agri vardir. Tedavi edilmedikçe geçmez. Tedavisi için asagidaki reçeteler veya ameliyat tavsiye edilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Adaçayi, su.
Hazirlanisi : 1 çay bardagi kaynak suya, 3 kahve kasigi adaçayi konur. 10 dakika bekletilip süzülür. Sonra bu suya batirilan bir parça pamukla, fistülün üzerine kompres yapilir. Ayni islem hergün tekrarlanir.
Sayfa Basi
Frengi

Zührevi bir hastaliktir. Bulasicidir. Tip dilinde sifilis denir. Frengili kadinin dogurdugu çocuga, dogustan geçmesi sekli istisna edilirse; hemen hemen her zaman cinsel iliskiyle geçer. Mikrop vücuda girdikten 3 hafta sonra belirtilerini göstermeye baslar. Mikrobun vücuda girdigi yerde, yani erkeklerde peniste, kadinlarda vajinada Sankr adi verilen bir yara meydana gelir. Bu yara dudakta, meme ucunda, makatta veya parmaklarda da görülebilir. Zamanla akintili bir yara haline gelip; çevresi kizarir ve sertlesir. Mikrobun vücuda girmesinden 6-12 hafta sonra hastada; bas agrilari, ates, bogaz agrisi, deri döküntüleri ve istahsizlik, görülmeye baslar. 6 ay sonra ise, mikrop vücudun belli basli organlarina oturur. Tedaviye en kisa zamanda baslanmasi gerekir. Penisilin tedavisi ile iyi sonuç alinir. Asagidaki reçeteler de kullanilabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Saparna, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 50 gram saparna konur. 20 dakika kaynatilip süzülür. Günde 3 kere birer çorba kasigi içilir.
Sayfa Basi
Gastrit

Midenin iç yüzündeki zarin iltihaplanmasi sonucu ortaya çikan bir hastaliktir. Mide iltihabi veya mide nezlesi de denir. Hazirlayici nedenler : Agir yemekler, fazla kuru veya sert yiyecekler, hamur isleri, tatlilar, aci ve baharatli yiyecekler, alkol, fazla miktarda çay, kahve veya sigara içmek, yemek saatlerinin düzensiz olmasi, çabuk çabuk ve çignemeden yemek, fazla ilaç kullanmak, atesli hastaliklar, karaciger veya safra kesesi hastaliklari, kalp hastaliklari veya romatizmadir. Tedaviye baslamadan önce hastaligin nedenini tespit etmek gerekir.
Belirtileri : Mide agrisi, bulanti veya kusma, bas agrisi, istahsizlik, aniden çikan ates, bas dönmesi, dilde beyaz pas, yorgunluk görülür. Midenin üzerine bastirlinca da agri hissedilir. Bu belirtiler özellikle ilk bahar ve son bahar aylarinda artar.
Tedavisi : Perhiz ve istirahat sarttir. Hastaligi doguran nedenler ortadan kaldirilir. Hafif yiyecekler yenir. Aspirin gibi ilçlar kullanilmaz. Yemekler, yavas yavas ve çok çignenerek yenir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane, su.
Hazirlanisi : 1 çay bardagi kaynak suya, 1 kahve kasigi kuru nane konur. 10 dakika bekletilip süzülür. Yemeklerden sonra içilir.
Sayfa Basi
Gazlar

Midede veya bagirsaklarda gaz birikebilir. Nedeni; hava yutmak veya mide hastaliklaridir. Asagidaki reçeteler, gazi bosaltmak için kullanilir. Çocuklara uygulanmaz.
Tedavi için gerekli malzeme : Findik.
Hazirlanisi : Kabuklari temizlenmis bir avuç findik havanda iyice dövülür. Yemeklerden yarim saat sonra bir çorba kasigi yenir.
Sayfa Basi
Gece Körlügü

Beslenmedeki A vitamini eksikliginin neden oldugu bir hastaliktir. Hasta; alacakaranlikta geregi gibi göremez. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Havuç.
Hazirlanisi : Bir kilogram havuç önce soguk su ile yikanir. Sonra 3 esit parçaya bölünür. Sabah, ögle, aksam birer parça yenir.
Sayfa Basi
Gegirmek

Çogunlukla sinirli kimselerde görülür. Bunlar yemeklerde haddinden fazla hava yutarlar. Ayrica gegirme mide veya safra kesesi hastaliklarinin bir belirtisi olabilir. Bu nedenle esas nedeni tespit etmek gerekir. Asabi kimselerde görülen gegirmelerde asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kimyon, süt.
Hazirlanisi : 2 su bardagi çig süte, 1 çorba kasigi kimyon konur. Kaynatildiktan sonra süzülür. Yemeklerden sonra birer su bardagi içilir.
Sayfa Basi
Gevsek penis

Erkeklik organinin sertlesmemesi, saglik durumunun bozuklugundan kaynaklanir. En önemli neden sinir bozuklugudur. Kendine güvenememe, yorgunluk, içki, seker hastaligi, uyusturucu madde aliskanligi da diger nedenler arasinda sayilabilir. Tedavinin ilk sarti; kötü aliskanliklari birakmak, kendine güvenmek, temiz havada dolasmak ve yeterince gida almaktir. Asagidaki reçeteler de penisi sertlestirmek amaciyla kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarimsak, tuzsuz içyagi.
Hazirlanisi : 4 dis sarimsak dövülür. Üzerine 1 tatli kasigi eritilmis tuzsuz içyagi katilip, yogrulur. Aksamlari, bir parça alinip penise sürülür.
Sayfa Basi
Gida Zehirlenmeleri

Gida zehirlenmeleri; çogunlukla bayatlamis ve bozuk yiyecekler veya bayat balik yedikten sonra görülür. Belirtileri : Hasta solumakta, yutkunmakta güçlük çeker. Kaslarinda agri ve kramplar vardir. Bas dönmesi, halsizlik, mide agrisi ve bulanik gördügünden sikayet eder. Bazi hastalarda kabizlik, bazilarinda da ishal görülür. Yapilacak ilk is, hastayi kusturmaktir. Gerekiyorsa sunni solunum da yapilir. Vakit kaybetmeden hastaneye götürülür. Mümkün degilse asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Limon, kahve, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 4 tane limon sikilir. Karistirilip bir kerede içilir. Sonra sekersiz kahve veya koyu çay içilir.
Sayfa Basi
Gögüste Su Toplamasi

Tip dilinde sulu zatülcemp denilen hastaliktir. Akcigerlerin etrafini saran zarin iltihaplanmasi sonucu meydana gelir. Zarin iki yapragi arasina su toplanmistir. Nedeni; siddetli soguk alginligi, bronsit, böbrek hastaliklari veya kulak iltihaplaridir. Gögsün yan taraflarinda siddetli agri hissedilir. Bunlara bastirildigi zaman agri siddetlenir. Nefes darligi vardir. Yatak istirahati ve doktor tedavisi sarttir. Ayrica asagidaki reçetelerden biri uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kantoron, bal.
Hazirlanisi : 250 gram süzme bala 3 tatli kasigi dövülmüs kantaron kökü konup, iyice karistirilir. Günde 3 kere aç karnina birer tatli kasigi yenir.
Sayfa Basi
Göz Agrisi

Göz agrisinin nedenleri çesitlidir. Az isikta çalismak sonucu gözlerin yorulmasi, gözdeki herhangi bir kismin iltihaplanmis olmasi, göze yabanci bir cisim kaçmis olmasi, sinüzit, yarim basagrisi, grip, nezle ve atesli hastaliklar göz agrisina neden olabilir. Önce hastaligin nedenini tespit etmek gerekir. Tedavi maksadiyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Süt, yumurta.
Hazirlanisi : 2 kahve fincani çig inek sütüne 1 yumurtanin aki dökülüp, karistirilir. Günde 3 kere ikiser damla konur.
Sayfa Basi
Göz Iltihabi

Halk arasinda göz nezlesi veya pembe göz denir. Göz yuvarlaginin üstünü örten ince zarin iltihaplanmasi sonucu ortaya çikar. Tip dilinde konjonktivit denir. Çogunlukla ilk bahar aylarinda görülür. Gözde sulanma; kanlanma, batma hissi veya agri vardir. Hasta isiga bakmakta güçlük çeker. Tedavi maksadiyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tuz, su.
Hazirlanisi : 4 bardak kaynak suya 1 çay kasigi sofra tuzu konur. Eriyinceye kadar karistirilir. Günde 3 kere göz banyosu yapilir.
Sayfa Basi
Göz Kanlanmasi

Göz kanlanmasi ile birlikte agri yoksa asagidaki reçeteler uygulanir. Kanlanma ile birlikte agri varsa; mutlaka göz doktoruna gitmek gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Çay, su.
Hazirlanisi : 1 su bardagi kaynak suya, 1 kahve kasigi çay konur. 5 dakika bekletilip süzülür. Bu suya batirilan gazli bez ile kompres yapilir.
Sayfa Basi
Göz Kasintisi

Gözlerin kasinmasi, önemli bir hastaligin isareti olabilir. Bu nedenle doktora basvurmak gerekir. Sinir hastaliklari veya sigara içmekten kaynaklanan göz kasintilarinda, asagidaki reçetelerden biri uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Boru çiçegi.
Hazirlanisi : 1 avuç boru çiçegi atese atilir. Çikan duman ile tütsü yapilir.
Sayfa Basi
Göz Sulanmasi

Göze toz kaçmasi, çapaklanma, göz iltihabi, nezle veya bazi alerjik hastaliklar göz yasinin fazlalasmasina neden olur. Sikayetler soguk havalarda daha da artar. Doktora basvurmak gerekir. Asagidaki reçeteler de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Susam, su.
Hazirlanisi : 1 kahve kasigi susamin üzerine 5 damla su dökülür. Karistirilip göz kapaklarinin üzerine sürülür. Yarim saat sonra ilik su ile yikanir.
Sayfa Basi
Göz Tansiyonu

Göz tansiyonunun yüksek oldugu hallerde asagidaki reçetelerden herhangi biri uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Papatya çiçegi.
Hazirlanisi : 1 çorba kasigi kuru papatya çiçegi iyice dövülerek toz haline getirilir. Sonra enfiye gibi buruna çekilir.
Sayfa Basi
Göz Tiki

Aniden ortaya çikan, fakat önemli olmayan bir durumdur. Aliskanlik spazmi da denir. nedeni, yorgunluk, üzüntü, heyecan ve yaslilarda adale zafiyetidir. Yapilacak ilk is, istirahat etmektir. Ayrica, kisa sürede geçmeyen göz tiklerinde, asagidaki reçetelere basvurulur.
Tedavi için gerekli malzeme : Ihlamur, su.
Hazirlanisi : 1 su bardagi sicak suya, 1 kahve kasigi ihlamur konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülür. Üzerine 3 kahve kasigi toz seker ilave edilerek içilir. Ayni islem günde 3 kere tekrarlanir.
Sayfa Basi
Göz Yorgunlugu

Fazla çalismaktan yorulan gözleri dinlendirmek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Patates, gülsuyu.
Hazirlanisi : 1 Adet çig patates soguk su ile yikandiktan sonra ortasindan kesilir. Iki ince dilim alinip, göz kapaklarinin üstüne konur. 10 dakika sakin bir sekilde istirahat edilir. Daha sonra gül suyu ile göz banyosu yapilir.
Sayfa Basi
Göz Zayifligi

Göz zayifligini tedavi etmek için asagidaki reçetelerden faydalanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Raziyane
Hazirlanisi : 4 bardak suya, 10 gram raziyene kökü konur. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Gözbebekleri Iltihabi

Gözün bir kazayla yaralanmasi veya romatizmali hastalarda üsütme sonucu ortaya çikar. Bazen; seker hastaligi, burun hastaliklari, ve frengili hastalarda da görülür. Tip dilinde iritis denilen bu hastalik vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. Hasta, isiga fazla bakamaz. Gözlerinde veya gözlerinin üst kismina gelen bölgede siddetli agrilar vardir. Gözlerde; sulanma ve kizariklik da görülür. Göze dikkatle bakildiginda; renkli kismin etrafindaki rengin de koyulastigi görülür. Üsütme sonucu ortaya çikan gözbebekleri iltihabinda, asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Meyan kökü, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya, 50 gram meyan kökü konur. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Gözkapagi Iltihabi

Göz kapagi kenarlarinin iltihaplanip, kizarma, kabuklanma ve agri yapmasiyla ortaya çikar. Tip dilinde blefarit denir. Tedavi için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Karbonat, su.
Hazirlanisi : Yarim su bardagi sicak suya yarim kahve kasigi karbonat konup, iyice karistirilir. Göz kapaklarina banyo yapilir.
Sayfa Basi
Gözkapagi Sisligi

Gözkapaklari, çogunlukla fazla aglama sonucu siser. Nezle veya kizamik sirasinda da görülür. Bunlardan baska, kalp, böbrek, hastaliklari veya beze iltihaplanmasinin da bir isareti olabilir. Bazi kimselerde de alerjiktir. Fazla aglamak sonucu sisen göz kapaklarini tedavi etmek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Pamuk.
Hazirlanisi : Bir parça pamuk soguk suya batirildiktan sonra göz kapaklari üzerine konur. 5 dakika bekletilir. Gerekirse tekrarlanir.
Sayfa Basi
Grip

Tip dilinde influenza adi verilen bu hastalik bulasicidir. Grip olan kisinin nefesindeki damlaciklarla yayilip, salgin hale gelebilir. Paçavra hastaligi da denir. Aniden baslar ve devamli olarak ates yükselir. Bas ve sirt agrilari, titreme nöbetleri, nezle, öksürük, istahsizlik, bas dönmesi de görülür. Tedavinin ilk sarti istitrahat etmektir. Iyi tedavi edilmezse, baska hastaliklara da yol açabilir. Tedavi için asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane, limon kabugu.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 2 çorba kasigi kuru nane ve 1 limonun kabuklari konur. Kaynatilip süzülür. Günde 3 kere birer çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Guatr

Tiroid bezinin büyümesi sonucu ortaya çikan ve boynun ortasinda, yutkundukça asagi yukari hareket eden sislikle kendini belli eden bu hastaliga gusa veya cedre de denir. Tip dilindeki adi strumadir. Guatr, özellikle geceleri nefes darligi yapar. Bazen de rahatsiz edici öksürüklere neden olur. Iki çesit guatr vardir.
– Basit Guatr : Bu çesit guatrda tiroid bezi balon gibi siser. Nedeni alinan iyotun yetersiz olmasidir. Daglik bölgelerde oturanlarda, ergenlik yaslarinda ve hamilelerde çok görülür.
– Yumrulu Guatr : Bu çesit guatrda, tiroid bezinin iki yaninda kabariklik veya üzüm salkimini andiran sislikler görülür. Her iki çesit guatrda da endiselenecek bir durum yoktur. Ancak tedaviye erken baslamak gerekir. Yemeklerde iyotlu tuz kullanmak, mümkün oldugu kadar çok balik, pirasa, kuru erik, yumurta, taze fasulye, pazi, sogan, sarmisak, dut veya dut kurusu, havuç yemek; inek sütü, erik hosafi, ve havuç suyu içmek çok faydalidir. Ayrica kabiz olmamaya gayret etmek gerekir. Lahana, misir ve turp da yenmemelidir. Asagidaki reçetelerden de faydalanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Mese dali kabugu.
Hazirlanisi : 1 avuç mese dali kabugu toz haline gelinceye kadar dövülür. Bu tozla guatirin üzeri ovulur. Ayni islem hergün tekrarlanir.
Sayfa Basi
Günes Çarpmasi

Uzun süre güneste veya sicakta kalmak sonucu; asiri terleme, agrili kramplar ve kanin koyulasmasi seklinde kendini gösterir. Yapilacak ilk is; hasta giyinikse, hemen elbiseleri gevsetilip, gölgeye tasinir. Yüzü, gögsü ve kollari soguk su ile islatilir. Durumu ciddi ise, islak bir çarsafa sarilarak hastaneye götürülür. Mümkün degilse, asagidaki reçete uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sofra tuzu, su.
Hazirlanisi : Iki bardak suya 1 tatli kasigi sofra tuzu konur. Karistirilip içirilir.
Sayfa Basi
Günes Yanigi

Vücudun güneste kalan kisimlarinda bir süre sonra yanma, kizarma ve kasinti baslar. Kisa bir süre sonra da su toplar. Günes yanigini tedavi etmek için asagidaki reçeteler ugulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kalamin losyonu.
Hazirlanisi : Kalamin losyonu sürülür.
HalsizlikBazi kimseler, asiri yorgunluktan, çalisamamaktan, bas agrisindan, sirt agrilarindan, hazimsizliktan veya huzursuzluktan sikayet ederler. Bu duruma tip dilinde Debilite veya Asteni denir. Halsizlik yorgunluktan kaynaklaniyorsa asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Inek sütü, badem, seker.
Hazirlanisi : Önce bir kahve fincani dolusu badem yenir. Üzerine de bir su bardagi sekerli inek sütü içilir.

HararetSicak havada asiri derecede veya atesli hastaliklar sirasinda vücut kaybettigi suyu karsilayamayacak olursa, hararet baslar. Harareti gidermek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Arpa, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 2 çorba kasigi arpa konur. Kaynatilip süzülür. Hararet bastikça birer çay bardagi içilir.

HavaleVücut kaslarinin ani ve siddetli olarak kasilmasi sonucu ortaya çikan duruma havale denir. Büyüklerde havale çogunlukla sara nöbetleri sirasinda görülür. Küçük çocuklarda görülen havale, sinir sisteminin degisik nedenler karsisinda göstermis oldugu bir tepkidir. Bu tepkiler de; kemik hastaliklari, yüksek ates, bogmaca, devamli hazimsizlik, bagirsak seritleri veya dis çikarmalardan kaynaklanabilir. Ayrica bu duruma sinir sistemi veya beyinde meydana gelen bir hastalik da neden olabilir.
Havale geçiren çocugun gözleri sabit bir noktaya çevrilir, çenesi de kenetlenir. Dudaklari, yüz kaslari, kol ve bacaklari, önce siddetli bir sekilde kasilir, sonra da çirpinmaya baslar. Agzindan da köpük gelir. Bütün bunlar bir iki dakika devam eder. Sonra bütün belirtiler kaybolup, uykuya dalar. Hastaligin bir nedenini bulmak için mutlaka bir doktora basvurmak gerekir. Bu arada çocugu sessiz, los bir odaya yatirmak, elbise ve çamasirlarini gevsetmek faydalidir.
Sayfa Basi
Hava Yutma

Tip dilinde aerofaji diye bilinen bu hastalik, genellikle asabi mizaçli kimselerde görülür. Bunlar yemek sirasinda farkina varmadan hava yutarlar. Hava yutma, mide ve bagirsak gazlarinin olusmasina yardimci olur. Tedavi maksadiyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane, su.
Hazirlanisi : 1 çay bardagi sicak suya yarim kahve fincani kuru nane konur. 5 dakika bekletilip süzülür. Yemekten sonra içilir.
Sayfa Basi
Hazimsizlik

Sindirimin normal sekilde olmamasi ve bagirsaklarin seyrek çalismasina; halk arasinda hazimsizlik, tip dilinde ise dispepsi denir. Nedenleri çesitlidir. Agir yemekler, yemekleri geregi gibi çignememe, dis veya diseti iltihaplari, içki veya sigara içmek, çok miktarda çay veya kahve içmek, fazla miktarda sekerli veya unlu seyler yemek, kansizlik, yorgunluk, sinir bozuklugu ve üzüntü hazimsizligi doguran nedenler arasinda sayilabilir. Yemekten bir süre sonra; midede siskinlik veya yanma hissi ortaya çikar. Sik sik yemek ihtiyaci hissedilir. Kabizliktan sikayet edilir. Bazi kimselerde halsizlik, uykusuzluk, unutkanlik veya çarpinti görülür. Tedavinin ilk sarti; sikinti ve üzüntülerden siyrilmaktir. Zararli seyler terkedilir. Et yemekleri de mümkün oldugu kadar azaltilir. Haddinden fazla yemek yenmez. Yemeklerden sonra soguk su içilmez. Yemek aralarinda acikinca süt ile birkaç galete yenir. Ayrica asagidaki reçetelerden herhangi biri de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Karbonat, su.
Hazirlanisi : 1 bardak suya 2 kahve kasigi karbonat konup, eritilir. Yemekten sonra içilir.
Sayfa Basi
Hemofili

Kanin normal sürede pihtilasmamasi seklinde kendini gösteren, erkeklere has bir çesit kan hastaligidir. Halk arasinda kanama hastaligi denir. Irsi bir hastaliktir. Doktor tedavisi gerekir. Bu hastaliga tutulanlarin; az su içmeleri ve limon, portakal, kiraz veya ahududu yemeleri tavsiye edilir. Ayrica vücudun herhangi bir yerinde kanamaya neden olabilecek davranislardan da kaçinmalari gerekir.
Sayfa Basi
Hiçkirik

Solunum kaslari ve özellikle diyaframin uyarilmasi sonucu ortaya çikar. Tip dilinde singultus denir. Nedenleri çesitlidir. Basit hiçkiriklar; çogunlukla mide gazi, sicak ve baharatli yemekler, sinir bozuklugundan kaynaklanir. Ayrica; bazi kalp, karaciger, bagirsak ve pankreas hastaliklari, zatülcenp veya zatürreede de görülebilir. Basit hiçkiriklarda asagidaki reçeteler uygulanir. 3 saatten fazla süren hiçkiriklarda, doktora basvurmak gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Karbonat, su.
Hazirlanisi : 1 su bardagi suya 1 kahve kasigi karbonat konur. Eritilip bir kerede içilir.
Sayfa Basi
Horlama

Horlamanin nedenleri çesitlidir. Derin bir uyku, sirt üstü yatmak horlamaya neden olabilecegi gibi; burun polipleri, burnun çarpik olmasi, burun iltihabi, burunda ahtapot ve agzi kapayamamak da neden olabilir. Yan yatarak uyumak, belin tam ortasina küçük bir lastik top koyarak yatmak horlamayi önler. Bu tedbirlerle geçmeyen horlamalarda, gerçek neden bulunup ona göre bir tedavinin uygulanmasi gerekir.
Sayfa Basi
Husye Torbasi Sisligi

Husye torbasi (erbezi) siskinliklerinde; nedenin ne oldugunu arastirmak gerekir. Bazi sisliklerde, husye torbasinin görünüsü isik geçirecek kadar seffaflasir. Bazilari da agrili olur. Husyelerde, sislik ile birlikte agri da hissedilirse, iltihaplanma veya kanama ihtimali vardir. Asagidaki reçeteler kanama maksadi ile kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Papatya, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 1 avuç kuru papatya çiçegi konup, kaynatilir. Soguduktan sonra husyeler yikanir. Husyelerdeki agriyi keser.
Sayfa Basi
Ileitis

Ince bagirsagin iltihaplanmasidir. Hastada, karin agrisi ve ishal görülür. Buna Crohn hastaligi da denir. Tedavi maksadi ile asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Enginar, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya iki tane enginar konur. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincani içilir.
Sayfa Basi
Idrarda Kan Görülmesi

Idrarda kan görülmesine tip dilinde hematuri denir. Idrar renginin kanli olmasi; yenilen seylerdeki boyalardan olabilecegi gibi, herhangi bir hastaligin isareti de olabilir. Bu nedenle bir doktora gitmekte fayda vardir. Asagidaki reçeteler tedavi amaciyla kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Dereotu, tuz.
Hazirlanisi : Bir ögünde yenebilecek kadar bol suyla yikanmis dere otuyla salata yapilir. Az tuz ilave edilerek yenir.
Sayfa Basi
Idrar Torbasi Iltihabi

Idrar torbasinin (mesanenin) bakteri ve virüsler tarafindan iltihaplandirilmasi sonucu ortaya çikan bu hastaliga, tip dilinde sistit denir. Hastanin karin bölgesinin alt kisminda ve bacak aralarinda agri vardir. Sik sik idrar yapmak ihtiyaci hisseder. Idrar yaptiktan sonra da mesanede veya penisin ucunda siddetli agri hissedilir. Bazi durumlarda idrar yollarinda yanma ve kanli idrar da görülür. Agrilari dindirmek için, karina sicak su torbasi konur. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Gliserin, su.
Hazirlanisi : 1 su bardagi suya 1 kahve kasigi gliserin konup, karistirilir. Günde 3 kere birer kahve fincani içilir.
Sayfa Basi
Idraryollari Iltihabi

Idrar torbasi iltihabi; idrar yollari tasi, belsoguklugu veya eklem hastaliklarinin neden oldugu bir hastaliktir. Çok içki içenlerde görülür. Idrar yollarinda acima hissedilir. Tedaviye yardimci olmak için bol miktarda su içilir, sicak banyolar yapilir. Asagidaki reçeteler de kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Arpa, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 2 çay bardagi dolusu arpa konur. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincani içilir.
Sayfa Basi
Idrar Yollarinda Yanma

Idrar yollarinda veya idrar yaparken yanma çesitli nedenlerden kaynaklanir. Belsoguklugu, ülser, mesane iltihabi, prostat iltihabi, mesane uru, yumurtalik iltihabi, apandisit düsünülebilir. Bu nedenle tedaviye geçmeden önce, hastaligi doguran nedeni tespit etmek gerekir. Tedavi, hastaligi doguran nedene göre yapilir. Ayrica asagidaki reçetelerden de faydalanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane, su.
Hazirlanisi : 1 bardak sicak suya 1 tutam nane konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür. Tamami bir kerede içilir.
Sayfa Basi
Idrar Tutuklugu

Mesane (idrar torbasi) dolu oldugu halde idrar yapilamaz. Karnin alt bölgesi gerginlesmistir. Bastirilinca agri hissedilir. Tip dilinde akut retansiyon adi verilen bu durumun nedenleri çesitlidir. Örnegin, böbreklerde tas, prostat büyümesi, idrar yollarinin dogustan kusurlu olmasi, fazla miktarda alkol içmek, mesane felci, belsoguklugu, sinir hastaliklari veya üsütmek idrar tutukluguna neden olabilir. Ilk tedbir olarak hastanin karnina içinde sicak su olan bir sise konur. Sicak su ile banyo yapilirken, idrar çikarmaya çalisilir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kisnis, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya iki çorba kasigi kisnis konur. Kaynatildiktan sonra süzlür. Günde iki kere birer çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Idrar Tutamamak

Bazi kimseler, öksürme, aksirma, gülme, aglama, hallerinde veya heyecanlandiklari zaman idrarlarini tutamayip kaçirirlar. Bu durum bilhassa çok dogum yapmis kadinlarda sik görülür. Nedeni ön ve arka bosaltim kanallarindaki kaslarin zayiflamis olmasidir. Ayrica böbrek veya idrar yollrindaki tas veya tümör, omuriligin hastalanmasi da idrar tutamamaya neden olabilir. Küçük çocuklarda ise, bagirsak solucanlari idrar kaçirmaya neden olabilir. Asagidaki reçetelerden herhangi biri de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Günlük, su.
Hazirlanisi : Küçük bir parça günlük havanda iyice dövülür. Aç karnina yarim kahve kasigi yenir. Üzerine 1 bardak su içilir.
Sayfa Basi
Idrar Zorlugu

Hastanin günlerce idrara çikmamasi seklinde kendini gösteren bu hastaliga; tip dilinde Anüri adi verilir. Mesane (idrar torbasi) bostur. Hastada uyuklama, bas agrisi, adalelerinde oynama ve kusma görülebilir. Nedeni böbrek hastaliklari, mesane, veya rahim hastaliklari, yaralanma ve idrar yollarinda tas bulunmasidir. Tedavi için doktora basvurmak gerekir. Bu arada asagidaki reçeteler de kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Bal, su.
Hazirlanisi : 1 bardak ilik suya 6 tane kuru incir konup, kaynatilir. Soguduktan sonra suyu içilir, incirler de yenir.
Sayfa Basi
Iktidarsizlik

Erkeklik organinin (penisin) yeteri kadar sertlesmemesi sonucu, cinsel iliskide bulunamamaya; halk arasinda iktidarsizlik, tip dilinde ise empotans denir. Kendine güvenememek, yorgunluk, tiksinti, sinir bozuklugu, alkolizm, seker hastaligi, dogum kontrolü için uygulanan metotlar veya asiri sismanliktan kaynaklanir. Ilik banyolar, açik havada dolasmak ve dinlenmek basvurulacak ilk çarelerdir. Ayrica asagidaki reçeteler de kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kuru üzüm, kavrulmus findik.
Hazirlanisi : Sabahlari aç karnina, 10 tane kuru üzümle 10 tane kavrulmus findik yenir.
Sayfa Basi
Incinmek

Herhangi bir eklemin, burkulmasi sonucu ortaya çikan bir durumdur. Çogunlukla ayak, el bileklerinde veya diz kapaginda görülür. Eklem; incindigi zaman, kisa süren bir agri hissedilir. Sonra eklemin bulundugu yerde sisme, zonklama, morarma görülür. Yapilacak ilk is, incinen yeri sargi bezi ile sarmak ve üzerine soguk su dökmektir. Incinen yerde kirik, çikik yoksa asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Yumurta, tuz.
Hazirlanisi : 2 adet çig yumurtanin sarisi, bir kaba dökülür. Üzerine, 1 tatli kasigi sofra tuzu konup, karistirilir. Sonra temiz bir sargi bezine dökülüp, her tarafina yayilir. Incinen yere siki siki sarilir.
Sayfa Basi
Ishal

Ishal; normal katiliktaki diskinin sulu veya yumusak; sümüklü, kanli veya yagli bir sekil alip, sik sik tuvalete çikmak ihtiyacini dogurmasidir. Bazen de agri yapar. Ishal ve kabizligin birbiri ardinca sik sik görülmesi kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Ishale halk arasinda amel ve sürgün; tip dilinde ise diare denir. Ishalin nedenleri arasinda; yiyeceklerin bozuk olmasi, veya yiyecek çesitlerinin degisikligi, üsütme, isteri, bagirsak hastaliklari, kolera, dizanteri, tifo, nefrit, kalp, karaciger veya akciger hastaliklari sayilabilir. Bu nedenle kisa sürede geçmeyen ishallerde mutlaka doktora basvurmak gerekir. Neden ne olursa olsun tedavinin ilk sarti siki bir perhizdir. Hastaya açik çay, maden suyu içirilir, yogurt yedirilir. Sütlü ve yagli yiyecekler verilmez, peynir yedirilmez. Bol limonlu pirinç çorbasi ve patates püresi yedirilir. Her saat basi bir elmayi yemesi tavsiye edilir. Ayrica asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Üzüm korugu.
Hazirlanisi : 1 avuç üzüm korugu sikilip suyu içilir.
Sayfa Basi
Isilik

Terledikten sonra derinin üzerinde görülen kizariklilara halk arasinda isilik denir. Tip dilinde ise miliare denir. Tedavi maksadiyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Çörekotu, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 2 çorba kasigi çörek otu konur. Kaynatilip süzülür. Isilikler yikanir.
Sayfa Basi
Isteri

Psikonevrozlar grubuna giren bir çesit hastaliktir. Tip dilinde babinski hastaligi veya pithiatisme adi verilir. Hastaligin belirtileri; hastanin sosyal ve entellektüel seviyesine göre degisir. Hastanin gayesi, çevresinin ilgisini üzerine çekmektir. Bunun için asagidaki sikayetlerin biri veya birkaçi birden görülebilir. Hastada; agrilar, bas dönmesi, bayilma, istahsizlik, titreme, bogazinda dügümlenme duygusu, kaslarda gerilme, geçici körlük, sagirlik, herhangi bir uzuvda uyusma, hafiza kaybi görülür. Tedavinin temeli telkindir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kediotu, bal, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 30 gram kediotu konur. Kaynatilip süzülür. 1 çay bardagi kediotu suyuna, 1 tatli kasigi süzme bal konulup, içilir.
Sayfa Basi
Istahsizlik

Soguk alginligi, mide rahatsizliklari, bagirsak hastaliklari, karaciger hastaliklari, safra kesesi hastaliklari, böbrek veya kalp hastaliklari, kadinlarda aybasi halleri, isteri, yorgunluk, can sikintisi, istahsizlik gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Tedaviye yemekleri belirli saatlerde yemeye alismakla baslanabilir. Üzücü ve sikici olaylardan uzak durmaya çalisilir. Nedeni bulmak için doktora basvurulur. Asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Çörekotu, su.
Hazirlanisi : 1 su bardagi sicak suya, 1 kahve kasigi çörek otu konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülür. Bir kerede içilir.
JinjivitDisetlerinin iltihaplanmasina; halk arasinda diseti iltihabi, tip dilinde ise piyore veya paradontal hastaligi denir. Disetleri çevresinde toplanan besinlerin orada mikroplanmasi sonucu ortaya çikar. Disetlerinin kenarlari düz, parlak, kirmizi ve hafifçe sikin bir sekil alir. Firça ile dokunuldugunda kanar. Tedavi için yapilacak ilk is, dis temizligine itina göstermektir. Ayrica asagidaki reçeteler de kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tuz, su.
Hazirlanisi : 1 bardak suya 1 tatli kasigi sofra tuzu konur. Eriyinceye kadar karistirilip gargara yapilir.

KabakulakDaha çok çocuklarda görülen bulasici bir hastaliktir. Hastanin agzindan çikan tükürük damlaciklariyla bulasir. Tip dilinde parotitis epidemica denilen bu hastalik; genellikle kulak altinda bulunan tükürük bezlerinin iltihaplanmasi sonucu ortaya çikar. Kuluçka devresi, 18 gündür. Hastanin atesi birdenbire yükselir, genel bir halsizlik görülür. Çok defa kulagin ön ve altinda bulunan tükürük bezleri siser ve acima hissi duyulur. Yanak ve kulagin alti kabarir, kulak memesi de hafifçe yukari dogru kalkar. Agizda kuruluk, dilde pas vardir. Istah da azalmistir. Bu durum birkaç gün devam ettikten sonra tükürük bezlerindeki sislik yavas yavas kaybolmaya ve hasta iyilesmeye baslar. Hastaligin kendisi çok tehlikeli bir hastalik olmadigi halde; baska hastaliklara zemin hazirlar. Bu hastaliklar arasinda; pankreas, gözyasi keseleri, böbreküstü bezleri, erkeklerde husyeler, kadinlarda yumurtaliklarin etkilenmesi önemli sonuçlar dogurabilir. Bu nedenle en iyi sekilde tedavi edilmesi gerekir. Hastanin saglikli kimselerle konusmasi, görüsmesi önlenir. Sulu yiyecekler verilir. Kabiz olmamasi saglanir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Hindyagi.
Hazirlanisi : Her sabah aç karnina bir çorba kasigi hindiyagi içilir. Bu hastanin kabiz olmasini önler.

Kabizlik Tuvalete hiç çikmama veya çok seyrek çikmaya kabizlik, peklik ya da inkibaz denir. Tip dilinde ise konstipasyon adi verilir. Yeterince sulu seyler yememe, sinir bozuklugu, bagirsak tikanikligi, sindirim sistemi bozukluklari, hormon dengesizligi, basur, fitik bogulmasi, kabizligi doguran nedenler arasindadir. Ayrica günlerinin büyük bir kismini oturarak geçirmek zorunda olanlarla, hamilelerde ve yaslilarda görülür. Öncelikle kabizliga neden olan hastaligi tespit etmek gerekir. Esas nedeni tespit etmeden alinacak müsil ilaçlari kötü sonuçlar dogurabilir. Kabiz omayi önlemek için, sebze çorbalari ve yemekleri, mercimek, ispanak, salata, balik ve çavdar ekmegi yemek çok faydalidir. Ayrica erik reçeli, bal, üzüm, kayisi veya elma yemek; bol su veya serbet içmek de yararlidir. Müzmin kabizliktan sikayet edenlerin de; fazla et, yumurta, peynir, beyaz ekmek, muz gibi yiyecekleri azaltmalari, kahve çay ve sigarayi en az miktara indirmeleri, alkolü birakmalari gerekir. Kabizligi gideren ilaçlarin fazla miktarda ve uzun süre kullanilmasi kötü sonuçlar dogurabilir. Bu nedenle ilaçlari kullanirken tavsiye edilen miktarlari asmamak gerekir. Tedavi maksadiyla asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kuru erik, su.
Hazirlanisi : 8 bardak suya, 250 gram kuru erik konur. Erikler pisinceye kadar kaynatilir. Günde 3 kere birer su bardagi içilir.
Sayfa Basi
Kalp Hastaliklari

Düzensiz bir hayat, yorgunluk, sinir bozulugu, siddetli romatizma veya dogustan meydana gelen kalp hastaliklarinda; daha genis bir ifadeyle bütün kalp hastaliklarinda asagidaki maddelere dikkat etmek gerekir.
– Sinirlenmeyin.
– Sigarayi birakin.
– Sismanlamamaya ve kilonuzu muhafaza etmeye çalisin.
– Fazla yorucu isler yapmayin.
– Uyku ve dinlenmenizi ihmal etmeyin.
– Kosmayin, acele etmeyin.
– Her gün bir öncekinden daha iyi oldugunuza inanin.
– Kabiz olmamaya dikkat edin.
– Çürük disleriniz varsa, tedavi ettirin.
– Fazla miktarda yagli sigir veya koyun eti, sütlü seyler yemeyin. Konserve, pastirma, salam, peynir, tursu, balik ve çikolata gibi seyleri mümkün oldugunca azaltin.
– Yemeklere tuz koymayin. Yemeklerinizi misirözü, ayçiçegi veya hashasyagi ile hazirlayin
– Bol bol taze sebze ve meyve yiyin.
– Bol bol yogurt yiyin.
Ayrica asagidaki reçetelerden dilediginizi kullanin.
Tedavi için gerekli malzeme : Bal, su.
Hazirlanisi : 1 su bardagi suya 3 kahve kasigi süzme bal konur. Iyice karistirildiktan sonra içilir. Ayni islem her yemekten sonra tekrarlanir.
Sayfa Basi
Kalp Agrisi

Kalp üzerinde hissedilen agriya tip dilinde prekardiyal agri denir. Kalp agrisi nefes darligi ve sok ile görülürse; enfarktüs krizinden süphe edilir. Bu gibi durumlarda hastayi fazla hareket ettirmemek, istirahat etmesini saglamak ve doktora basvurmak gerekir. Kalbin ön kisminda devamli olarak agri varsa; nedeni psikolojik olabilir. Bu çesit kalp agrilarini tedavi etmek maksadiyla asagidaki reçetelerden faydalinabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Anason, su.
Hazirlanisi : 1 su bardagi sicak suya yarim kahve kasigi anason konur. 15 dakika bekletildikten sonra süzülüp içilir. Ayni islem sabah aksam tekrarlanir.
Sayfa Basi
Kalbin Hizli Atmasi

Kalbin; dakikada 90’dan fazla atmasina, tip dilinde tasikardi denir. Ancak bu sayi, yas gruplarina göre degisir.
Normal Kalp Atislari :
0 – 1 yaslari arasinda; dakikada 120-140
1 – 3 yaslari arasinda; dakikada 90-120
3 – 7 yaslari arasinda; dakikada 90- 100
7 – 20 yaslari arasinda; dakikada 80 – 90
20 yasindan sonra; dakikada 60-80 arasinda degisir.
Her yas grubunda; normal atisin 1 fazlasi; kalbin hizli attigini gösterir. Kalbin atislari, gögüsten, köprücük kemigi üzerindeki nabizdan veya el bileginin dis kisminda, kemikle kiris arasindaki yerden sayilabilir. Tasikardi; her zaman kalp hastaliginin belirtisi degildir. Çünkü kosmak, sindirilmesi güç seyler yemek, heyecanlanmak, sigara, içki, çay, kahve içmek, zehirlenmek, bazi ilaçlar ve kadinlarin aybasi halleri tasikardiye neden olabilir. Bu çesit tasikardi, nedenin ortadan kalkmasiyla geçer. Ancak kalp hastaliklari, böbrek hastaliklari, atesli hastaliklar ve zehirlenmeler de tasikardi yapar. Bu nedenle, doktora basvurmak gerekir. Tedavi maksadiyla asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Pekmez, üzüm sirkesi.
Hazirlanisi : 1 çay bardagi pekmeze 1 çorba kasigi üzüm sirkesi konup, içilir.
Sayfa Basi
Kalp Romatizmasi

Romatizma, iyi tedavi edilmeyecek olursa; kalbin içindeki kapakçiklara yerlesir. Bu kapakçiklardan; en fazla mitral kapakçik etkilenir ve daralip, sertlesir, büzülür. Daha çok kadinlarda görülen kalp romatizmasi sonucu ortaya çikan hastaliga mitral darligi veya mitral stenoz denir. Hastada nefes darligi, kuru öksürük, sik sik soguk alma, morarma, el ve ayaklarda üsüme ve yorgunluk görülür. Tedavinin ilk sarti üzülmemek, her gün bir öncekki günden daha iyi olduguna inanmak ve doktorun tavsiyelerine uymaktir. Ayrica asagidaki reçeteler de kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Çilek
Hazirlanisi : Yemek aralarinda 100’er gram çilek yenir.
Sayfa Basi
Kalp Yaglanmasi

Genellikle sismanlarda ortaya çikan bir durumdur. Tedavi için zayiflamak ve asagidaki reçeteleri kullanmak gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Limonsuyu, su.
Hazirlanisi : 1 kahve fincani limon suyu ile 1 kahve fincani su karistirilip, aç karnina içilir. Ayni islem sabah aksam tekrarlanir.
Sayfa Basi
Kalp Yetmezligi

Kalbin sag, sol veya her iki karinciginin; içindeki kani, her vurusunda muntazaman bosaltamamasi seklinde ortaya çikar. Üç sekilde görülür.
Sol Kalp Yetmezligi : Hastada nefes darligi ve kuru öksürük vardir. Geceleri daha zor nefes alir. Çarpinti, bayginlik ve terleme görülebilir. Buna kalp astimi adi verilir. Nedeni; aort veya mitral kapaklarinin hastalanmasi veya koroner rahatsizligidir.
Sag Kalp Yetmezligi : Hastanin ayak ve ayak bilekleri siser. Buralara, parmakla bastirilinca bir süre çukur kalir. El, ayak ve yüzde morarmalar; hazimsizlik ve istahsizlik görülür. Nedeni, mitral kapagi hastaligi, müzmin bronsit veya dogustan olan kalp hastaligidir.
Kaonjestij Kalp Hastaligi : Sag ve sol kalp yetersizligi bir arada oldugu zaman görülür. Nedeni aort veya mitral kapaklarinin hastalanmasi, müzmin bronsit veya akciger hastaliklari, romatizma ve tiroid hastaliklaridir.
Asagidaki tavsiyelere uymak gerekir:
– Sigara içmeyin
– Yemeklere fazla tuz koymayin.
– Uykularinizi ihmal etmeyin.
– Istirahat edin ama devamli olarak yatmayin.
– Sinirlenmeyin, üzülmeyin, her seyi kendinize dert etmeyin.
Ayrica asagidaki reçetelerden dilediginizi kullanin.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane, su.
Hazirlanisi : 1 çay bardagi sicak suya yarim kahve kasigi nane konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülüp, içilir.
Sayfa Basi
Kalp Yorgunlugu

Çesitli nedenlerle yorulan kalbi dinlendirmek ve ortaya çikan sikayetleri gidermek için asagidaki reçetelerden faydalanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kuskonmaz.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 1 tutam kuskonmaz konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer çorba kasigi içilir.
Sayfa Basi
Kalinbagirsak Iltihabi

Daha ziyade bagirsaklari zayif olanlarda görülen bir hastaliktir. Bazen iltihapla birlikte ülser de görülür. Buna tip dilinde ülserli kolit denir. Hastalik aniden baslayip, hiç beklenmedik bir anda kaybolabilir. Hastada aniden veya yavas yavas gelen ishal görülür. Diskisi kanlidir. Hasta, karin agrilarindan sikayet eder, atesi de yüksektir. Doktora basvurmak sarttir. Bu arada istirahat etmek ve bol vitaminli gidalar almak gerekir. Alkol, fazla miktarda mesrubat ve süt içilmez. Çekirdek gibi kabuklu seyler yenmez. Ayrica asagidaki reçeteler de kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Enginar, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 1 tane enginar dogranir. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Yemeklerden önce birer çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Kan Çibani

Killarin dibinde baslayip süratle büyüyen bir iltihaptir. Özellikle sirt, ense ve yüzde meydana gelir. Nedeni stafilokok cinsi mikroptur. Tip dilinde füronkül denir. Kan çibani küçük kirmizi ve sert bir sisliktir. Büyüdükçe agrisi ve gerginligi artar. En sonunda bas verir. Bir süre sonra da orta kismi yumusar, sarilasir ve içindeki cerahat bosalir. Kabuk döküldükten sonra da yerinde ufak bir iz kalir. Kan çibanlarini, kesinlikle sikmamak ve hatta dokunmamak gerekir. Çabuk olgunlasmasi ve cerahatin bosalmasi için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Zeytin.
Hazirlanisi : 10 tane siyah zeytin allinir. Çekirdekleri çikarildiktan sonra ezilip çibanin üzerine konur. Bu islem çiban bosalincaya kadar devam eder.
Sayfa Basi
Kan Isemek

Tip dilinde Hematüri adi verilen bu durum, önemli bir hastaligin isareti olabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden bir doktora basvurmak gerekir. Idrarda kan görülmesi; idraryolu iltihabi, prostat iltihabi, mesane tasi, böbrek kanamasi, böbrekte tas veya kum, kan hastaliklari veya bir baska hastaligin belirtisi olabilir. Ayrica bazi ilaçlar ve gidalar da idrarda kan görülmesine neden olabilir. Örnegin çilek, domates, ispanak veya agri kesici ilaçlar kan isemeye neden olabilir. Tedaviye yardimci olmak amaciyla seftali ve semizotu yenebilir.
Sayfa Basi
Kan Tükürmek

Tip dilinde Hemoptizi denilen kan tükürmek, önemli bir hastaligin habercisidir. Akciger kanseri, verem, bronsit, mitral darligi veya zatürreeden süphelenilir. Ancak diseti kanamasi gibi pek önemli olmayan bir durumda olabilir. Bu nedenle, hastanin sirtina bir yastik konup, oturtulur. Vakit kaybetmeden doktor çagrilir. Ayrica tedaviye yardimci olmak amaciyla asagidaki reçeteler de kullanilabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane, sirke, su.
Hazirlanisi : Bir su bardagi kaynak suya 1 kahve kasigi kuru nane konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür. Suyuna bir kahve kasigi saf sirke ilave edilip, içilir.
Sayfa Basi
Kanda Kolestrol Yüksekligi

Kolestrol, kanda, sinirlerde, beyinde, karacigerde, dalakta, böbrek üstü bezlerinde ve safrada bulunan, yag yapisinda, kristal gibi beyaz görünümde bir maddedir. Görevi dokulardaki su dengesini saglamak, alyuvarlari zehirlere karsi korumak, sinir dokularinin dayanikligini saglamak ve deri altinda, disaridan gelecek mikroplara karsi koruyuculuk yapmaktir. 100 gram kanda; 180-230 miligram kolestrol bulunur. Bu miktar normaldir. 230 miligram kolestrol miktari, kanda kolestrolün yükselmis olduguna isarettir. Tedavi edilmezse; damarsertligi, beyin ve kalpteki ince damarlarin tikanmasina neden olur. Meydana Gelisi : Böbrek üstü bezleri, husyeler, yumurtaliklar bünyenin ihtiyaci olan kolestrolü imal ederler. Ayrica hayvansal yaglar, süt, yumurta ve bitkisel hormonlarla da kolestrol alinir. Kanda, kolestrolün yükseldigini anlamak için bir seri test yapmak gerekir. Ayrica, hastanin cildinde olusan sari lekeler, göz altlarinda beliren siyah halkalar, göz akinda görülen sari lekecikler, genel yorgunluk, istahsizlik, hazimsizlik, bas dönmesi, bas agrisi, görme zayifligi, agiz aciligi, nefes ve ter kokusu kolestrolün yükselmis olduguna isaret olabilir. Tedavi maksadiyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Misir püskülü, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya, 1 tutam (20 gram) misir püskülü konur. 30 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer su bardagi içilir.
Sayfa Basi
Kanser

Kanser; anormal vücut hücrelerinin basibos kontrolsüz bir sekide üremeleri ile meydana gelen bir çesit hastaliktir. Baska bir deyisle vücutta meydana gelen kötü tümörlere kanser denir. Kanser hücreleri, ya etraftaki dokulari istila ederek ya da ak veya kirmizi kan damarlari ile vücudun diger taraflarina yayilir. Buna metastaz (yavrulama) denir. Kanserin esas nedenini bilinmemekle beraber, hava kirliligi, ve sigaranin kansere zemin hazirlayici olduklari ileri sürülmektedir. Kanserden korkmayiniz, geç kalmaktan korkunuz! Bu nedenle asagidaki belirtilerin biri görüldügü zaman doktora basvurunuz.
– Makat veya rahimden gelen anormal kanama veya akintilar.
– Gögüslerde veya vücudun herhangi bir yerinde görülen ve ele gelen sislik veya sertlikler.
– Iyilesmeyen yaralar.
– Ses kisikligi veya belirli bir sebebi olmayan öksürük.
– Yutma güçlügü ve hazim bozukluklari.
– Ben ve sigillerde görülen degismeler.
Bu isaretlerin herhangi biri iki haftadan fazla devam ederse mutlaka doktora basvurmak gerekir. Kanserin görüldügü yerler asagida gösterildigi sekilde tespit edilmistir.
– Beyin ve omurilikte %1
– Ciltte %10
– Tenasül yollarinda, erkeklerde %10, kadinlarda % 6
– Memelerde %14
– Sindirim sisteminde %25
– Solunum yollarinda, erkeklerde %2, kadinlarda %3
– Karaciger ve safra kesesinde %3
– Diger organlarda %8
Bu bilgilerin isigi altinda, akciger, deri, dil, dudak, girtlak, mide, incebagirsak, kalinbagirsak, mesane, meme, ve prostat daha fazla görüldügü söylenebilir. Kanser tedavisinde uygulanan makro biyotik gida rejiminin çok etkili oldugu, bu rejimi uygulayan hastalarin iyilestikleri ve saglikli kimselerin de kanser olmadiklari ileri sürülmektedir.
Makro-biyotik Gida Rejimi:
Bir günlük gidanin, %60’i bugday, arpa, misir, dari, esmer pirinç veya çavdar unundan yapilmis gidalardan seçilir.
%23-25’i hayvan gübresiyle gübrelenmis bahçelerden toplanmis taze ve olgun meyvelerden, patates, patlican, ispanak, veya domatesten seçilir.
%5-10’u tahil veya sebze çorbalarindan seçilir.
%10-15’i deniz ürünleri arasindan veya soya fasulyesi, taze fasulye, kirmizi pancar veya salgamdan seçilir.
Haftada bir kere beyaz etli balik yenebilir. Ancak her hafta pisirme seklini degistirmek gerekir.
Haftada iki kere de fazla sekeri olmayan meyveler yenebilir. Çay içilebilir.
Asagidaki yiyecek ve içecekler de yasaktir.
Beyaz unla yapilmis ekmek, pasta gibi seyler, beyaz pirinç, tavuk, peynir, yumurta, konserveler, dondurulmus yiyecekler, seker, üzüm, sekerli meyve sulari, olgunlasmis meyve ve sebzeler, kuru fasulye, ve kuru bezelye, mercimek, mantar, pekmez, bulama, çikolata, kakao, gazoz dahil bütün mesrubatlar, ve alkollü içecekler, tursu, sirke, hardal, sofra tuzu, bayat yiyecekler, sigir eti.
Yukarida anlatilan gida rejimi hiç aksatilmadan uygulanmalidir. Tedavi ve korunma maksadiyla asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Maydanoz.
Hazirlanisi : 4 su bardagi suya 3 tutam maydanoz (veya 50 gram maydanoz tohumu) konur. 5 dakika kaynatildiktan sonra 15 dakika bekletilip, süzülür. Yemeklerden önce birer su bardagi içilir.
Sayfa Basi
Kansizlik

Tip dilinde Anemi denilen kansizlik, kandaki kirmizi hücrelerin veya hemoglobin denilen kirmizi maddelerin ya da her ikisinin de azalmasidir. En önemli nedeni yeteri kadar beslenememektir. Ayrica, müzmin basur kanamalari, aybasi kanamalarinin haddinden fazla olmasi, dogustan olan bazi hastaliklar, romatizma, lösemi ve kanserde de görülür. Kansizligin tipik belirtileri söyle özetlenebilir. Yüzde solgunluk, nefes darligi, çarpinti, halsizlik, ve ayak bileklerinde siskinlik görülür. Hastanin burnu sik sik kanar, dilinde acilik vardir. Istahsizlik ishal ve bazen de kusma görülür. Tedavinin ilk sarti, istirahat, temiz hava ve kan yapici gidalar yemektir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.Tedavi için gerekli malzeme : Kekik, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 5 çorba kasigi kekik konur. Kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çorba kasigi içilir.
Sayfa Basi
Karaciger Hastaliklari

Karaciger, diyaframin hemen altinda, sag tarafta, yaklasik olarak 2 kilogram agirliginda koyu kirmizi renkte yumusak bir organdir. Yasamak için gerekli olan bir çok kimyasal olay burada meydana gelir.
Karacigerin görevi :
– Günde yaklasik olarak 4 su bardagi (1 litre) safra salgilar.
– Yag, protein ve seker metabolizmasini düzenler.
– Vücudun isisini ayarlar.
– Vücudun ihtiyaci olan su ve vitaminleri yapar.
– Yag, protein, seker ve kan yapimi için gerekli olan maddeleri depolar. Kan miktarini ayarlar.
– Hormonlarin görevleri üzerinde etkili olur.
Karaciger yukarida belirtilen görevlerinden herhangi birini yapamaz hale gelecek olursa, çesitli hastaliklar ortaya çikar. Bunlarin en önemlileri, karaciger yetersizligi, karaciger iltihaplanmasi, karaciger sirozu, safra kesesi iltihabi ve safra kesesi tasidir.
Karaciger Hastaliklarinin Ortak Belirtileri :
Hasta, sag bögründe agri hisseder. Bagirsaklarinda fazla miktarda gaz vardir. Karni siser, anüsten çikan gaz pis kokar. Cilt rengi ve bazen de göz aki sararir. Yüzünde ve ellerinde çil gibi lekeler görülür. Hazimsizliktan sikayet eder. Sabahlari dilinde pas ve agzinda acilik hisseder. Nefesi de kokar. Sabah saatlerinde ensede agri hisseder. Çarpinti, istahsizlik vardir. Idrarin rengi sabahlari sari ve koyu, daha sonraki saatlerde ise, duru ve açiktir. Sik sik idrara gider. Baldir kaslari agrir. El ve ayaklarinda sislik görülür. Geceleri uyumak istemez. Görme ve isitme duygulari da zayiflar. Tedavi maksadiyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Zeytinyagi, limonsuyu.
Hazirlanisi : 1 çorba kasigi saf zeytinyagina, 1 çorba kasigi yeni sikilmis limon suyu karistirilir. Sabahlari aç karnina içilir.
Sayfa Basi
Karaciger Sismesi

Herhangi bir karaciger hastaligi sirasinda, karaciger hücrelerinin sisip, safra yollarini tikanmasi sonucu ortaya çikan bir hastalikktir. Tip dilinde hepatit sarilik denir. Hastanin bütün dokulari, hatta gözlerinin aki bile sariya boyanir. Idrari esmerlesir. Deride kasintilar görülür. Tedavi maksadiyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Enginar, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 1 tane enginar dogranir. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincani içilir.
Sayfa Basi
Karaciger Yetersizligi

Karacigerin görevini yeterince yapmamasi sonucu görülen bir hastaliktir. Belirtileri bagirsaklarda gaz, karin sisligi, sag bögürde agri, burun kizarmasi, solgun renk, yüz ve elde çil gibi lekeler, pasli dil, agizda acilik, mide bulantisi, kabizlik, çarpinti, el ve ayak sisleri, görme ve isitmede azalma görülür. Idrar rengi, sabahlari koyu, gündüz ise açik ve durudur. Idrara çok çikilir. Hastanin çukulata, baharatli yiyecekler, tursu, kizartmalar, ve yagli seyler yememesi gerekir. Tedavi için asagidaki reçetelerden faydalanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Ayva
Hazirlanisi : 2 tane ayva külde pisirilip, yemeklerden önce yenir. Bunun yerine ayva marmelati da yenebilir.
Sayfa Basi
Karin agrisi

Karin boslugunda bulunan mide, bagirsaklar, karaciger, safra kesesi, pankreas, dalak, böbrekler, idrar torbasi ve kadinlarda yumurtalik veya rahimde görülen herhangi bir rahatsizlik, karnin çesitli yerlerinde agrilara yol açar. Bu nedenle karin agrilarinin nedenleri pek çoktur. Karin agrilari, hastaligin yerine ve özelligine göre ya aniden ya da yavas yavas baslar. Agri ile birlikte bulanti, kusma, ishal, ve ates de görülebilir. Kisa sürede geçmeyen karin agrilarinda, mutlaka bir doktora basvurmak gerekir. Doktora danismadan ilaç, müshil almak çok tehlikeli sonuçlar dogurabilir. Hazimsizlik ve yemeklerin neden oldugu karin agrilarini gidermek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tarçin, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 10 gram tarçin konur. Kaynatildiktan sonra 1 çay bardagi içilir. Ayni islem yemeklerden sonra tekrarlanir.
Sayfa Basi
Kas Yirtilmasi

Kasilarak vücudun hareketlerini saglamaya yarayan organlardan her birine ve bunlarin tersi olan dokularina, kas (adale) denir. Herhangi bir kaza sonucu, kas yirtilacak olursa; asagidaki reçeteler uygulanir ve doktora basvurulur.
Tedavi için gerekli malzeme : Kepek, sirke, sargi bezi, su.
Hazirlanisi : 1 su bardagi kepek üzerine azar azar su ve sirke dökülüp, hamur yapilir. Sonra, orta ateste isitilir. Sogumadan sargi bezine konup, kasin üzerine sarilir.
Sayfa Basi
Kasinti

Vücudun herhangi bir yerinde hissedilen ve böcek dolasiyormus hissi, hafif yanma ve batma gibi rahatsizliklarla ortaya çikan kasintiya, tip dilinde pruritus veya kaseski denir. Kasintiyi doguran nedenler çok çesitlidir. Bunlar söyle siralanabilir:
– Sabun, çamasir tozlari ve bazi boyalarin neden oldugu kasintilar.
– Yün veya naylon iyeceklerin neden oldugu kasintilar.
– Bazi kimyasal maddelerin neden oldugu kasintilar.
– Istiridye, yumurta, süt, çilek, sogan gibi bazi besinlerin neden oldugu kasintilar.
– Bazi ilaçlarin neden oldugu kasintilar.
– Seker, karaciger, böbrek hastaliklari veya löseminin neden oldugu kasintilar.
– Kurdesen, egzama, su çiçegi, kizamik, kizil, kizamikçik veya deri iltihabinin neden oldugu kasintilar.
– Mantarin neden oldugu kasintilar.
– Kil kurdunun neden oldugu kasintilar.
– Ishal veya kabizligin neden oldugu kasintilar.
– Sinirlilik ve ruhi sikintilarin neden oldugu kasintilar.
Tedavinin ilk sarti, kasintiyi doguran sebebi bulmaktir. Bu arada mümkün oldugu kadar kasimamaya gayret edilir. Iç hastaliklar disindaki etkenlerin neden oldugu kasintilarin tedavisinde asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Erik, sirke.
Hazirlanisi : Sirkeye batirilan erikler kasinan yerlere sürülür. Günde 3 kere tekrarlanir.
Sayfa Basi
Katarakt

Göz merceginin bulutlanip, görmenin bozulmasina halk arasinda aksu, akbasma veya göze perde inmesi adi verilir. Çogunlukla 50 yasindan sonra görülür. Nedeni göz yaralanmasi, seker hastaligi, gözün uzun süre isiga maruz kalmasi, damar sertligi veya beze hastaligidir. Bazen dogustan da olabilir. En çok rastlanani yasliligin neden oldugu katarakttir. Tedavi amaciyla asagidaki reçetelerden faydalanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sap, bal.
Hazirlanisi : 1 çorba kasigi süzme bala, 1 kahve kasigi dövülmüs sap konur. Iyice karistirildiktan sonra göze sürülür. Bu islem hergün tekrarlanir.
Sayfa Basi
Kekemelik

Daha ziyade erkeklerde görülen bir çesit konusma bozuklugudur. Nedeni, ya sinir gerginligi ya da girtlak çevresindeki kaslarin ahenkli bir sekilde çalismamasidir. Üzülecek bir durum yoktur. Konusma bozukluklarini tedavi eden bir uzmanla görüstükten sonra tavsiyelere sabirla uymak ve sonucu beklemek gerekir. Ayrica asagidaki reçete de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kekik, hardal, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 1 tatli kasigi kekik ve 1 tatli kasigi hardal tohumu konur. Kaynatildiktan sonra süzülüp, gargara yapilir. Bu islem hergün tekrarlanir.
Sayfa Basi
Kellik

Saçli deride, deriden 2-3 santimetre kadar yüksekte kabuklar seklinde ortaya çikan ve bir çesit mantarin neden oldugu bulasici bir hastaliktir. Hastaligin ortaya çiktigi yerdeki saçlar ya tamamen dökülmüs ya da bir iki kil kalmistir. Tedavinin ilk sarti, temizlige çok dikkat etmektir. Ayrica asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarimsak, bal.
Hazirlanisi : 10 dis sarimsak kabuklari soyulmadan dövülür. Üzerine 1 tatli kasigi süzme bal ilave edilir. Iyice karistirildiktan sonra, hasta olan yerlere sürülür.
Sayfa Basi
Kemik Iltihabi

Kemigin ve iligin iltihaplanmasi sonucu ortaya çikar. Tip dilinde osteomyelit denir. Nedeni, cerahat yapan mikroplarin kana karismasi veya derideki herhangi bir yaradan dagilan mikroplardir. Hastalanan kemik, dokunulmayacak kadar hassastir. Hastada, terleme ve titreme görülür. Agrilar aniden baslar. Vakit geçirmeden tedavi ettirmek gerekir. Tedavi maksadiyla asagidaki reçete uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kuru üzüm, kitre, zeytinyagi.
Hazirlanisi : Genis bir kaba 1 avuç kuru üzüm ve 2 çorba kasigi kitre konur. Ezilerek karistirilir. Üzerine 1 çay bardagi zeytinyagi ilave edilir. Tekrar karistirilir. Sonra temiz bir gaz bezine doldurulup, yaranin üzerine kapanir. Bu isleme iltihap bosalincaya kadar devam edilir.
Sayfa Basi
Kemik Veremi

Uzun kemiklerin son kismindaki, kemik yapici kikirdaklarin verem olmasina, kemik veremi denir. Kalça, diz kapagi oynaklari ve bazen de omurlarda görülür. Nedeni veremin ikinci devresinde, verem basillerinin kan damarlari araciligiyla bütün vücuda yayilmis olmasidir. Hastada bas ve eklem agrilari görülür. Kemiklerinde yaralar ve delikler açilir. Atesi de, inip çikar. Vakit geçirmeden tedavi edilmesi gerekir. Doktorun tavsiyelerine uyulur, verdigi ilaçlar kullanilir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Karabasotu, pekmez, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 2 tutam karabasotu konur. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Suyuna 1 su bardagi pekmez konur. Iyice karistirilir. Günde 3 kere birer çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Kemik Yumusamasi

Kemiklerin zamanla yumusayip, kirilabilir hale gelmesiyle ortaya çikan bu hastaliga tip dilinde osteomalasi denir. Nedeni, kalsiyum veya D vitamini eksikligidir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Turp yapragi, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 1 avuç turp yapragi konur. 5 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincani içilir.
Sayfa Basi
Kiriklar

Çarpma, vurma, düsme veya bunlara benzer bir kaza sonucu meydana gelen kiriklar, kapali ve açik kiriklar olmak üzere ikiye ayrilir. Kemikler ya bir yerinden basit bir sekilde ya da birkaç yerinden kirilip, parçalanirlar. Kemik kirilan yerde, siddetli ve siskinlik meydana gelir. Kirilan yer, elle yoklandigi zaman birtakim tikirtilar duyulur. Bazen de, kirilan kemikler, kaslari, etleri ve deriyi delerek disari firlayabilir. Kemik kiriklarinda yapilacak ilk is, kemik uçlarini karsi karsiya getirerek, kipirdamayacak sekilde sikica sarmaktir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarimsak.
Hazirlanisi : 1 bas kuru sarimsak iyice dövüldükten sonra temiz bir tülbentin içine doldurulup, kirigin üzerine sarilir. Bu islem hergün tekrarlanir.
Sayfa Basi
Kisirlik

Erkek veya kadinin döl vermemesi haline, halk arasinda kisirlik, tip dilinde ise sterilite denir. Nedenlerini, erkek ve kadinda ayri ayri incelemek gerekir.
– Erkeklerde Kisirlik : Normal cinsel iliskide bulunmayan veya menisi olmayan erkeklere kisir denir. Psikolojik etkenler, iktidarsizlik, erkek uzvunda görülen sekil bozuklugu, geregi gibi tedavi edilmemis belsoguklugu, yumurtalarin yerlerine inmemis olmasi, kabakulak hastaligi sirasinda husyelerin iltihaplanmis olmasi kisirligi doguran en basta gelen nedenlerdendir.
– Kadinlarda Kisirlik : Cinsi münasebetlerin, hamile kalma ihtimalinin çok az oldugu zamanlarda yapilmasi, fallop borularinin tikali olmasi, döl yataginda görülen hastaliklar, hormon salgilarinin yetersiz olmasi, rahim veya dis üretim organlarinda görülen sekil bozukluklari, seker hastaligi veya tiroid bozukluklari, beden yorgunlugu, sinir bozuklugu en basta gelen nedenlerdendir.
Çocuk sahibi olmayan eslerin, tepeden tirnaga kadar muayene olup, gerçek nedenleri, tespit ettirmeleri gerekir. Bundan sonra, kisirligi doguran hastaliklarin tedavisinde uygulanan reçetelerle birlikte asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Isirganotu, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 3 tutam isirganotu konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Kizamik

Daha ziyade 3-10 yaslari arasinda görülen bulasici bir hastaliktir. Tip dilinde morbilli denilen bu hastaligin nedeni, bir çesit virüstür. Kizamikli hastanin tükürük damlaciklari araciligi ile saglamlara da bulasir. Bu nedenle, kizamik lekeleri kaybolduktan sonraki 10 gün içinde de hastayi, saglikli kimselerle görüstürmemek gerekir. Hastalik mikrop alindiktan sonra 10 gün içinde orataya çikar. Hastanin gözleri kizarir, burnu akar, hapsirir, öksürür. Ates yükselir. Bas agrilarindan sikayet eder. Kuvvetli isiktan rahatsiz olur. Bu belirtilerden asagi yukari 4 gün sonra küçük kirmizi ufak lekeler görülmeye baslar. Bunlar grup halindedir. Bu dönemde dudaklarda kuruluk ve dilde paslanma dikkati çeker. Bir süre sonra da kizamik lekeleri yüzün her tarafina, boyuna, gögse, kollara, karina, ve bacaklara yayilir. Bu dönem 3-4 gün devam eder. Sonra ates yavas yavas ya da birdenbire düserek belirtiler kaybolur. Hastanin odasi günes görmeli ve çok temiz olmalidir. Oda isisi 18-20 derece arasinda tutulmali, günde en az iki kere havalandirilmali ve hastanin üsütmemesi için azami dikkat gösterilmelidir. Ayrica, hastanin agiz, burun ve beden temizligine özen gösterilmelidir. Bunlara dikkat edilmedigi takdirde hastalik, zatürree, bronkopnömoni, zatülcenp, ortakulak iltihabi veya ensafalit gibi tehlikeli hastaliklara neden olabilir. Kizamik geçirenler, bagisiklik kazanip bir daha kizamik olmazlar. Ayrica çocuklara 2 yasinda yaptirilacak kizamik asisi da bagisiklik saglar. Hastaligin kolayca geçmesi ve bir baska hastaliga neden olmamasi için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Dut.
Hazirlanisi : Döküntüler baslamadan önce 250 gram dut yedirmek, döküntülerin çabuk çikmasina yardimci olur. Ayni uygulama karadut surubu ile de yapilabilir.
Sayfa Basi
Kizamikçik

Deri döküntüleri, hafif ates ve hafif nezle ile ortaya çikan Alman kizamigi da denilen bulasici bir hastaliktir. Tip dilinde, rubella denir. Daha ziyade çocuklarda görülür. Ancak, hamile kadinlarin da, gebeligin ilk üç ayi içinde kizamikçik olma ihtimali vardir. Bu durumda, ana rahmindeki cenin de etkilenir. Hastalik, havadaki zerreciklerle bulasir. Kuluçka devresi, çogunlukla 17 gündür. Hastanin vücudunda pembe, düz lekeler görülür. Bazen boynun arka tarafindaki bezler de siser. Tedavi için kullanilacak özel bir ilaç yoktur. Hastalik genellikle 4 gün içinde geçer. Bu süre içinde hastanin odasini ayirmak ve saglam kimselerle görüstürmek gerekir. Kesin istirahat da sarttir. Hastada görülen nezle ve agrilari tedavi etmek amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Seker.
Hazirlanisi : Atesin üzerine 1 çorba kasigi toz seker konur. Yanarken çikan duman teneffüs edilir.
Sayfa Basi
Kizil

Kendine has bir deri döküntüsü ve bogaz agrisi ile ortaya çikan bulasici bir hastaliktir. Tip dilinde scarlatina denir. Nedeni, bademciklere yerlesen bir çesit mikroptur. Hastalik aniden ortaya çikan bas agrisi, titreme, bogaz yanmasi, bulanti, ve havale ile baslar. Ates yükselir. Nabiz hizlanir ve bademcikler de siser. Bu belirtilerin ortaya çikmasindan çok kisa bir süre sonra, agiz çevresi hariç vücudun diger yerlerinde kirmizi lekeler belirir. Dilin üstü de beyaz bir tabakayla kaplanir. Bu tabaka 3 gün sonra kalkar ve dil agaç çilegi görünümünü alir. Hastalik en fazla 6 hafta içinde geçer. Bulasmayi önlemek amaciyla, hastanin odasi ayrilir. Baskalari ile görüsmesi engellenir. Odasi sik sik havalandirilir. Sulu ve sindirilmesi kolay yiyecekler verilir. Iyi tedavi edilmezse böbrek iltihabina neden olabilir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler ugulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Adaçayi, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 2 tutam adaçayi konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Ilidiktan sonra gargara yapilir.
Sayfa Basi
Kloroz

Bir çesit kansizliktir. Kanda hemoglobin miktarinin azalmasi, bu duruma neden olur. Çarpinti, halsizlik, nefes darligi, yüzde solgunluk ve ayak bileklerinde sisme görülür. Belirtiler kayboluncaya kadar asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Ispanak, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya yarim kilogram yikanmis ve temizlenmis ispanak konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincani içilir.
Sayfa Basi
Kolera

Kolera vibriyonu denilen mikroplarin meydana getirdigi en tehlikeli bulasici hastaliklardan biridir. Daha ziyade, su, kanalizasyon ve tuvalet durumu elverisli olmayan çevrelerde görülür.
Kolera mikrobu içme sularina karisan sularla yayilip, salgin haline gelir. Ayrica hastalarin diskisi, kusmugu ile bulasir. Kolera mikrobu bulasmis yiyecek maddeleri de hastaligin yayilmasina neden olur.
Korunmak için, meyve ve sebze bahçeleri hiç bir zaman lagim sulari ile sulanmamalidir. Lagim sularinin, içme sularina karismasi engellenmelidir. Yiyecek ve içecekler sinek, böcek ve fare giremeyecek yerlerde saklanmalidir. Yemeklerden önce ve tuvaletten çiktiktan sonra eller mutlaka sabunlu suyla yikanmalidir.
Sayfa Basi
Kör Çiban

Özellikle sirt, ense veya yüzde meydana gelip, kil diplerinin iltihaplanmasiyla beliren bir çesit çibandir. Küçük, kirmizi ve sert bir sisliktir. Büyüdükçe, agri artar, fakat çogu zaman bas verme görülmez. Kör çibanlari kesinlikle sikmamak ve kurcalamamak gerekir. Tedavi amaciyla asagidaki reçetelerden biri uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Keten tohumu, vazelin.
Hazirlanisi : 1 kahve fincani vazeline, 3 çorba kasigi dövülmüs keten tohumu konur. Iyice karistirildiktan sonra çibanin üzerine konur.
Sayfa Basi
Kramp

Kaslarda, siddetli bir agri ile beraber istek disi meydana gelen kasilmalara kramp denir. Çogunlukla yorgunluk, fazla terleme ve ishalden sonra görülür. Atardamar hastalikarindan kaynaklanan kramplarda mutlaka bir doktora basvurmak gerekir. Digerlerinde asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sirke, bal, su.
Hazirlanisi : Bir kaba 1 fincan sirke, 1 fincan sicak su ve 1 fincan süzme bal konur. Iyice karistirilir. Gün asiri sicak sicak içilir.
Sayfa Basi
Kuduz

Kuduz hayvanin isirmasi ve salyasinin insan vücudundaki herhangi bir siyriktan girip, kana karismasi sonucu ortaya çikan bulasici ve öldürücü bir hastaliktir. Tip dilinde Rabies veya Hydrophobia denir. Kuduz virüsü, vücuda girdikten sonra sinir sistemine yerleserek, beyne kadar gelir ve orada iltihap yapar. Bu iltihaplanma, isirildiktan sonra geçen 7 ila 60 gün arasinda meydana gelir. Bu nedenle kuduz asisinin bu süre içinde yapilmasi gerekir. Kuduz belirtileri ortaya çiktiktan sonra yapilacak kuduz asisi ile kuduz serumunun kiymeti yoktur. Kuduz hastaliginin baslangicinda, yorgunluk, durgunluk, sinir bozuklugu, bas agrisi ve kalpte sikisma görülür. Hasta yerinde duramayacak kadar sikintilidir. Bir süre sonra bogaz ve solunum yollarindaki kramplar baslar. Bu dönemde sudan da korkmaya baslar. Kuduz süphesi olan bir hayvan isirdiktan sonra isirilan yerden bol kan akitilir. Sonra oksijenli suyla yikanip, tentürdiyot sürülür. Bu islem sik sik tekrarlanir.
Sayfa Basi
Kulak Agrisi

Kulak agrisi baska bir hastaligin belirtisidir. Kulak borusu zari iltihabi, kulak nezlesi, ortakulak iltihabi, kulak yolundaki çiban, boyun bezeleri, yüz nevraljisi, bademcik iltihabi veya çene mafsalindaki hastalik, kulak agrisina neden olabilir. Bu nedenle doktora basvurmak gerekir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarimsak, zeytinyagi.
Hazirlanisi : 1 dis sarimsak külde pisirildikten sonra ufalanir. Üzerine 1 kahve kasigi zeytinyagi ilave edilip, karistirildiktan sonra kulak deligine sokulur.
Sayfa Basi
Kulak Akintisi

Dis veya ortakulak iltihabindan kaynaklanir. Akinti azsa, diskulak iltihabi, koyu sariysa ortakulak iltihabi düsünülür. Mastoid iltihabinin neden oldugu akinti ise, krem kivaminda olup, çoktur. Kulaktan kanli akinti gelmesi, kulak zarinin delinmis olmasi veya kafatasi kirigindan kaynaklanabilir. Doktora basvurmak gerekir. Iltihabin neden oldugu kulak akintilarinin tedavisinde asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sirke.
Hazirlanisi : Kulaga günde 2 kere birer damla saf sirke damlatilir.
Sayfa Basi
Kulak Çinlamasi

Kulak çinlamasi, kulak ugultusu veya kulak viziltisina, tip dilinde tinnitus denir. Çok çesitli nedenleri vardir. Bunlar arasinda, kulak kiri, içkulak iltihabi, ortakulak iltihabi, menier hastaligi, atesli hastaliklar, yorgunluk, zafiyet, bazi ilaçlar, yüksek veya düsük tansiyon sayilabilir. Bu nedenle doktora basvurmak gerekir. Basit kulak çinlamalarinda asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sirke.
Hazirlanisi : 2 su bardagi sirke kaynatilir. Çikan buhar kagittan bir huni yardimiyla kulaga verilir.
Sayfa Basi
Kulak Iltihabi

Ortakulakta veya kulak arkasi kemikte görülür. Vakit geçirilmeden doktora basvurmak gerekir.
– Ortakulak Iltihabi : Bademcik veya girtlakta meydana gelen iltihaplar grip, kizamik, kuspalazi, kizil gibi hastaliklar ortakulagin iltihaplanmasina neden olabilir. Hastada, yüksek ates ve kulak agrisi görülür. Kulaga sicak pansumanlar yapmak, agrilari dindirir.
– Kulak Arkasindaki Kemigin Iltihabi : Nedeni, genellikle ortakulaktaki iltihabin, kulak arkasindaki kemige dogru yayilmis olmasidir. Hastada ates, kulak agrisi, koyu kulak akintisi, halsizlik görülür. Isitme azalir. Çaresi ameliyattir.
Sayfa Basi
Kulak Kiri

Diskulak borusundaki ufacik bezler; kulak kiri adi verilen hafif sarimtirak yagli bir madde salgilarlar. Bu salgi fazla oldugu zaman, disariya atilamayip kulak içinde kuruyacak olursa, bir tikaç meydana getirir ve kulak zarini etkileyerek rahatsizlik verir. Diskulak borusu, kulak kiri ile tamamen kapanacak olursa, ugultu, çinlama gibi arizalara neden olur. Tamamen tikanmis boru, ancak doktor tarafindan açilabilir. Ayrica asagidaki reçeteler de kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Zeytinyagi, havlu.
Hazirlanisi : 2 çorba kasigi zeytinyagi isitilir. Ilidiktan sonra kulak borusuna 3 damla konup ilik bir havluyla kapatilir.
Sayfa Basi
Kulaga Su Kaçmasi

Kulaga kaçan suyu çikarmak için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tatli bademyagi.
Hazirlanisi : Kulaga 3 damla tatli bademyagi konur.
Sayfa Basi
Kulunç Agrisi

Siddetli agrilara ve özellikle kalinbagirsak kaslarinin kasilmasi sonucu meydana gelen ve omuz baslarinda hissedilen agrilara, halk arasinda kulunç denir. Bu çesit agrilarin bazilari sabit, bazilari da gezici agri seklindedir. Kalinbagirsagin kasilmasindan kaynaklanan bu çesit agrilara, tip dilinde kolik denir. Kulunç agrilarini dindirmek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Gelincik yapragi, su.
Hazirlanisi : 1 su bardagi kaynak suya 4 tane gelincik yapragi konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülüp içilir.
Sayfa Basi
Kum Sancilari

Böbrek kumlarini dökmek ve onlarin neden oldugu sancilari gidermek için, perhiz yapmak ve bol bol su içmek çok faydalidir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Pirasa, su.
Hazirlanisi : 6 bardak suya 1 tane pirasa dogranir. Haslandiktan sonra süzülür. Günde 1 su bardagi içilir.
Sayfa Basi
Kurdesen

Tip dilinde Ürtiker denilen kurdesen, bir çesit alerjidir. Ciltte aniden baslayan ve birkaç saat süren dayanilmaz kasintilarla kendini gösterir. Ciltte görülen küçük, kirmizi kabarciklar, bir süre sonra sisebilir. Bu belirtiler, bazen çok kisa zamanda geçer, bazen de uzun süre devam eder. Nedeni, böcek veya ari sokmasi, bozuk yiyecekler, bazi yiyecekler, bazi ilaçlar veya asiri derecede heyecanlamadir. Tedaviye geçmeden önce hastaligi doguran nedeni bulmak gerekir, ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Ayikulagi, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 1 avuç ayikulagi konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülüp, kasinan yere sürülür.
Sayfa Basi
Kusmak

Midenin içindekilerini, elde olmayarak agiz yolu ile disari atmaya kusmak, kusulan seye de kusmuk denir. Kusmanin bir çok nedeni vardir. Örnegin, zehirli, bozulmus yiyecekler, içki, gastrit ve ülser gibi mide hastaliklari, bazi besinlere karsi hassasiyet, bazi ilaçlar, kanser, mide kanamasi, mide fitigi, sinirlenme, migren, araç tutmasi, zehirlenme, kansizlik, sarilik, tiroid hastaliklari, hamilelik ve çocuklarda kabakulak, bademcik veya bagirsak hastaliklari sirasinda kusma görülür. Tedavinin ilk sarti, kusmanin nedenini belirlemektir. Tedavi nedene göre yapilir. Hasta kustuktan sonra, sirt üstü yatirilir. Birsey yedirilmez. Bir bardak buzlu su, yudum yudum içirilir. Ayrica tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Ihlamur, su.
Hazirlanisi : 4 bardak kaynak suya 1 çorba kasigi ihlamur konur. 10 dakika bekletildikten sonra 1 su bardagi içilir.
Sayfa Basi
Kuspalazi

Difteri de denilen bu hastaliga tutulanlarda yutkunma zorlugu, ses kisikligi, nefes darligi, kuru öksürük, yüzde morarma, bademcikler üzerinde kursuni beyaz renkte bir zar, bogaz agrisi, boyun bezlerinde sislik, istahsizlik, kol ve bacaklarda agrilar görülür. Ates 38-40 derece arasindadir. Nabiz süratlidir. Hastalik baslangicinda teshis edilip, hastanin nefesi tamamen kesilmeden müdahale edilmezse, ölümle sonuçlanir. Bulasici bir hastaliktir. Hastanin bulundugu yerdeki havaya yayilan mikroplarla bulasir. Korunmak için en iyi çare difteri asisi yaptirmaktir. Vakit kaybetmeden doktora basvurmak gerekir.
Sayfa Basi
Küçük Dil Siskinligi

Damak eteginin ortasindan sarkan uzantiya küçük dil denir. Burada meydana gelen siskinligin tedavisi maksadiyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kina, zeytinyagi.
Hazirlanisi : 1 kahve fincani saf zeytinyagina 3 kahve fincani kina konur. Iyice karistirildiktan sonra 1 tatli kasigi kadar alinip, küçük dilin etrafina sürülür.
Lohusa HummasiBazi logusalarda görülen ciddi bir hastaliktir. Halk arasinda albasti denir. Nedeni, üreme organi yollarinda iltihaplanma, dogum esnasinda temizlige yeteri kadar önem verilmemesi veya idrar yollarinin iltihaplanmasi olabilir. Dogumdan 3 veya 7 gün sonra ates yükselir. Karnin alt bölümünde yumusaklik hissedilir. Akinti fazlalasir ve logusa genel bitkinlikten sikayet eder. Doktora basvurmak gerekir. Ayrica asagidaki reçete de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Civanperçemi, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 2 tutam civanperçemi konur. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere, yarim kahve fincani içilir.
LösemiHalk arasinda kan kanseri denilir. Kandaki alyuvarlarin asiri derecede çogalmasi sonucu meydana gelir. Asagidaki reçeteler koruyucu ve tedavi edici olarak kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Mineçiçegi, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 3 tutam mine çiçegi konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra temiz bir siseye süzülür. Yemeklerden önce birer çorba kasigi içilir.
Lumbago Sirtin asagi kisminda hissedilen çok siddetli agriya lumbago denir. Belirtileri çesitlidir. Mesela, hasta otururken, bir yerden kalkarken, egilerek bir is yaparken sirt bölgesinde siddetli agrilar hisseder. Agri belirtili bir noktadan baslayip, kasiklara ve kalçaya dogru yayilir. Hastaligin belirli bir nedeni olmamakla beraber, baglarin ve kaslarin fazla gerilmesi, disk kaymasi veya bel kemigi ile kalça kemigi arasindaki eklemlerin fazla zorlanmasi nedenler arasinda sayilabilir. Tedavinin ilk sarti istirahat etmektir. Ayrica sirta sicak su torbasi koymak ve masaj yapmak da çok faydalidir. Asagidaki reçeteler de kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Zeytinyagi.
Hazirlanisi : 1 çay bardagi zeytinyagi, hafif ateste isitilir. Ilidiktan sonra sirt bölgesine masaj yapilir. Ayni islem, her gün tekrarlanir.
Sayfa Basi
Mafsal Agrilari

Eklemlerde hissedilen ve çogunlukla soguk alginligindan sonra görülen agrilari dindirmek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Acihiyar.
Hazirlanisi : 1 tane acihiyar ezilir. Çikan suyu ile agriyan yerler ovulur.
Sayfa Basi
Mantar Zehirlenmesi

Mantar yedikten bir süre sonra; siddetli karin agrisi, bulanti veya kusma, siddetli derecede susama, vücutta soguma ve morarma veya ishal görülürse, mantar zehirlenmesinden süphe edilir. Bu durumda yapilacak ilk is; hastayi kusturmaktir. Sonra gerekiyorsa, sunni solunum yaptirilir. Agir vakalarda, hastayi mutlaka hastaneye götürmek gerekir. Aksi halde 48 ile 72 saat arasinda ölümle sonuçlanabilir. Hafif vakalarda asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarimsak, limon suyu, su.
Hazirlanisi : 2 dis sarimsak dövülür. Üzerine 1 su bardagi limon suyu ve 1 su bardagi su konur. Karistirildiktan sonra içilir.
Sayfa Basi
Meme Agrisi

Memelerde hissedilen agrilarin nedenleri çesitlidir. Örnegin, bulug yasindaki kizlarda, adet dönemlerinde, gebeligin ilk zamanlarinda görülen bu agrilar, igneleyici sekildedir. Buna, meme nevraljisi de denir. Asagidaki reçetenin 4-5 gün uygulanmasiyla geçmeyen meme agrilarinda doktora basvurmak gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Semizotu yapragi.
Hazirlanisi : 1 avuç semizotu yapragi iyice dövüldükten sonra temiz bir tülbentin içine doldurulup, memenin üzerine konur. Ayni islem günde 3 kere tekrarlanir.
Sayfa Basi
Meme Çibani

Memenin üzerinde, siskinlik, kizarti, agri ve atesle kendini belli eden içi irin dolu bir çiban görülür. Tedavinin ilk sarti temizlik kurallarina kesinlikle uymaktir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kara lahana, kafuru, zeytinyagi.
Hazirlanisi : Bir kaba 1 tane kara lahana yapragi, 25 gram parçalanmis kafuru ve 2 çorba kasigi zeytinyagi konur. Hafif ateste isitilir. Sonra kabin içindeki karisim yine kabin içindeki lahana yapraginin üzerine doldurulup, memenin üzerine konur. Temiz bir tülbentle sarilir. Bu islem 3 saat arayla tekrarlanir.
Sayfa Basi
Meme Iltihab

Dogumdan sonraki günlerde süt bezlerinin iltihaplanmasi sonucu, memelerde ates ve agri hissedilir. Bu durum, bebegi emzirirken daha da izdirap verici bir hal alir. Böyle durumlarda bebegi emzirirken, bebegin burnu rahatça hava alacak sekilde bulunmalidir. Emzirme süresi de, 15 dakikayi geçmemelidir. Memede biriken fazla süt de, lastik emicilerle bosaltilmalidir. Bebegi emzirmeden önce annenin ellerini yikamasi ve yikanmamis elleriyle memelerini tutmamasi gerekir. Ayrica memelerin üstünü temiz gaz bezi ile örtmek, bebegi emzirdikten sonra da çok sulu alkole batirilmis bir parça pamukla temizlemek lazimdir. Memelerin üzerine pudra dökülmemelidir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Maydanoz tohumu, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 10 çorba kasigi maydanoz tohumu konur. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 1 kere pansuman yapilir.
Sayfa Basi
Meme Uçlarinin Çatlamasi

Dogumdan sonra geçen günlerde, bazi kadinlarda memelerin uç kisimlarinin çatladigi görülür. Anne yavrusunu emzirirken, memesinde sanci hisseder. Bebek de, emdigi sütle beraber agzina gelen kani kusarak çikarir. Böyle durumlarda yapilacak ilk is, ucunda çatlak olan memeyi en az 24 saat dinlendirmektir. Bebek bu memeden emzirilmez. Memede biriken sütü de almak gerekir. Ayrica tedavi amaciyla asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Havuç.
Hazirlanisi : 1 bardak havuç suyu hazirlanip, meme uçlari sik sik islatilir. Ayni islem, her gün yeni sikilmis havuç suyu ile tekrarlanir.
Sayfa Basi
Menenjit

Birtakim mikroplarin beynin üzerini kaplayan zara gelip, yerlesmesi ve orada iltihaplanma meydana getirmesi sonucu ortaya çikan bir hastaliktir. Hastada aniden yükselen ates ve siddetli agrilar görülür. Isiga bakamaz, boynunu bükemez, Hiç vakit kaybetmeden doktora basvurmak gerekir. Ayrica hastayi doktora götürünceye kadar asagidaki reçeteler uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Akasya yapragi, akasya çiçegi.
Hazirlanisi : 10 bardak suya 1 avuç akasya yapragi veya 3 çorba kasigi akasya çiçegi konur. Kaynatildiktan sonra süzülür. Soguduktan sonra, bu suyla hastanin basi yikanir.
Sayfa Basi
Meni Azligi

Bir milimetreküp menide en az yirmi milyon sperm bulunur. Spermin miktari spermogram ile tespit edilir. Erkegin menisi içindeki sperm mikroskop altinda sayilir. Yirmi milyondan az sperm bulundugu takdirde, sperm azligindan söz edilir. Sperm miktarini arttirmak için asagidaki reçeteler uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Anason, su.
Hazirlanisi : 1 çay bardagi sicak suya yarim kahve kasigi anason konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülüp içilir.
Sayfa Basi
Menopoz

Adet kesimi, yas dönemi diye de bilinen menopoz, kadinlarda 45-50 yaslari arasinda baslayan, çesitli organik ve psikolojik belirtiler gösteren bir dönemdir. Bu yaslarda, aybasi kanamalari azalmaya baslar. Önce birkaç ayda bir kere adet görmeye baslayan kadin, bir süre sonra tamamen kesilir ve çocuk yapma kabiliyeti kaybolur. Ancak cinsi arzulari kesilmez. Bu dönemde yorgunluk, bas dönmesi, çarpinti, hazimsizlik, sinir bozuklugu, sismanlama, tiroid bezinin büyümesi, migren, el ve ayak karincalanmasi, huzursuzluk gibi belirtiler görülür. Bu devreyi en iyi sekilde atlatabilmek için mümkün oldugu kadar günesli, temiz havadan yararlanmak ve beslenme kurallarina dikkat etmek, sik sik banyo yapmak da faydalidir. Asagidaki reçeteler de adet kesiminde görülen sikayetleri gidermek amaciyla kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Papatya, su.
Hazirlanisi : Bir bardak sicak suya 3 tane papatya konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülüp içilir. Günde 2 kere tekrarlanir.
Sayfa Basi
Mesane Tasi

Idrar torbasi veya idrar yollarinda meydana gelen taslara; halk arasinda mesane tasi, tip dilinde kalkül denir. Boy sekli ve bilesimleri bakimindan çesitlidirler. Yerlerinde kaldiklari sürece pek rahatsizlik vermezler ama, yerlerinden ayrildiklarinda agri yaparlar. Agriyi hafifletmek için agrinin bulundugu bölgeye atesle isitilmis tugla parçasi veya içi sicak su dolu bir sise konulur. Ayrica sicak suya bastirilmis bir parça bezle de kompres yapilabilir. Taslari eritmek ve düsürmek maksadiyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Salgam, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya, 3 tane salgam dogranir. 15 dakika kaynatilip süzülür. Günde 3 kere birer çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Mide ve Sindirim Sistemi Bozukluklari

Mide veya sindirim sisteminde görülen rahatsizliklarin çogu, sinirlerin devamli olarak gergin olmasindan veya karaciger hastaliklarindan kaynaklanir. Çünkü sinir sisteminin bozulmasi, vücuttaki bütün salgi bezlerini, bu arada mide ve karaciger salgi bezlerini de etkiler. Ayrica, karacigere dokunacak seylerin devamli olarak kullanilmasi da, sindirim sisteminde rahatsizliklarin dogmasina uygun zemini hazirlar.
Mide veya sindirim sisteminde meydana gelen rahatsizliklar söyle tespit edilir:
– Mide yanmasi, mide zafiyeti : Yemege basladiktan kisa bir süre sonra baslayip, devam eden agrilar.
– Mide iltihabi, onikiparmak ülseri : Yemek yedikten kisa bir süre sonra baslayan agrilar.
– Mide ülseri : Yemek tedikten 2-3 saat sonra baslayan agrilar.
Hepsinde de uyulmasi gereken kurallar kisaca su sekide siralanabilir.
– Yemege çig salata veya taze meyve ile baslamak sindirim sistemi için çok faydalidir.
– Lokmalar iyice çignenmeli ve yavas yenmelidir.
– Sofradan, tam manasiyla doymadan kalkmalidir.
– Yemekte ve yemekten sonra fazla miktarda su içmemelidir.
– Çok sicak veya çok soguk seyler yenmemelidir.
– Yemekleri her gün belirli saatlerde yemelidir.
– Yemekten sonra 1 saat kadar istirahat etmelidir.
Mide ve sindirim bozukluklarinin tedavisinde asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kerviz kökü, su.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 1 tane kereviz kökü konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Yemeklerden sonra ikiser çorba kasigi içilir.
Sayfa Basi
Mide Agrisi

Mide veya karin agrisi karnin üst kisminda, bazen de sirt bölgesinde hissedilir. Bu agrilar bir takim hastaliklarin belirtisidir. Örnegin; gastrit, kolit, sinirsel hazimsizliklar, müzmin safra kesesi iltihabi, safra tasi, mide ülseri, veya mide kanserinde yukarida tarif edilen sekilde agrilar görülür. Kisa süreli mide veya karin agrilarinda tedavi amaciyla asagidaki reçeteler kullanilir. 1-2 günde geçmeyen agrilarda doktora basvurmak gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kuru sogansuyu.
Hazirlanisi : 1 fincan suya, 5 damla kuru sogan suyu konur. Iyice karistirildiktan sonra içilir. Ayni islem günde üç kere tekrarlanir.
Sayfa Basi
Mide Bulantisi

Midede duyulan ve insana kusacak gibi bir duygu veren hale bulanti denir. Nedenleri çok çesitlidir. Yemeklerin mide ve bagirsaklarda geregi gibi hazmedilmemis olmasi, mide, bagirsak, safra kesesi, karin zari veya böbreklerde iltihaplanma, mikroplu hastaliklar, sigara tiryakiligi, alkoliklik ya da sinir bozuklugu mide bulantisina neden olabilir. 1-2 gün içinde geçmezse, doktora basvurmak gerekir. Mide ve bagirsak bozukluklarindan kaynaklanan mide bulantilarinin tedavisinde asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane, limon.
Hazirlanisi : 4 bardak suya 1 çorba kasigi nane ve orta boyda bir limonun kabuklari konup, 10 dakika kaynatilir. Süzüldükten sonra 1 çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Mide Eksimesi

Nedenleri çok çesitli olan bir rahatsizliktir. Hastanin midesinde yanma ile birlikte eksime de vardir. Agzina eksi ve yakici bir sivi dolar. Bu belirtiler aç veya tok karnina görülebilir. Agir yemekler, bozulmus yiyecekler, mide veya onikiparmak bagirsagi ülseri, safra kesesi iltihabi, mide eksimesine neden olabilir. Tedavinin ilk sarti, hastaligi doguran nedeni bulmaktir. Doktora gitmek gerekir. Mide eksimesinden sikayet edenlerin, yemeklerini gayet iyi çignemeleri, biberli, baharatli, eksili, salamura yapilmis gidalari terk etmeleri gerekir. Tedavi için asagidaki reçeteler de kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Karbonat, su.
Hazirlanisi : 1 su bardagi soguk suya 1 kahve kasigi karbonat konup, iyice karistirildiktan sonra içilir.
Sayfa Basi
Mide Kanamasi

Mide ülseri, mide kanseri veya mideye giren sert bir cismin yaptigi tahribat sonucu görülür. Hastanin gaitasi kanli ve kahve telvesi görünümündedir. Mide kanamasi geçiren hastaya su sekilde yardimci olunur. – Telaslanmayin, Hastayi hemen yatirin, Bir su bardagi soguk sütü veya bir bardak soguk suyu yavas yavas içirin. Bunlarin yerine ufak bir parça buz da yutturabilirsiniz. Mümkünse hastaneye götürün Kanama durdurulduktan sonra, havuç suyu içirilebilir.
Sayfa Basi
Mide Kanseri

Tedavi edilmeyen mide ülseri, müzmin gastrit ve çok içki içmenin neden oldugu bir çesit kanserdir. Hastanin gögüs boslugunda, yanma ve agri, sik sik susama, bulanti, kusma, kansizlik, ruhi çöküntü, az idrar ve sert büyük abdest görülür. Tedaviye ne kadar erken baslanirsa, iyilesme ihtimali o kadar fazla olur. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Karanfil, su.
Hazirlanisi : Bir bardak sicak suya, taze koparilmis ve ufalanmis 1 tane karanfil çiçegi konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülüp, aç karnina içilir. Bu islem her yemekten önce tekrarlanir.
Sayfa Basi
Mide Krampi

Midede veya bagirsaklardaki hazmolmus gidalarin, oralarda herhangi bir yere takilmasi sonucu siddetli bir agri meydana getirmesine mide krampi veya mide spazmi denir. Tedavi için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tarçin, su.
Hazirlanisi : Bir çay bardagi sicak suya, 1 kahve kasigi tarçin konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülüp içilir.
Sayfa Basi
Mide Sarkmasi

Midede haddinden fazla gaz, agri, ve istahsizlikla kendini gösteren bir durumdur. Nedeni, mide kaslarinin zayifamasi sonucu midenin bulundugu yerden asagiya sarkmis olmasidir. Hasta midesinin çesitli yerlerindeki agrilardan, istahsizliktan ve agzina sik sik eksi su gelmesinden sikayet eder. Öncelikle, midedeki gaz ve asit fazlaligi tedavi edilmelidir. Bunun için gaz ve asit giderici reçeteler uygulanir. Ayrica az fakat sik sik yemek yeme, yemekleri belirli saatlerde yemeyi aliskanlik haline getirmek tedaviye yardimci olur. Asagidaki reçeteler de ayni amaçla uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kepek veya beyaz kil, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 2 avuç kepek veya 1 avuç beyaz kil konur. Lapa haline gelinceye kadar kaynatildiktan sonra, temiz bir bezin içine doldurulup, midenin üstüne konur. Bu islem her aksam yatmadan yarim saat önce tekrarlanir.
Sayfa Basi
Mide Siskinligi

Çogunlukla çabuk yemek yiyenlerde, sinir veya sindirim sistemi bozuk olanlarda görülen bir durumdur. Midede asiri derecede gaz ve midenin üst kisminda siskinlik vardir. Hasta, sik sik gegirir. Sebebi midedeki salgi bezlerinin yeteri kadar çalismamasi, asit fazlaligi veya yemeklerin yeteri kadar çignenmeden yenmesidir. Tedaviye baslamadan önce, agizdaki eksik disler tamamlattirilmali, çürük disler de tedavi ettirilmeli, yemekleri yavas yeme aliskanligi kazanmalidir. Ayrida asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Zeytinyagi, limon.
Hazirlanisi : Bir çorba kasigi saf zeytinyagina 2 çorba kasigi limon suyu konur. Iyice karistirildiktan sonra içilir. Bu islem, her sabah kahvaltida tekrarlanir.
Sayfa Basi
Mide Tembelligi

Midenin besinleri geregi gibi ve normal sürede hazmedememesine mide tembelligi bir baska ifadeyle mide zafiyeti denir. Nedeni, midede asit fazlaligi, mide kaslarinin zayiflamis olmasi veya midenin hazim için gerekli olan salgiyi yapamamasidir. Tedavi için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Feslegen, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 3 tutam feslegen konur. Kaynatilip, süzülür Yemeklerden 10 dakika sonra, birer kahve fincani içilir.
Sayfa Basi
Mide Ülseri

Midenin iç yüzündeki belirli bir kismin asinmasi sonucu meydana gelen yaraya mide ülseri denir. Sinir bozuklugu, midede asit fazlaligi, zamaninda ve iyi tedavi edilmeyen gastrit, mide zafiyeti, karaciger yetersizligi veya safra azligi, kalp hastaliklari, sindirilmesi güç yiyeceklerin asiri derecede kullanilmasi, haddinden fazla sigara, çay, kahve veya asit yapici mesrubat içmek, alkol kullanmak veya bazi ilaçlarin uzun süre kullanilmasi mide ülserini doguran nedenler arasindadir. Hastaligin baslangicinda mide eksimesi ve agirlik hissi vardir. Hastanin agzina, sik sik eksi su gelir. Tat alma duygusu hafiflemistir, dil paslidir, hastanin rengi solmustur. Karnin üst kismina bastirilinca, acima hissedilir. Bu belirtiler ortaya çiktiktan sonra; en kisa zamanda tedaviye geçilmezse; yemeklerden 2-3 saat sonra sirta dogru yayilan siddetli mide agrilari basgösterir. Bas dönmesi ve terleme de görülür. Bu devrede, kusma ile bir miktar kan da görülebilir. Bazi kimselerin büyük abdestleri katran gibi olur. Bu isaretler, ülserin ilerlemis oldugunu gösterir. Mide ülseri, bilhassa ilk bahar ve son bahar aylarinda, çok rahatsiz edici bir hal alir. Agri ve kanamalar artar. Mide ülseri, baslangicinda teshis edilip de tedaviye baslanilacak olursa, telaslanmaya ve korkmaya gerek yoktur. Bu durumda yapilacak ilk is, üzüntüye kapilmamak, aksine bütün üzüntülerden siyrilmaya gayret sarfetmektir. Sonra tedaviye yardimci olmak amaciyla asagidaki hususlara kesinlikle uymak gerekir.
– Tedavi süresince istirahat edin.
– Yemeklerinizi, her gün belirli saatlerde yiyin.
– Bagirsaklarinizin düzenli bir sekilde çalismasini saglayin.
– Sigara, çay, kahve ve alkolü birakin.
– Dis sagligina önem verin.
– Süt ve sütlü yiyecekler, yumurta, kizarmis ekmek, tereyagi, pelte ve haslanmis balik, sebze püreleri ve patates yemegini sofranizdan eksik etmeyin Ayrica asagidaki reçetelerden herhangi birini kullanmak da faydalidir.
Tedavi için gerekli malzeme : Lahana
Hazirlanisi : Iki avuç dolusu lahana yapragi, önce soguk su ile yikanir. Sonra ezilerek suyu çikarilip, 1 kahve fincani içilir. Ayni islem 6 saat ara ile 3 hafta boyunca yapilir.
Sayfa Basi
Mide Üsütmesi

Mide üsütmesini tedavi etmek amaciyla asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane, limon, su.
Hazirlanisi : Bir bardak suya 1 tatli kasigi nane ve bir adet limonun kabuklari konup kaynatillir. Günde 3 kere birer çay bardagi sicak sicak içilir.
Sayfa Basi
Mide Yanmasi

Gögüs kemiginin arka tarafinda hissedilen yanma ile kendini gösterir. Nedeni midede fazla miktarda asit bulunmasidir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Bal, su.
Hazirlanisi : Bir çay bardagi suya, 1 tatli kasigi süzme bal ve iki çorba kasigi limon suyu konur. Karistitilip içilir. Ayni islem günde 3 kere tekrarlanir.
Sayfa Basi
Migren >/b>

Halk arasinda yarim bas agrisi diye bilinen ve soguk bir terleme ile birlikte gelip, basin ve yüzün yarisini kaplayan özel bir bas agrisidir. Agrilar bazen dayanilmayacak kadar siddetli olur. Birkaç dakika sürebilecegi gibi saatlerce hatta günlerce devam eder. Migren, herhangi bir hastaligin belirtisi olabildigi gibi, belirli bir neden olmadan da görülebilir. Irsi olanlar da vardir. Basin yarisinda zonklamalar, bulanti ve bazen kusma görülür. Gözünün önünde siyah benekler, bulanik lekeler, uçusur. Bazi kimseler, konusmakta da zorluk çekerler. Agri geldigi zaman, karanlik bir odada sirt üstü yatmak oldukça etkilidir. Ayrica, hazimsizligi önlemek, haftada iki kere ilik banyo yapmak, sebze yemek ve kahve, çay, sigara, içki, gibi zararli seyleri terk etmek gerekir. Doktorun verecegi ilaçlar yaninda asagidaki reçeteler de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Lahana.
Hazirlanisi : Bir tane lahana yapragi, ince ince kiyildiktan sonra temiz bir bezin arasina doldurulup, alna konur.
Sayfa Basi
Miyopluk

Bes metreden daha uzagi yeteri kadar görememeye miyopluk denir. Nedeni, göz kaslarinin yorulmus ve kuvvetlerini kaybetmis olmasidir. Irsi olanlari da vardir.
Sayfa Basi
Nasir

Daha ziyade el ve ayagin sürekli olarak sürtünmelere ugrayan noktalarinda üst derinin kalinlasmasi ve sertlesmesi ile meydana gelen ve basilinca agri veren sertlesmis deri tümsegine nasir denir. Nedeni, nasirlasan bölgeye yapilan basinç ve sürtmedir. Ayakta görülen nasirlara çogunlukla siki ayakkabilar neden olur. Nasirlari sökmek maksadiyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Limon veya kirmizi domates.
Hazirlanisi : Nasirlarin üzerine bir dilim limon veya ortasindan kesilmis bir domates konur. Her gün tekrarlanir.
Sayfa Basi
Nefes Darligi

Tip dilinde Dispne denilen nefes darligi önemli bir hastaligin belirtisi olabilir. Spor yaptiktan, kostuktan veya yorucu bir is yaptiktan sonra nefes darligi normal sayilabilir. Ancak ortada neden yokken nefes darligindan sikayet etmek mutlaka üzerinde durulmasi gereken bir konudur. Çünkü kansizlik, kalp hastaliklari, mide hastaliklari, bronsit, tiroid bezinin büyümesi, akciger hastaliklari, zatürree, astim, zehirlenme, sismanlik, nefes darligina neden olabilir. Nefes darligindan sikayet edenlerin sigarayi kesinlikle birakmalari, agir yemekleri de terk etmeleri gerekir. Önemli bir hastaliktan kaynaklanmayan nefes darligini tedavi etmek amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Ispanak, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya yarim kilogram temizlenmis ispanak konur. Haslandiktan sonra süzülür. Ispanagin tamami yenir.
Sayfa Basi
Nefes Kokusu

Tip dilinde Halitosis denilen nefes kokusunun nedenleri çesitlidir. Genellikle asagidaki nedenlerden kaynaklanir:
– Hazimsizlik, gegirme, kokulu yiyecekler, alkol ve bazi ilaçlar.
– Burun veya sinüz hastalikari.
– Çürük disler, agiz yaralari veya bademcik iltihabi.
– Kusma veya uzun süreli perhizler.
Diger taraftan seker hastaligi, kansizlik ve atesli hastaliklar sirasinda da nefes kokusu hissedilir. Herseyden önce, agiz temizligine çok dikkat etmek gerekir. Çürük disler tedavi ettirilmeli, yenilen ve içilen seylerin kokusuz olmasina dikkat edilmelidir. Hergün temiz havada yürümek de faydalidir. Kisa sürede geçmeyen nefes kokularinda bir doktora basvurmak gerekir. Asagidaki reçeteler de tedavi amaciyla kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Bal, su.
Hazirlanisi : Bir bardak ilik suya, 1 tatli kasigi süzme bal konur, karistirilip, içilir.
Sayfa Basi
Nefrit

Böbreklerin çalismasinda görülen bir bozukluktan kaynaklanir. Bu durumda idrara protein karisir. Tip dilinde bright hastaligi da denir. 3 çesidi vardir.
– Akut Nefrit.
– Müzmin Nefrit.
– Subakut Nefrit.
Nefritin bütün çesitlerinde yatak istirahati sarttir. Üsütmemeye dikkat etmek ve bele kusak sarmak da gerekir. Ayrica çikan idrar miktarindan çok su içilir. Tedavi için asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kekik, su.
Hazirlanisi : Bir su bardagi sicak suya 1 kahve kasigi kuru kekik konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülüp, içilir. Günde iki kere tekrarlanir.
Sayfa Basi
Nevralji

Sinir agrisina tip dilinde nevralji denir. Bilhassa, yüzde ve basta hissedilir. Ama vücudun diger taraflarinda da bulunabilir. Nedeni soguk alginligi, seker hastaligi, damar sertligi, veya agri yapan sinir yakininda meydana gelen herhangi bir hastaliktir. Nevralji agrilarini dindirmek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Yumurta.
Hazirlanisi : Bir tane yumurta, iyice kaynatildiktan sonra kabuklari soyulur. Ikiye bölünerek agriyan yere konur.
Sayfa Basi
Nevrasteni

Zihin ve vücudun asiri derecede yorgun düsmesi sonucu ortaya çikan bir hastaliktir. Üzüntü, sikinti, endise, yeteri kadar dinlenmeye vakit ayirmadan uzun süre çalismak, bazi mikrobik hastaliklar ve sinirleri uyarici ilaçlari uzun süre kullanmak nevrasteni için gerekli olan zemini hazirlar. Kisi gerçekte hasta olmadigi halde bazi organlarinin hastaligindan yakinir. Çabuk yorulur, çabuk sinirlenir, huzursuzdur, bas agrilari vardir. Bazen de gözlerinin iyi görmedigini söyler. Dikkatini toplayamaz, uykulari da normal degildir. Cinsel iliskide basarili olamadigini, hazimsizlik çektigini, vücudunun her yerinin agridigini söyler. Tedavi amaciyla, ilik dus almak, istirahat etmek, vakit buldukça açik havada dolasmak, günlük sikintilardan uzaklasmaya çalismak, hazmi güç seyler yememek, kahve ve sigarayi terketmek gerekir. Ayrica hastalik belirtileri tamamen kayboluncaya kadar asagidaki reçeteler de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Yonca, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 2 tutam yonca konur. Kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çorba kasigi içilir.
Sayfa Basi
Nezle

Burun içindeki ince zarin, üst solunum yollarinin virütik iltihaplanmasidir. Nezle bulasicidir. Hastada burun akintisi, hapsirma, bogaz agrisi, bas agrisi, öksürük bazen de ates görülür. 1-15 gün devam eder. Iyi tedavi edilmezse müzminlesir. Tedavinin ilk sarti istirahat etmek ve kalabalik yerlerden uzak kalmaktir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane, su.
Hazirlanisi : Bir çay bardagi sicak suya 1 kahve kasigi nane konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülüp içilir. Ayni islem sabah aksam tekrarlanir.
Sayfa Basi
Nikris Hastaligi

Halk arasinda gut veya damla hastaligi tip dilinde ise podagra denir. Özellikle fazla içki içen ve fazla kirmizi et yiyenlerde görülür. Daha fazla erkeklerde rastlanir. El, ayak basparmagi, diz ve dirseklerde siskinlik meydana gelir. Agri da vardir. Buralari dokunulmayacak kadar hassaslasmistir. Ates 39,4 dereceye kadar yükselir. Tedavinin basarili olmasi için mutlaka yatak istirahati gerekir. Gida rejimi uygulanir. Acili, tuzlu, sirkeli ve sekerli yiyecekler terkedilir. Alkol ve sigara birakilir. Dana, koyun ve kuzu eti yenmez. Diger etler, yag, nisastali yiyecekler mümkün oldugu kadar azaltilir. Seker yerine bal kullanillir. Az patates, yagsiz beyaz peynir, yagsiz süt, yogurt, enginar, havuç, kereviz, kiraz, lahana, fasulye, zeytin, maydanoz, armut, çilek, erik, kara turp, üzüm, domates, ve pirasa yenilebilir. Ayrica mümkün oldugu kadar çok limon suyu içilir. Tedavi için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Beyaz peynir.
Hazirlanisi : Nikris olan yerlere dilimlenmis taze beyaz peynir konur. Agri geçinceye kadar, 10 dakikada bir degistirilir.

Omuz AgrisiIncinme, burkulma, biçimsiz durus, yorgunluk veya hava cereyanina maruz kaldiktan sonra ortaya çikan omuz agrilarini gidermek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Acihiyar kökü, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 3 tane temizlenmis acihiyar kökü konur. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür.

Onikiparmak Bagirsagi Ülseri Incebagirsagin 25 santimetre kadar olan ilk bölümüne onikiparmak bagirsagi denir. C harfi görünümündedir. Onikiparmak bagirsaginda meydana gelen ülsere tip dilinde duodenum ülseri denir. Tedavi eidlmeyen gastrit, fazla asit, sinir bozuklugu, düzensiz hayat, gürültü, fazla miktarda sigara, çay, kahve ve alkol kullanmak, safra kesesi veya karaciger yetersizligi, kalp hastaliklari, hormon dengesizligi, dengeli bir sekilde beslenememe, çok sicak veya çok soguk yiyecekler, haddinden fazla et, hamur isleri veya baharatli yiyecekler ve bazi ilaçlar; onikiparmak bagirsaginda ülserin meydana gelmesine yardimci olur. Hasta, mide eksimesi ve agzina eksi su gelmesinden sikayet eder. Ayrica dili pasli, rengi solgundur, bas dönmesi ve fazla terleme de görülür. Midesinin üstüne basilinca, agri hisseder. Yemeklerden sonra da gögse dogru yayilan bir agri belirir. Bu belirtiler, ilk bahar ve sonbahar aylarinda daha da artar. Tedavi için yapilacak ilk is, hastaligi doguran nedenleri ortadan kaldirmak, yemekleri az, fakat sik sik yemek, istirahat etmek ve üzüntüden uzak yasamaya gayret etmektir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Limon suyu, bal.
Hazirlanisi : Bir çay bardagi sicak suya 3 çorba kasigi limon suyu ve 1 tatli kasigi süzme bal konur. Iyice karistirildiktan sonra içilir. Ayni islem günde 3 kere tekrarlanir.

ÖdemVücudun anormal derecede su toplamasina halk arasinda istiska; tip dilinde ise ödem denir. Veya hidrofizi denir. Yüzde, ellerde, ayaklarda veya karinda agrisiz sislikler görülür. Bu siskinliklerin kaynagi kalp, karaciger veya böbrek hastaliklaridir. Tedavi maksadiyla tuzsuz rejim ve asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Arpa, kiraz sapi, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 2 çorba kasigi arpa ve 3 tutam kiraz sapi konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 4 kere birer kahve fincani içilir.
Sayfa Basi
Öksürük

Çogunlukla, gögüs, bogaz veya karin boslugunda meydana gelen bir rahatsizligin belirtisi olarak ortaya çikan öksürüktür 3 grupta toplanir.
– Kuru öksürük : Nezle, bogaz iltihabi, bademcik iltihabi, fazla sigara içmek, sindirim bozukluklari, gastrit, ishal, kabizlik, bagirsak solucanlari, kalp hastaliklari ve ses tellerinin hastalanmasindan kaynaklanan öksürükler balgamsizdir, yani kuru öksürüktür.
– Nöbet seklinde gelen öksürük : Bu çesit öksürük, bogmaca veya ciger sismesi; girtlak veya hava borusunun tahris olmasi, veya astimdan kaynaklanir. Bu çesit öksürükte pek az balgam görülür.
– Balgamli öksürük : Bu çesit öksürük, sik sik tekrarlar. Hastada hirilti vardir. Balgam çikarir ve nefesini disari vermekte zorluk çeker. Balgamli öksürük; Bronsit, astim, sinüs iltihabi, müzmin sinüzit, kalp hastaliklari veya tüberküloz’un bir isareti olabilir. Öksürük, nasil olursa olsun, ihmal edilmemesi ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastaliktir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Salgam suyu, bal.
Hazirlanisi : Bir su bardagi salgam suyuna, 2 tatli kasigi süzme bal konur. 5 dakika kaynatildiktan sonra sicak sicak içilir.
Sayfa Basi
Pamukçuk

Çocuklarda görülen ve beslenme yetersizliginden kaynaklanan bir hastaliktir. Tip dilinde Candia albicans denir.
Sayfa Basi
Paratifo

Tifoya benzeyen, mikrobik ve bulasici bir hastaliktir. Paratifo mikroplari paratifolu hastanin idrar, büyük abdest veya kaninda bulunur. Lagim sularinin karistigi içme sulari ve bu sularla yetistirilen yiyeceklerle bulasir. Hastaligin yayginlasmasinda kara sinekler de önemli rol oynar.
Sayfa Basi
Parmak Agrilari

Parmak agrilarini gidermek için ; Agriyan parmagin, birinci eklemi ovulur. Bir elma ikiye bölünüp, Ateste pisirilir, ilidiktan sonra agriyan parmaklarin üzerine konur. Soguyuncaya kadar bekletilir.
Sayfa Basi
Pasli Dil

Çogunlukla mide hastaliklari veya bazi atesli hastaliklarda dilin paslandigi görülür. Uzun süreli dil paslarinda doktora basvurmak gerekir.
Sayfa Basi
Peltelik

Dil peltekliginin nedenleri çesitlidir: Müzmin nezle, bademciklerin hastalanmasindan dolayi burundan konusma, kismi sagirlik, yarik damak bu duruma neden olabilir. Burundan konusma seklinde görülen pelteklikte asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane, bal, papatya çiçegi.
Hazirlanisi : Bir çay fincani süzme bala, 2 çorba kasigi nane ve 2 çorba kasigi papatya çiçegi konur. Hafif ateste isitilarak macun yapilir. Sonra dilin üstü, alti bununla ovulur. Her gün tekrarlanir.
Sayfa Basi
Prostat Büyümesi

Prostat bezi, idrar torbasinin boynu ile idrar yolu baslangicini çevreleyen ceviz büyüklügünde bir guddedir. Yalniz erkeklerde bulunur. Prostat bezi, 50 yasini geçen erkeklerde büyümeye baslayip, rahatsizlik verebilir. Hastaligin belirtileri gecenin son kisminda idrara kalkmak, gündüzleri sik sik idrar yapmak, idrar yapmakta zorluk, idrarin yavas yavas akmasi, idrarin basinda veya sonunda bir damla kan seklinde görülür. Kesin tedavi ameliyatla gerçeklesir. Ancak tedavi maksadiyla asagidaki reçeteler uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Mazi, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 2 tutam mazi konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer çorba kasigi içilir.
Sayfa Basi
Prostat Iltihabi

Vücudun herhangi bir yerindeki iltihabin, kan dolasimi araciligi ile prostat bezine gelip yerlesmesi sonucu ortaya çikar. Hastada titreme, halsizlik, ates, sirt ve bacak agrilari görülür. Hasta, Idrarini ve büyük abdestini yapmakta güçlük çeker. Tedavi sirasinda en az 10 gün yatak istirahati sarttir. Ayrica 6 hafta süreyle asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Servi yapragi, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 2 tutam servi yapragi konur. 20 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincani içilir.
Sayfa Basi
Prostat Kanseri

Prostat bezinin genisleyip, büyümesi sonucu ortaya çikan bir hastaliktir. Hastanin karin bölgesinin alt kisimlarinda ve bacak aralarinda agri vardir. Bazen sirtta ve kollarda da agri hissedilir. Doktor tedavisi gerekir. Ayrica asagidaki reçeteler de kullanilabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Atkestanesi, su.
Hazirlanisi : Bir tencere suda 2 avuç atkestanesi haslanir. Günde 5 tane yenir.
Sayfa Basi
Rahim Egzamasi

Rahimden gelen cerahatli akintinin neden oldugu bir çesit egzamadir. Rahimde veya vajina çevresinde kizarma ve sislikler görülür. Bu sislikler bir süre sonra su toplayip, kabuklanir. Kasinti, zonklama ve yanma hissedilir. Tedavi için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Bal, su.
Hazirlanisi : Bir su bardagi soguk suya 1 çorba kasigi bal konur. Karistirilip hepsi bir kerede içilir.
Sayfa Basi
Rahim Iltihabi

Rahimim iç yüzünün iltihaplanmasina tip dilinde endometri denir. Nedeni, belsoguklugu, dogumdan ve çocuk düsürdükten sonra rahimde parça kalmasi veya rahim düsüklügüdür. Hastanin karin bölgesi hassastir, vajinadan cerahatli ve sümüge benzer akinti gelir. Aybasi kanamalari fazla olur. Bacaklarda ve legen kemigi bölgesinde agri vardir. Bu agrilar dinlenmekle geçer. Doktora basvurmak gerekir. Ayrica asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tereotu, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 2 tutam tere otu konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Sabahlari aç karnina, birer çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Rahim Kanamasi

Bu hastalik, aybasi hali disinda görülen asiri kanamalarla kendini gösterir. Aybasi hali sirasinda da sanci olmaz. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Feslegen.
Hazirlanisi : Bir avuç feslegen ezilerek suyu çikarilip, 1 kave fincani içilir. Ayni islem, sikayetler kesilinceye kadar tekrarlanir.
Sayfa Basi
Rahim Kanseri

Çogunlukla rahim boynunda ve vajinanin baslangiç kisminda meydana gelen bir hastaliktir. Çok düsük yapan veya çok doguran kadinlarda daha fazla görülür. Tip dilinde uterus kanseri denir. Vajinadan kan veya fena kokulu akinti gelir. Böyle durumlarda, vakit kaybetmeden doktora basvurmak gerekir. Ayrica asagidaki reçeteler de kullanilabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Menekse çiçegi, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya, 1 tutam kuru menekse çiçegi konur. Kaynatildiktan sonra 20 dakika bekletilip, süzülür. Bu suyla rahim yikanir.
Sayfa Basi
Rahimde Polip

Rahimde meydana gelen ve nohut büyüklügünde olan renkli yumrulara rahim polip’i denir. Nedeni, rahimin iç yüzünü örten zarin iltihaplanmis olmasidir. Aybasi halinde asiri kanama, rahim akintisi ve arasira gelen karin agrilari ile kendini gösterir. Kesin tedavisi ameliyattir.
Sayfa Basi
Rahim Sarkmasi

Bazi kadinlarin vajina veya rahimleri bacaklarinin arasina dogru sarkar. Bu durum, yasli kadinlarda görüldügü gibi gençlerde de görülebilir. Nedenleri, müzmin öksürük, ikinma, agir seyler kaldirma, asiri yorgunluk, rahim ur veya polipleri, dogum sirasinda destekleyici kas ve baglarin zayiflamis olmasi veya aileden gelen egilimdir.
Sayfa Basi
Rahim Urlari

Çogunlukla dogum yapmamis kadinlarda görülür. Bazi urlar zararsizdir. Ancak aybasi günlerinde gecikme, kilo kaybi, kansizlik ve adet görmenin ikinci ve üçüncü günlerinde haddinden fazla kanama varsa, geç kalmadan bir doktora basvurmak gerekir. Ayrica hastada idrar yapma ihtiyaci fazlalasir, legen kemigi bölgesinde agri vardir.
Sayfa Basi
Rasitizm

Çocuklarda görülen bir çesit kemik hastaligidir. Nedeni, yeteri kadar D vitamini almamaktir. Çogunlukla yeteri kadar günes görmeyen, sihhi olmayan, rutubetli, karanlik ve basik tavanli evlerde yasayan, yeteri kadar süt içmeyen ve haddinden fazla miktarda unlu gidalarla beslenen çocuklarda görülür. Hastalik genellikle 2 yasinda ortaya çikar. Çocukta huysuzluk ve devamli terleme görülür, istahi azdir. Bazilari kabizlik çeker, bazilari da ishal olurlar. Adaleleri gevsektir. Derileri soluk ve kansizdir. Disleri geç çikar ve erken çürür. Ayakta durmayi ve yürümeyi geç ögrenir. Bacak kemikleri çarpiktir. Düztabanlik görülür. Deniz, kum veya günes banyolari, kis aylarinda da, haftada 3 kere ilik banyo yaptirmak yaralidir. Asagidaki reçeteler de kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Zeytinyagi veya cevizyagi.
Hazirlanisi : Hastanin vücudu zeytinyagi veya cevizyagi ile ovulur. 6 saat sonra ilik banyoda yikanir.
Sayfa Basi
Romatizma

Umumiyetle eklem, kas ve sinir sistemini etkileyen hastaliklara romatizma denir. Romatizma agrilari, vücudun her tarafinda görülebilir. Halk arasinda, romatizma agrilarina yel denir. Sismanlik, hormon dengesizligi, karaciger yetersizligi, beslenme dengesizligi, mide ve bagirsak bozukluklari, çürük disler, sinüzit, bademcik iltihaplari ve yaslilik romatizmayi hazirlayan nedenlerin basinda gelir. Ayrica, soguk ve rutubet de çok önemli rol oynar. Romatizmali yerlerde agri, yanma veya üsütme ve sislikler görülür. Agri bazen dayanilmaz dereceye varir. Hareket etmekte de güçlük çekilir. Tedavi edilmezse, kalp kapagi hastaligi veya bir baska hastaliga neden olur. 3 çesit romatizma vardir:
– Akut eklem romatizmasi.
– Romatoid artrit.
– Dejeneratif romatizma.
Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Elma, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 3 tane kabuklari soyulmamis elma dogranir. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Yemeklerden sonra birer çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Saç DökülmesiGünde, normal olarak 80 saç kili dökülür. Bundan fazla dökülme yasin ilerlemis olmasi, bazi atesli hastaliklar, tiroid hastaliklari, kansizlik, verem, seker hastaligi gibi bütün vücudu etkileyen hastaliklardan sonra görülür. Tip dilinde alopesi adi verilen saç dökülmesi; basit saç dökülmesi ve pelad olmak üzere iki çesittir. Saç dökülmesini önlemek ve saçlari uzatmak amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Yulaf sapi, su.
Hazirlanisi : Alti bardak suya 1 avuç yulaf sapi konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Suyu ile saçlar yikanir.

Saçlarin KepeklenmesiKafatasi derisi üzerinde meydana gelen gevsek pul seklindeki kabuklara kepek denir. Kuru ve yagli olmak üzere iki çesidi vardir. Yagli sarimtirak görünüsteki kepeklenmeye, tip dilinde sebore denir. Nedeni, derinin en üst kisminda bulunan tabakanin, ürettigi fazla parçalardir. Bunlar, çogunlukla saçlar tarandigi zaman dökülür. Tedavinin ilk sarti; temizlik ve fazla miktarda unlu seyler yememektir. Ayrica asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tuz, su.
Hazirlanisi : Saçlar önce tuzlu su sonra bol su ile yikanir. Her gün tekrarlanir.

SaçkiranTip dilinde tinea tonsurans denilen saçkiran, bir çesit mantarin neden oldugu bulasici bir hastaliktir. Hiç vakit kaybetmeden tedavi etmek gerekir. Saçkiranli hastanin taragini kullanmak veya sapkasini giymekle bulasir. Tedaviye, hastalikli yerdeki saçlari kesmek veya tras etmekle baslanir. Saçlar, haftada iki kere yikanir. Asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarimsak.
Hazirlanisi : Saçkiranli yer, ustura ile hafifçe çizilir. Sonra ortasindan kesilmis bir dis sarimsak sürülür.
Sayfa Basi
Saç ve Sakal Agarmasi

Yas ilerledikçe saça ve sakala rengini veren maddenin yapimi azalir, bir süre sonra da tamamen kesilir. Kumral ve kizil saçlar, daha erken beyazlasir. Genç yaslarda görülen beyazlasmalar ise, irsidir. Tedavisi yoktur. Ancak asagidaki reçeteler uygulanarak boyanabilirler.
Tedavi için gerekli malzeme : Reyhan, tereyagi.
Hazirlanisi : Iki tutam reyhan 2 çorba kasigi tereyaginda pisirilir. Soguduktan sonra beyaz yerlere sürülür.
Sayfa Basi
Safra Kesesi Iltihabi

Safra kesesi taslarinin neden oldugu bir çesit iltihaplanmadir. Tip dilinde kolesistit denir. Iki çesidi vardir.
– Müzmin safra kesesi iltihabi :
Safra kesesi büzülür, geregi gibi çalisamaz hale gelir. Hastanin karninda, özellikle yemeklerden sonra gaz ve gerginlik vardir. Ayrica; sag taraftan baslayip, kaburgalarin altina kadar yayilan geçici bir agri ve sarilik nöbetleri de görülür. Tip dilinde kronik kolestit denir. Bu hastalik genellikle 40 yasini geçmis sisman kadinlarda görülür.
– Akut Safra Kesesi Iltihabi :
Bilhassa, safra yollarina yerlesmis tasin neden oldugu bir hastaliktir. Tip dilinde akut kolestit denir. Hastada karnin sag üst kismina gelen ani, siddetli ve çabuk gelisen, sirta, hatta sag omuzun ucuna kadar yayilan agri vardir. Ates artar, kusma ve bulanti görülür. Her iki çesit safra kesesi iltihabinda da; vakit kaybetmeden doktora basvurmak gerekir. Ameliyat gerekebilir. Ameliyat gerekmeyen durumlarda veya safra kesesi iltihaplanmasini önlemek ve safra akimini kolaylastirmak amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Maydanoz, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 2 tutam maydanoz konur. 5 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 2 kere birer çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Safra Taslari

Safra koyulasmasi sonucu meydana gelen taslara halk arasinda safra tasi, tip dilinde ise kolelitiasis denir. Yapilarinda kolestrin bulunur. Bazi safra taslari, rahatsizlik vermez. Bazilari da safra kanalini tikar. Çok siddetli, batici bir agri, bulanti ve kusma yapar. Hasta yerinde duramaz olur. Bu olaylarin hepsine birden safra kesesi krizi denir. Düsmeyen veya alinmayan safra taslari, safra kesesinin iltihaplanmasina da neden olur. Safra taslarinin neden oldugu rahatsizliklari gidermek için doktor müdahalesi gerekir. Ancak, ameliyat gerekmedigi hallerde asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Gliserin, su.
Hazirlanisi : Bir su bardagi suya 1 kahve kasigi gliserin karistirilip içilir.
Sayfa Basi
Sagirlik

Sonradan meydana gelen sagirliklari doguran nedenler çesitlidir. Mesela; dis, orta veya içkulak bozukluklari, beyin hastaliklari veya histeri, geçici sagirliga neden olabilir. Gerçek nedeni bulmak doktorun isidir. Geçici sagirliklarin tedavisinde asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Pelin, su.
Hazirlanisi : Iki bardak suya 2 tutam pelin konur. 20 dakika kaynatildiktan sonra temiz bir siseye süzülür. Her 2 kulaga günde 3 kere ikiser damla damlatilir.
Sayfa Basi
Sakal Iltihabi

Sakal kilinin kolayca koparilmasi ve kopan kilin ucunda da cerahat damlacigi görülmesi seklinde ortaya çikan bir hastaliktir. Tip dilinde sikozis denen bu hastaliga, stafilokok cinsi mikroplar neden olur. Sakal diplerini oksijenli su ile yikadiktan sonra asagidaki reçetelerden herhangi biri uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Maydanoz, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 1 avuç dogranmis maydanoz konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülüp, sakal dipleri yikanir. Yüzün tamami da yikanabilir.
Sayfa Basi
Salgin Menenjit

Menegokok adi verilen bir çesit mikrobun; beyin zarina yerlesmesi ve orada iltihaplanmalar meydana getirmesi sonucu ortaya çikan bulasici ve tehlikeli bir hastaliktir. Hastalik, bogazlarinda mikrop tasiyan hastalar veya kendileri hasta olmadiklari halde bogazlarinda menenjit mikrobu tasiyan saglam kimseler tarafindan bulastirilir. Hastalik çogu kere üsüme, titreme ve atesin birdenbire yükselmesiyle baslar. Halsizlik, basagrisi, ve kusma görülür. Dudak ve burun deliklerinin kenarlarinda uçuklar belirir. Gözlerini açmakta zorluk çeker. Bir süre sonra, ensesi sertlesmeye ve basini öne egememeye baslar. Hiç vakit geçirmeden tedaviye baslamak sarttir. Aksi halde, ölümle sonuçlanabilir. Bu günkü tedavi yöntemleri sayesinde hastanin sagligina kavusmasi mümkündür. Salgin menenjit salgini sirasinda saglikli kimseler hastalarla görüsmemelidir. Kalabalik yerlere gidilmemelidir. Bütün vücudun, özellikle agiz ve burunun temiz tutulmasi gerekir.
Sayfa Basi
Saman Nezlesi

Ot veya bitki tozlarinin neden oldugu bir çesit alerjik hastaliktir. Tip dilinde pollenosis veya alerjik rinit denir. Daha ziyade, çiçeklerin açtigi aylarda görülür. Hastada siddetli aksirmalar, burun tikanikligi, gözlerde kizarma ve sulanma, fazla miktarda berrak burun akintisi ve öksürük görülür. Tedavinin ilk sarti, çiçeklerin açtigi sicak ve rüzgarli günlerde kirlara gitmemek ve günes gözlügü kullanmaktir. Asagidaki reçeteler tedavi amaciyla kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Mese agaci kabugu, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 1 tatli kasigi ufalanmis mese agaci kabugu konur. Kaynatildiktan sonra temiz ve ince bir tülbentten süzülür. Buruna çekilerek sümkürülür.
Sayfa Basi
Sara

Bir çesit sinir hastaligidir. Nedeni beynin çalismasinda görülen bir anormalliktir. Tip dilinde epilepsi denir. Grand mal ve petit mal olmak üzere iki çesidi vardir.
– Grand Mal :
Saranin agir sekline grand mal denir. Hasta nöbet gelmeden önce aura denilen bir devre geçirir. Bu sirada da, nöbetin gelecegini anlar. Bu devrede, kulak çinlamasi, belirli bir yerde agri, titreme vardir. Ne oldugunu anlayamadigi bir koku hisseder. Kisa bir süre sonra da, suurunu kaybederek yere düser. Vücudunda kuvvetli çirpinmalar baslar. Kol ve bacaklari ritmik bir sekilde kasilip, gevser. Agzi köpürür, dilini isirabilir, farkinda olmadan küçük ve büyük tuvaletini koyabilir. Bir süre sonra da kasilmalar azalir, derin bir soluk alarak sakinlesir ve kendine gelir.
– Petit Mal :
Saranin hafif seklidir. Bu çesit saralida suur kaybi görülür fakat, kasilma ve gevsemeler görülmez. Hatta bazen çevresindekiler kriz geçirdigini bile anlamaz. Ilkyardim olarak, kriz geçiren hastanin yaralanmasini önleyici tedbirler alinir. Dilini isirmamasi için de temiz bir mendili top yaparak agzina koymak faydalidir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Üzerlik, su.
Hazirlanisi : Bir kahve kasigi üzerlik tohumu, havanda dövüldükten sonra az suyla içilir.
Sayfa Basi
Sarilik

Safranin kana karisip, bütün dokulari hatta göz aklarini bile sariya boyamasi ile ortaya çikan bir hastalik belirtisidir. Tip dilinde ikter denilen sariligin üç çesidi vardir.
– Hemolitik sarilik :
Kandaki alyuvarlarin tahrip olmasi sonucu safra, kana karisir. Hastanin idrar rengi normal, büyük tuvaleti ise koyudur.
– Hepatik sarilik :
Bir virüsün neden oldugu karaciger iltihabidir. Karaciger hücreleri siser ve safra yollari tikanir. Belirtileri, yavas yavas görülür. Hastada ates, istahsizlik, ishal ve kusma vardir. En çok görülen sarilik çesidi budur.
– Obstrüktif sarilik :
Nedeni, safra kanallarinin tikanmis olmasidir.
Ortak belirtileri ise sunlardir. Hastaligin neden oldugu sari renk, önce göz aklarinda görülür. Sonra yüz, boyun, gövde, kol ve bacaklara kadar yayilir. Idrarin rengi sari ile koyu kahverengi arasinda degisir. Ciltte de kasinti vardir. Büyük abdest, kil renginde ve fena kokuludur. Tedavinin ilk sarti, yatak istirahatidir. Siki bir perhiz uygulanir. Asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Pazi, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 1 avuç dogranmis pazi konur. Haslandiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çay bardagi içilir.
Sayfa Basi
Sedef Hastaligi

Nedeni, kesinlikle bilinmeyen bir hastaliktir. Irsi veya sinirsel oldugu söylenmektedir. Tip dilinde psoriasis denir. Daha çok, bas derisinde, dizlerde ve dirseklerde veya tirnaklarda meydana gelen düzensiz kirmizi lekelerle kendini gösterir. Lekeler, gümüs renginde ve pul pul olup, deriden yüksektir. Kasinti yoktur. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Ardiçkatrani, saf alkol, eter
Hazirlanisi : 5 gram ardiçkatrani, 4 gram saf alkol ve 4 gram eter karistirilip merhem yapilir. Deri sabunlu su ile yikandiktan sonra sürülür.
Sayfa Basi
Ses Kaybi

Sesin tamamen kaybolmasina, tip dilinde afoni denir. Tam veya kismi olabilir. Nedeni, bogaz veya girtlak hastaliklari, konusma kaslarini kontrol eden sinirlerin hastalanmasi veya sinir bozuklugudur. Tedaviye geçmeden önce, gerçek nedeni bulmak gerekir. 1-2 gün içinde geçmeyen ses kayiplarinda doktora basvurmak gerekir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Turp, su.
Hazirlanisi : Alti bardak suya 1 tane turp dogranir. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülüp, gargara yapilir.
Sayfa Basi
Ses Kisikligi

Bogaz veya girtlagin, disaridan gelen organizmalar tarafindan istila edilmesi sonucu ortaya çikar. Nedeni, soguk alginligi, bagirmak, çok konusmak, bogazi tahris edici duman veya benzeri gazlar veya bogaz iltihabidir. Kisa sürede geçmeyen ses kisikliginda, doktora basvurmak gerekir. Kisa süreli ses kisikliginin tedavisinde asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kereviz yapragi, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 1 kahve fincani ufalanmis kereviz yapragi konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülüp, gargara yapilir.
Sayfa Basi
Sik Sik Idrara Çikma

Günde 4 veya 6 kez idrara gitmek normal sayilir. Bu sayi, içilen su miktarina göre degisir. Toplam idrar miktari, 8 su bardagi kadardir. Bu miktarda ve idrara gitme sayisinda fazlalik oldugu zaman gençlerde seker hastaligi, ihtiyarlarda böbrek hastaligi veya prostat büyümesi düsünülebilir.
Sayfa Basi
Siraca

Tip dilinde scrofula denir. Bir çesit kronik deri veremidir. Nedeni, boyundaki lenf bezlerinin veremidir. Daha ziyade boyun bölgesinde ve yüzde acisiz sisliklerle ortaya çikar. Bir süre sonra patlayan bu sisliklerden irin akar. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Ceviz yapragi, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 40 gram ceviz yapragi konur. Haslandiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çorba kasigi içilir.
Sayfa Basi
Sitma

Anofel adli sivrisinegin sokmasiyla, insandan insana bulasan, titreme, ates ve ter nöbetleriyle kendini gösteren, kimi zaman da baska bir hastalik gibi görülen ve tedavi edilmezse, öldüren bulasici bir hastaliktir. Tip dilinde malarya denir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Incir, sirke.
Hazirlanisi : Dört bardak sirkeye 10 tane kuru veya yas incir konur. 2 saat bekletildikten sonra süzülür. Ikiser saat arayla 2 tane incir yenir.
Sayfa Basi
Sigiller

Derinin üst tabakasinin büyümesi sonucu ortaya çikar. Nedeni, bir çesit virüstür. Tip dilinde verrü denir. Ayni kiside bir yerden diger bir yere bulasabilir. Daha ziyade, parmak, ayak ve yüzün çesitli yerlerinde, yuvarlak deriden yüksekte ve çilek görünümünde kabartilar halinde görülür. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Incir dali veya yapragi.
Hazirlanisi : Yeni koparilmiis incir dali veya yapragindan çikan süt, sigillerin üzerine sürülür. Ayni islem sabah aksam tekrarlanir.
Sayfa Basi
Sinir Agrilari

Bu çesit agrilar, genelikle küt agri seklindedir. Vücudun her yerinde hissedilebilir. Ama, çogunlukla kalp çevresindeki agrilardan sikayet edilir. Bazi kimseler de baslarini tipki bir çember gibi sikan bas agrilarindan sikayet ederler. Iste bu çesit agrilar, bedeni bir arizadan kaynaklanmiyorsa, sinirsel agrilardir. Bu gibi sikayetlerde asagidaki reçetelerden herhangi biri kullanilanilabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Lahana, süt.
Hazirlanisi : Dört su bardagi süte 10 tane lahana konur ve 15 dakika kaynatilir. Ilidiktan sonra, lahana yapraklari agriyan bölgeye konur.
Sayfa Basi
Sinir Bozuklugu

Hayat sartlarindan fazlasiyla etkilenenlerde görülebilen, esasta önemli bir kaynagi olmayan bir rahatsizliktir. Devamli olarak endise içinde olmak seklinde görülenine anksiete, ruhi ve bedeni bitkinlik seklinde görülenine de depresyon adi verilir. Hasta hayattan zevk almaz, her zaman mutsuzdur, huzursuzdur, sinirlidir. Uykulari düzensizdir. Gerçekte bir hastaligi olmadigi halde çesitli hastaliklarin varligindan sikayet eder. Tedaviye hayatinin iyi yanlarini görmeye alismakla baslanir. Sinirlenmekten kaçinmak, her kötü olayin iyi bir tarafi oldugunu görmeye alismak, düzenli bir hayat sürmek gerekir. Ayrica asagidaki reçetelerden herhangi biri de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Yonca, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 3 tutam yonca konur. Haslandiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çorba kasigi içilir.
Sayfa Basi
Sinire Bagli Hazimsizlik

Sinir sisteminin düzenli, uyumlu çalismasini kaybetmesi sonucu ortaya çikar. Ayrica, alkol kullanmak, fazla sigara içmek, haddinden fazla çay, kahve veya süt içmek, çabuk ve geregi gibi çignemeden yemek yemek sikayetlerin artmasina neden olur. Hastanin karninda agirlik hissi vardir, midede gurultu, yanma veya eksime görülebilir. Gegirir, gaz çikarir. Yorgunluk, bas agrisi, çarpinti ve unutkanliktan da sikayet edilir. Asagidaki reçetelerden faydalanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kimyon tohumu, su.
Hazirlanisi : Bir su bardagi kaynak suya 1 kahve kasigi kimyon tohumu konur. 10 dakika bekletilir. Yemeklerden sonra içilir.
Sayfa Basi
Sinire Bagli Kusma

Sinir sistemindeki düzensizlikten kaynaklanan bir durumdur. Agiza su gelmesi seklinde de görülebilir. Herseyden önce, sinirlenmemeyi, düzenli bir hayat sürmeyi aliskanlik haline getirmek tedavinin ilk sartidir. Ayrica asagidaki reçetelerden herhangi biri de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Ihlamur, su.
Hazirlanisi : Bir çay bardagi kaynak suya 1 kahve kasigi ihlamur konur. 5 dakika bekletilip süzülür. Suyuna 1 kahve kasigi süzme bal ilave edilip, yemekten sonra içilir. Ayni reçete adaçayi ile de hazirlanabilir.
Sayfa Basi
Sinüzit

Çene, alin ve sakak kemikleri içinde bulunan ve buruna açilan içleri hava dolu bosluklarin, sinüslerin iltihaplanmasi sonucu ortaya çikan bir hastaliktir. Had ve müzmin olmak üzere iki çesidi vardir. Nedeni burun iltihabi, nezle, grip, alerji, burundaki sekil bozukluklari veya buruna kaçan yabanci cisimlerdir. Hastanin yüzünde zonklayici bir agri, burnunda tikanma, akinti ve bas agrisiyla birlikte gelen ates görülür. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler ugulanir.
Sayfa Basi
Siroz

Karaciger dokularinin harap olmasi ve karacigerin sertlesmesi sonucu ortaya çikan bir hastaliktir. Tip dilinde cirrhosis denir. Beslenme, hazimsizlik ve fazla miktarda alkol bazen de safra yollarinin tikanmasi sonucu görülür. Hastanin karni su toplar, ayak bilekleri siser, istahi azalir ve arasira da kusar. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kiraz çöpü, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 1 avuç kiraz çöpü konur. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer su bardagi içilir.
Sayfa Basi
Sivilceler

Yag bezelerinin fazla çalismasindan, hormon veya metabolizma bozukluklarindan kaynaklanan en küçük çibanlara sivilce denir. Sivilceleri sikmamak, tuzsuz, yagsiz ve baharatsiz seyler yemek gerekir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Eksi nar, sirke.
Hazirlanisi : Bir su bardagi eksi narsuyu ile yarim su bardagi sirke karistirilir. Bu suya batirilan pamukla, sivilcelerin üzerine kompres yapilir.
Sayfa Basi
Siyatik

Üst bacagin arka kismi, arka bacagin dis tarafi ve siyatik siniri boyunca yayilan agriya siyatik denir. Agri, bazen birdenbire gelir. Bazen de yavas yavas ilerler. Otururken, kalkarken, uzanirken hareketler zorlukla yapilir. Belkemiginin asagi bölgesi, hassastir. Agrilar yürürken, öksürürken ve gerinirken daha da artar. Halk arasinda sinir romatizmasi da denir. Nedeni, omurlar arasinda kikirdak disklerin yerinden oynamasi, yani disk kaymasi, omurganin alt bölümünün iltihaplanmis veya zedelenmis olmasi, dizkapagi iltihabi veya sinir iltihabidir. Tedavinin ilk sarti yatak istirahatidir. Ayrica yatak altina kalin bir tahta koymali, iki yastiktan fazla da yastik kullanmamalidir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Andizotu.
Hazirlanisi : Iki adet andizotu kökü dövülüp, agrili yerlere sürülür. 3 saat sonra ilik suyla yikanir.
Sayfa Basi
Skorbüt

C Vitamini eksikliginin neden oldugu bir hastaliktir. Daha ziyade 5-6 ay süreyle yeteri kadar C vitamini alamayan çocuklarda ortaya çikar. Hastada dermansizlik, zayiflama, ve kanamalar görülür. Yaralarin iyilesmesi gecikir, dis etleri siser ve mikrobik hastaliklara yakalanma ihtimali artar. Küçük çocuklara her gün 4 çorba kasigi taze sikilmis portakal, limon veya greyfurt suyu verilirse, skorbüt olmalari önlenmis olur. Büyüklerde görülen skorbüt tedavisi için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Çam yapragi, su.
Hazirlanisi : Bir su bardagi kaynak suya, 1 tatli kasigi ince kiyilmis çam yapragi konur. Yarim saat bekletildikten sonra süzülür, içilir.
Sayfa Basi
Soguk Alginligi

Üsütmekten meydana gelen keyisizligi gidermek amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Toz seker, karabiber, su.
Hazirlanisi : Bir tatli kasigi toz seker ile 1 tatli kasigi toz karabiber karistirilir. 1 bardak suda eritildikten sonra içilir.
Sayfa Basi
Sarbon

Halk arasinda karakabarcik da denilen bu hastalik daha çok kasap, çiftçi veya veterinerlerde görülen ve hayvanlardan, insanlara geçen mikrobik bir hastaliktir. Daha çok yüz, boyun veya kolda bir çiban çikip daha sonra patlar. Etrafinda da siyah bir kabuk meydana gelir. Öldürücü bir hastalik oldugu için vakit kaybetmeden doktora basvurmak gerekir. Doktora gidinceye kadar asagidaki reçeteler uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kuru sogan.
Hazirlanisi : Üç bas kuru sogan ezilir. Hastanin ayaklarina sürülüp, iyice örtülür.
Sayfa Basi
Seker Hastaligi

Vücudun seker yakmasinda ortaya çikan bozuklugun neden oldugu bir hastaliktir. Tip dilinde diabet denir. Pankreas, kandaki seker miktarini kontrol eden ve adina insülin denilen bir madde salgilar. Pankreas bu görevini yerine getirmezse, kandaki fazla seker, karacigere depo edilir. Aç karnina alinan 100 gram kanda 80 miligram seker vardir. Bu miktar yemekten 1-2 saat sonra 140 miligrama kadar yükselir. Kandaki seker miktari hastaligin durumuna göre asagidaki gibi tespit edilir.
Seker durumu Açken Yemekten 1-2 saat sonra :
– Normal kimselerde 80 mg. 140 mg.
– Orta derecede 130 mg. 190 mg.
– Agir derecede 160 mg. 215 mg.
Iki çesit seker hastaligi vardir.
– Sekersiz Diabet :
Hipofiz bezinin arka tarafindan salgilanan antidiüretik hormonun yetmezligi sonucu ortaya çikan bu çesit seker hastaligina, tip dilinde diabetes insipidus denir.
– Sekerli Diabet :
Pankreasin salgiladigi insülin yetmezligi sonucu ortaya çikan bu çesit seker hastaligina, tip dilinde diabetes mellitus denir.
Seker hastaligini doguran nedenler dengesiz beslenme, sismanlik veya sinir bozuklugudur. Bazi kimselerde de irsiyet önemli bir rol oynar. Hastaligin baslangicinda çok yemek ve su içmek ihtiyaci vardir. Idrar miktari da artar. Kadinlarin idrar yapma yerlerinde kasinti vardir. Ayrica devamli yorgunluk hali görülür. Ileri safhada devamli bas agrisi, el ve ayak titremeleri, istahsizlik, aseton kokusuna benzer nefes kokusu, ter kokusu, adele kramplari, hafiza zayifligi, kismi veya tam felç, iyilesmeyen yaralar ve uykuda sayiklama görülür. Seker hastaligi tedavi edilmezse sonuç damar sertligi, kalp yetmezligi, gögüs anjini, görme zayifligi, katarakt, karaciger hastaliklari, siroz olabilir.
Iki çesit seker komasi vardir.
– Diabetik Koma :
Daha ziyade seker hastalarinda görülür. Nedeni, insülin verme zamanini geçirmek, gerektiginden az miktarda insülin vermek, bagirsak iltihabi, bademcik iltihabi, grip veya iyilesmeyen yaralardir.
– Seker Eksikligi Komasi :
Tip dilinde hipoglisemi adi verilen bu çesit koma, terleme, titreme, çirpinma huzursuzluk, siddetli açlik, ve asiri duygusallikla baslar. Nedeni, fazla miktarda insülin vermek veya çok miktarda karbonhidratli yiyeceklerle beslenmektir.
Seker hastalari haftada en az iki kere ilik banyo yapmalidir ve sonra da vücutlarinin her tarafini ilik bir havlu ile ovmalidir. Kabiz veya ishal olmamalidirlar. Perhiz yapmalidirlar. Erken yatip erken kalkmalidirlar. Agiz, bogaz ve dis sagligina asiri özen göstermelidirler. Masaj, beden hareketleri ve açik havada yürüyüsü ihmal etmemelidirler. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Karadut, su.
Hazirlanisi : Bes çorba kasigi karadut ezilip, suyu çikarilir. Yemeklerden 10 dakika önce, 1 su bardagi suya 10 damla konup içilir.
Sayfa Basi
Sirpençe

Daha çok ense, sirt ve kaba etlerde beliren birçok çibanlarin birlesmesi ile meydana gelen ve çabuk genisleyen bir çesit kan çibanidir. Asagidaki reçeteler tedavi amaciyla uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Suteresi.
Hazirlanisi : Çibanin üzerine, taze koparilmis suteresi yapragi konur. 15 dakikada bir degistirilir.
Sayfa Basi
Sismanlik

Sismanlik, alinan kalori miktarinin yakilan kaloriden daha fazla olmasi sonucu ortaya çikan bir metabolizma bozuklugudur. Tip dilinde obesite denir. Istatistiklere göre sismanlarin daha çabuk yaslandiklari, seker hastaligi, damar sertligi, kalp hastaliklari, karaciger ve safrakesesi hastaliklari, tansiyon yüksekligi, akciger hastaliklari, romatizmal hastaliklarin tehdidi altinda bulunduklari belirtilmektedir. Bu nedenle sismanliktan kurtulmak için diyet ve beden hareketleri yapmak gerekir. Ayrica asagidaki reçetelerden de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Yogurt, patates.
Hazirlanisi : On gün süreyle sadece yogurt ve patates yenir.
TansiyonKan basincina tansiyon denir. Kalp her kasilisinda belirli miktardaki kani atardamarlara pompalar. Bu sirada da, kan basinci en yüksek seviyeye çikar. Buna büyük tansiyon denir. Kalbin iki kasilisi arasinda geçen zaman içinde ise, kan basinci en düsük seviyeye iner. Buna da küçük tansiyon denir. Büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasindaki fark da nabiz basincini gösterir. Tansiyon yasa bünyeye ve tansiyon ölçüldügü andaki ruhi veya bedeni duruma göre farklilik gösterir. Yaslandikça tansiyon yükselmesi normaldir.

Tansiyon DüsüklügüBüyük tansiyon, 11’den asagi düstügü zaman tansiyon düsüklügü vardir. Bu duruma tip dilinde hipotansiyon denir. Tansiyon, atesli hastaliklar sirasinda, büyük kanamalardan sonra, iç salgi bezi bozukluklarinda veya herhangi bir hastaliktan sonraki iyilesme döneminde düser. Bazi kadinlarin aybasi hallerinde, veya sicakta fazla ter kaybindan sonra veya sinirli kimselerde de tansiyon düstügü görülür. Devamli olarak tansiyon düsüklügü önemli bir hastaligin isareti olabilir.
Geçici tansiyon düsüklügünde Tuzlu Ayran içilir.

Tansiyon YüksekligiBüyük tansiyonun kisinin yasina göre yüksek olmasina halk arasinda tansiyon yüksekligi, tip dilinde ise hipertansiyon denir. Bir çok hastalikta tansiyon yüksekligi görülür. Mesela kalbin sol bölümünün büyümesinde, böbrek hastaliklarinda, damar sertliginde, kan hücrelerinin çogalmasinda, sismanlikta ve iç salgi bezleri hastaliklarinda kan basinci artar. Tansiyon yüksekliginin belirtileri arasinda yorgunluk, sinirlilik, çarpinti, bas dönmesi, uykusuzluk, bas agrisi vardir. Tansiyonu normal seviyeye indirmek amaciyla asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Çilek kökü, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 20 gram çilek kökü konur. Haslandiktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincani içilir.
Sayfa Basi
Tavukkarasi

Az aydinlik yerlerde, görememek seklinde ortaya çikan bir çesit göz hastaligidir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Yesil bakla, su.
Hazirlanisi : Alti bardak suya 1 avuç yesil bakla konur. Haslandiktan sonra, hepsi bir kerede yenir.
Sayfa Basi
Temriye – Temregi

Bir çesit deri hastaligidir. Yer yer küme küme bir takim kizartilarla kendini gösterir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Arpa.
Hazirlanisi : Bir çorba kasigi arpa, ateste yakildiktan sonra külü temriyelerin üzerine sürülür.
Sayfa Basi
Tirnak çatlagi

Tirnaklarda meydana gelen çatlaklari tedavi etmek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Limon suyu, gliserin, kolonya.
Hazirlanisi : Küçük bir siseye 1 çorba kasigi limon suyu, 1 çorba kasigi gliserin ve 1 çorba kasigi limon kolonyasi konur. Iyice çalkalanip, tirnaklarin üstü ovulur.
Sayfa Basi
Tirnak Iltihabi

Tirnak kenarlarinda veya altinda cerahat birikmesine, tirnak iltihabi denir. Nedeni, ufak kesikler veya siyriklar sonucu bakterilerin yerlesmesidir. Iltihaplanan tirnagin kenarinda kizariklik görülür. Agri da vardir. Tedavi için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Maydanoz, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 2 tutam maydanoz konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Maydanozlar, tirnagin üzerine konup, temiz bir bezle sarilir. Ayni isleme iltihap bosalincaya kadar devam edilir.
Sayfa Basi
Tifo

Mikrobik ve bulasici bir hastaliktir. Hastaligin mikrobu çomak seklindedir. Tifo basili adi verilen bu mikrop, çogunlukla tifolu hastalarin diskilarinda veya idrarlarinda, kanlarinda, tükürüklerinde veya vücutlarinda görülen deri döküntülerinde bulunur. Tifo salginina, lagim sulari karismis içme sulari veya lagim sulari ile mikroplanmis yiyecek maddeleri neden olur. Salgin daha ziyade yaz ve sonbahar aylarinda görülür.
Hastalik, mikrop vücuda girdikten yaklasik 7-15 gün sonra ortaya çikar. Hastaligin ilk günlerinde yorgunluk ve bas agrilari görülür. Fakat hasta yatmak ihtiyacini hissetmez. Birkaç gün sonra ates yavas yavas yükselmeye baslar. Istahsizlik, bas agrisi, burun kanamasi, bronsit, mide ve bagirsak bozukluklari ile birlikte ishal görülür. Ilk belirtilerin ortaya çikmasini takip eden birkaç gün içinde atesi daha da yükselir. Gögsünde karninda ve sirtinda pire isirigina benzeyen kirmizi lekeler belirir. Bu günler içinde tansiyon düser, nabiz da yavaslar. Hastaligin üçüncü haftasinda karin gerginlesir ve siser. Diski ise yumusaklasir, bagirsak kanamalari görülebilir. Bademcikler iltihaplanmis, hasta zayiflamistir. Üçüncü haftanin sonlarindan itibaren, ates düsmeye ve diger belirtiler kaybolmaya baslar. Tifo kalbi, beyni, böbrekleri, akcigerleri, karacigeri, göz ve kulak sinirlerini etkiler. Bu nedenle iyi tedavi sarttir.
Hastaya süt, yogurt, ayran, hosaf, meyva sulari, limonata, portakal suyu, yumurta sarisi, yumurtali çorbalar, iki kere çekilmis etten yapilmis köfteler, sebze ve meyve püreleri verilir. Çok su içirilir.
Sayfa Basi
Tifüs

Çok tehlikeli ve bulasici bir hastaliktir. Halk arasinda lekeli humma da denir. Bitler araciligi ile bulasir. Tifüsü doguran nedenler; pislik, asiri kalabalik yerlerde yasamak, açlik ve yorgunluktur. Tifüs 12-14 gün devam eder. Riteksiyon denilen tifüs mikrobu, vücuda girdikten bir süre sonra; hastada halsizlik, bas ve bel agrilari görülür, atesi yükselir. Dudaklari kurur, dili paslanir, yüzü kizarir. 4-5 gün içinde derinin üzerinde ufak kirmizi lekeler ortaya çikar. Bazi hastalarda, sayiklama, bagirma ve tuvaletini altina kaçirmasi görülür. Hasta saglikli kisilerden ayri bir yerde bakima alinir. Esyalari, bulundugu yer dezenfekte edilir. Sulu ve sindirimi kolay yiyecekler verilir. Iyi beslenir, vücut temizligine çok dikkat edilir.
Sayfa Basi
Titremek

Tip dilinde Tremor denilen titremek, irade disinda meydana gelen bir hastalik belirtisidir. El ve ayak titremesi; daha ziyade, nevroz, isteri veya nevrasteninin belirtisidir. Hafif titremeler, genellikle, guatr, alkolizm, kursun veya civa zehirlenmesi ya da ihtiyarligin isaretidir. Siddetli titremeler parkinson hastaligi ve uyku hastaliginda görülür.
Sayfa Basi
Uçuk

Dudakta veya burun kenarinda hafifçe sismis, kirmizi ve agrili bir leke seklinde beliren bir hastaliktir. Nedeni, tükürükte bulunan bir çesit virüstür. Daha ziyade atesli hastaliklar ve soguk alginligi sirasinda görülür. Tip dilinde Herpes simplex denir. Dudak veya burun kenarinda meydana gelen kirmizi lekeler, bir süre sonra su toplar, küçük kabarcikar meydana gelir. Birkaç gün sonra da sararirlar ve kabuk baglarlar. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Limon suyu.
Hazirlanisi : Uçuklarin üzerine günde birkaç kere limon suyu sürülür.
Sayfa Basi
Unutkanlik

Herhangi bir hastaliga bagli olmayan unutkanligin tedavisinde asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Günlük, çekirdeksiz kuru üzüm.
Hazirlanisi : Ayda 3 gün arka arkaya, 3 gram günlük ile birlikte 10 tane çekirdeksiz kuru üzüm yenir. Bu islem her ay ayni sekilde tekrarlanir.
Sayfa Basi
Ur

Vücudun herhangi bir yerinde görülen sisliklere halk arasinda ur, tip dilinde ise tümör denir. Iyi huylu, kötü huylu ve iltihabi olmak üzere üç çesidi vardir. Iyi huylu urlarin tedavisinde, asagidaki reçeteler uyulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Semiz otu, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 1 avuç semiz otu konur. 20 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Semiz otlari urun üzerine sarilir.
Sayfa Basi
Üre-Üremi

Karacigerde meydana gelip, kan vasitasiyla böbreklere tasinan ve idrarla disari atilan zararli maddelere üre denir. Ürenin, idrarla disariya atilmayip, vücutta kalmasindan meydana gelen hastaliga da üremi denir. Nedeni, böbrek hastaliklari ve prostat büyümesidir. Hastada devamli bas agrisi, görme bulanikligi, hiçkirik, gündüzleri uyuma ihtiyaci ve geceleri de uykusuzluk görülür. Vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gereken bir hastaliktir. Ayrica tedaviye yardimci omak amaciyla hastanin üsütmemesi, yorulmamasi, düzenli beslenmesi, sigara veya alkolü birakmasi gerekir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Lahana, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 6 tane lahana yapragi konur. 20 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincani içilir.
Sayfa Basi
Uykusuzluk

Tip dilinde insomnia denilen uykusuzlugu doguran nedenler çesitlidir. Örnegin yorgunluk, mide siskinligi, hazimsizlik, zayiflatici veya uyarici ilaçlar, fazla sicak, rahatsiz edici isik, gürültü sinir bozuklugu, fazla miktarda çay, kahve veya sigara içmek, agrilar, kalp veya akciger hastaliklari, ates, kasinti, günlük olaylarin etkisi, yatagin uygun olmamasi, tedirginlik gibi nedenler uykusuzluga neden olur. Uykusuzlugu doguran nedeni bulmak gerekir. Basit uykusuzluklarda yatmadan önce sigara, çay, kahve gibi seyler içmemek, müzik dinlemek, yatak odasini havalandirmak, bir bardak sicak süt içmek ve sicak banyo yapmak çok faydalidir. Ayrica asagidaki reçeteler de kullanilabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kakule, su.
Hazirlanisi : Yatmadan 1 saat önce kabuklari çikarilmis 5 tane kakule yenip üzerine bir bardak su içilir.
Sayfa Basi
Uyurgezerlik

Tip dilinde Somnambülizm adi verilen bu hastalikta hastanin suuru uykuda oldugu halde, duyu organlari uyaniktir. Belirtileri hastaya göre degisir. Bazilari uykularinda gezer; bazilari ise uykularinda konusur, bagirir, el ve kol isareti yapar. Uyandiklari zaman da uykularinda yaptiklarini hatirlamazlar. Daha çok ruhsal bir bozuklugun ifadesidir. Ayrica basindan yaralanmis olanlarda, kanlarindaki seker orani düsük veya beyin damarlarinda sertlesme olanlarda da uyurgezerlik görülebilir. Bazi kimselerde ise genetiktir. Uykuda gezen hastalarin devamli olarak ailesi tarafindan kontrol altinda tutulmasi, basina gelecek herhangi bir kazayi önlemesi açisindan faydalidir. Ayrica asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Serbetçiotu, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 2 tutam serbetçiotu konur. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür.
Sayfa Basi
Uyuz

Serkopt denilen gözle zorlukla görülecek kadar küçük olan uyuz böceginin, üst derinin altina girerek meydana getirdigi kasindirici ve bulasici bir deri hastaligidir. Özellikle el, bilek, parmak aralari, koltuk altlari, karin bölgesi ve kaba etlerde siddetli kasintilar ve çizgi seklinde yaralar görülür. Yapilacak ilk is hastanin ve iliskide bulundugu kimselerin bütün çamasirlarini, elbiselerini, yatak örtü ve çarsaflarini yikamaktir. Sonra asagidaki reçeteler uygulanir. Her ilaç tatbik edildikten bir saat sonra yikanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Seftali veya sögüt yapragi.
Hazirlanisi : Bir avuç seftali veya sögüt yapragi iyice dövülüp, uyuz olan yerlere konur. Bu islem 3 gün arka arkaya uygulanir.
Sayfa Basi
Üsümek

Bazi kimseler, üsümeyi gerektirecek hastaliklari olmadigi halde üsüdüklerinden yakinirlar. Bu sikayetleri, kalorisi yüksek seyleri yemekle geçer. Ayrica asagidaki reçeteleri uygulamak da faydalidir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarimsak, ceviz.
Hazirlanisi : Her ögün 2 dis sarimsakla 6 tane ceviz yenir.
VarisDamarlarin büyümesi ve sismesine varis denir. Çogunlukla bacagin alt kisimlarinda görülür. Nedeni ayakta fazla durmak, sismanlik, kan damarlarindaki kapaklarin düzensiz çalismasi veya jartiyer kullanmaktir. Belirtileri, deri yüzeyindeki damarlar egri, bügrü olup siserler. Deri rengini kaybeder. Aksam saatlerinde de ayak bilekleri sisebilir. Banyodan sonra, aybasi halinde, sicak havalarda veya uzun süre ayakta kaldiktan sonra, yorgunluk, bacaklarda agri, karincalanma ve dolgunluk hissedilir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir ve kabiz olmamaya dikkat edilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Limon suyu.
Hazirlanisi : Her aksam, bacaklar limon suyu ile asagidan yukari dogru ovulur. Sonra, 1 karis yüksege konup, dinlendirilir.

Varis ÜlseriDaha çok, bacagin alt kisminda görülen yuvarlak bir yaradir. Nedeni, varisli yerde meydana gelen herhangi bir yaralanmadir. Hastalik bacagin alt kisminda, bilege yakin bir yerde yuvarlak bir yara olarak ortaya çikar. Ayak bilegi siser, deri esmerlesir ve bazen de agri hissedilir. Doktor tedavisi sarttir. Ayrica asagidaki reçeteler de kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Ceviz veya findik, su.
Hazirlanisi : Alti bardak suya 1 avuç kabuklari çikarilmamis ceviz veya kabuklu findik konur. Yarim saat kaynatildiktan sonra süzülüp, ülserli yere pansuman yapilir.

VebaBulasici ve öldürücü bir hastaliktir. Veba mikrobunu tasiyan farelerin pireleri tarafindan insanlara geçer. Nedeni, pisliktir. Pis ve günes girmeyen yerler veba için en uygun ortamlardir.
Hastalik, mikrop kapildiktan sonra gelen 2-8 gün içinde kendini gösterir. Hastada, aniden baslayan bas ve sirt agrilari, ates, titreme, kusma, nefes darligi, halsizlik, deri lekeleri, burun kanamasi, kan tükürme, kasik agrilari ve devamli dalginlik görülür. Dili de kahverengi ve kurudur. Yapilacak ilk is hastayi tecrit etmektir. Çevresindeki saglikli kimselerin de koruyucu asi olmasi gerekir. Bugün için önemi kalmayan ve eski devirlerde oldugu kadar çok görülmeyen bu hastaligin tedavisi için geç kalmadan saglik kuruluslarina haber vermek gerekir.
Sayfa Basi
Verem

Akciger veremi, tüberküloz, fitizi diye bilinir. Nedeni, koch basili denilen ufak kivrik içinde küçük noktaciklar görülen çomak seklindeki verem basilidir. Verem mikrobu insan vücuduna çesitli yollardan girebilir. Bu yollarin basinda, solunum yollari gelir. Hastalik, çogunlukla veremlinin balgami veya veremli ineklerin sütü ile bulasir. Saglik sartlarina uymamak, asiri yorgunluk, üzüntü, grip, bogmaca, kizamik veya seker hastaligi vücudun direncini kaybetmesine ve hastaligin ihtimalinin artmasina neden olur.
Verem, üç devrede gelisir. Birinci devrede, hastada genel yorgunluk, istahsizlik, sirt agrilari, öksürük, ve 38 dereceye varan ates görülür.Verem basili bu devrede tüberkül adi verilen iltihapli bölgeler olusturur. Ikinci devrede hiç bir belirti görülmeyebilir. Fakat basiller bütün vücuda yayilarak deri, eklemler, kemikler, böbrekler, bagirsaklar, karin ve beyin zarina yerlesirler. Bu devrede tedaviye baslanmamissa, vücudun direnci azalmaya baslar. Üçüncü devrede, varem basilleri kan veya lenf kanallari yoluyla yayilmaya devam eder. Hastada, yorgunluk, balgamli öksürük, aksamlari yükselen hafif ates, istahsizlik ve gece terlemeleri görülür. Bu devrede, tedavi edilmezse, diger akciger de hastalanabilir. Tedaviye 4 ila 9 ay kadar devam etmek gerekir. Tedavinin ilk sarti temiz ve açik hava, bol gida ve üzüntüsüz bir hayattir. Asagidaki reçeteler tedavi amaciyla kullanilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Isirganotu, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 2 tutam isirganotu konur. 10 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincani içilir.
Sayfa Basi
Yaniklar

Sicak bir seyin veya yakici bir maddenin etkisiyle vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen hücre ve doku bozulmasina yanik denir. Yaniklar ikiye ayrilir:
– Basit Yaniklar : Bunlar, deride hafif bir kizariklik meydana getiren yaniklardir. Bir süre sonra, içi su dolu kabarciklar ortaya çikar. Bunlari, kesinlikle patlatmamak gerekir. Yapilacak sey gerekli ilaci sürüp iyilesmesini baklemektir.
– Önemli Yaniklar : Yanik alani büyük ve derinligi de fazla ise, önemli bir yanik var demektir. Bu gibi durumlarda mutlaka hastaneye basvurmak gerekir.
Basit yaniklarin tedavisinde asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Çürük elma, tuz. veya Patetes
Hazirlanisi : Bir tane çürük elma ezildikten sonra, üzerine 1 kahve kasigi tuz ekilip, yanigin üzerine konur. Ikincisi; Çig Patates dilimlenerek yada rendelenerek yanik üzerine konur.
Sayfa Basi
Yaralar

Herhangi bir kaza sonucu deride meydana gelen yarilma, kesilme, ezilme veya parçalanmalara yara denir. Birçok çesidi vardir. Atesli silahlar, batici veya delici aletler, yakici maddeler veya hayvan isirmalari sonucu meydana gelen yaralarin, hiç vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir. Yaralar, temizlik sartlarina uyulmayip da, mikrop kapacak olursa, yara yerinde sisme, kizarma, ates ve agri görülür. Bu da, yaranin iltihaplandigina isarettir. Bu durumdaki yaralar, geregi gibi tedavi edilmeyecek olursa, yaradan dagilan mikroplar vücudun diger tarflarina da yayilip çok tehlikeli hastalikara yol açabilir. Yaralanmalarda yapilacak ilk is; akan kani durdurmaktir. Kani durdurmak için, kanayan yerin üstüne gaz bezi veya temiz bir bez parçasi konup, iyice bastirilir. Kan bir süre sonra durur. Kanama durduktan sonra bez kaldirilir, yaranin üzerine bir parça tentürdiyot sürülüp, yara temiz bir gaz bezi ile sarilir. Kan fiskirarak akiyorsa, yaranin üzerine gaz bezi yea temiz bir bez parçasi baglandiktan sonra, kanayan yere bastirilir. Sonra ipin uçlari, bir parça çubuga baglanip, döndürüle döndürüle iyice sikilasmasi saglanir. Ve hiç vakit kaybetmeden hastaneye götürülür. Basit yaralarda asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Maydanoz tohumu, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 100 gram maydanoz tohumu konur. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Bu suyla pansuman yapilir.
Sayfa Basi
Yilancik

Küçük yara veya siyriklardan giren mikroplarin neden oldugu ve tip dilinde Erizipel denilen bir çesit deri hastaligidir. Halk arasinda kizilyürük denir. Mikrop kapildiktan bir kaç saat veya birkaç gün sonra; hastada ates ve titreme görülür. Bilhassa, yüz, burun kanatlari veya baldirlarda; çevresi kabarik, yaygin kizariklik ve agri görülür. Bu bölge, bir süre sonra siser, deri gerilir. Ayrica istahsizlik ve bas agrisi da görülebilir. Yilancik ihmal edilmemesi gereken bir hastaliktir. Bunun için de iyi bir tedavi sarttir. Tedavinin ilk sarti, yatak istirahatidir. Ayrica doktorun tavsiyelerine uyulup, asagidaki reçeteler de ugulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Limonata, alkol.
Hazirlanisi : Bir bardak limonataya 5 damla alkol konup günde 1 kere içilir.
Sayfa Basi
Yilan Sokmasi

Yilan zehiri çok çabuk ve siddetli tesir gösteren zehirlerdendir. Ancak, bu zehirler agizdan alindiklari zaman zehirlemezler. Zehirli yilanlarin çogu büyük baslidir. Bazilarinin baslari da üç köselidir. Uzun kivrik dilleri ve çatalli disleri vardir. Soktuklari zaman; dislerinin dibinde bulunan bezden salgiladiklari zehiri, disin içindeki kanal vasitasiyla, soktuklari yere aktarirlar. Orada agri, sisme ve kizarma görülür. Bazi kimselerde de yilan zehirinin çesidine göre, kusma, bayginlik, titreme, nefes darligi, uyuklama veya kismi felç görülür. Yilan sokan kimseye zehir bütün vücuda yayilmadan önce asagidaki islemi yapmak gerekir. Sokulan yer kol veya bacakta ise; yaranin üst tarafina siki bir bag yapilir. Sonra alkole bandirilmis veya ateste kizartilmis biçak, çaki veya jiletle yara kanatilir. Arkasindan, agzin etrafina ve dudaklara zeytinyagi sürülür. Sokulan yer emilip, tükürülür. Ayni islem 3-4 kere tekrarlanir. Sonra madeni bir sey ateste kizdirilip, sokulan yer daglanir. Ayrica asagidaki reçetelerden biri veya bir kaçi uygulanir. Zehirlenme belirtileri varsa vakit kaybetmeden hastaneye götürmek gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Turunç.
Hazirlanisi : Bir adet turuncun suyu sikilip, Yilanin isirdigi yere dökülür.
Sayfa Basi
Yorgunluk

Uzun süre çalismaktan sonra görülen durumdur. Organlarin sürekli olarak yorgunlugu sonucu bozulmasina da sürmenaj denir. Geregi gibi çalismama, isteksizlik, halsizlik, bas veya sirt agrilari, hazimsizlik, huzursuzluk ve huysuzluk, can sikintisi gibi belirtilerle ortaya çikar. En kolay tedavi, ilik dus alip, istirahat etmektir. Sabah aksam, kol ve bacaklari soguk su ile yikamak da çok faydalidir. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Taze fasulye, su.
Hazirlanisi : Taze fasulye yemegi yenir. Veya taze fasulyeler yeteri kadar suda haslanip, günde 3 kere birer çay bardagi suyu içilir.
Sayfa Basi
Zatülcenp

Akcigerleri saran zarin iltihaplanmasi sonucu görülen bir hastaliktir. Tip dilinde plörezi denir. Nedeni, zatürree, verem veya akciger absesinden yayilan iltihaptir. Tedaviye vakit geçirmeden baslamak gerekir. Tedavi amaciyla asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Lahana, su.
Hazirlanisi : Dört bardak suya 6 tane lahana yapragi konur. 15 dakika kaynatildiktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincani içilir. Ayni islem her gün tekrarlanir.
Sayfa Basi
Zatürree

Halk arasinda akciger iltihabi tip dilinde ise pnömani denir. 3 çesidi vardir.
– Lober Pnömoni : Pnömokok adi verilen mikroplarin neden oldugu had akciger iltihabidir. Mikroplu tozlar, fazla yorgunluk, soguk alginligi veya uzun süre güneste kalmak hastaligin zeminini hazirlar. Hastalik ani bas agrisi, titreme, kusma ve sirt agrilari ile baslar. Ates, 40 dereceye kadar yükselir. Fakat 10. günden sonra düsmeye baslar. Öksürük, kisa sürelidir. Balgam, kanli ve yapiskandir. Hastanin yüzü kizarmis, dudaklarinin etrafi kabarmis, cildi kuru ve dili de paslidir. Geceleri kriz gelebilir.
– Virüs Zatürreesi : Virüslerin neden oldugu bir çesit zatürreedir. Ya aniden ya da bir soguk alginligi sonunda görülür. Lober pnömoniden daha hafif geçer. Hastaligin atesi 39 dereceye kadar yükselir. Kendini son derece yorgun hisseder. Öksürügü kuru fakat az balgamlidir. Kol ve bacaklarinda da agrilar vardir.
– Bronköpnomoni : Iyi tedavi edilmeyen grip, bogmaca, bronsit veya kizamiktan sonra ortaya çikan bir hastaliktir. Nedeni, akciger ve bronslarin yer yer iltihaplanmis olmasidir. Hastalik, bronsit gibi baslar, tedbir alinmazsa, 2-3 gün içinde agirlasir. Ates sabahlari 38 derece iken aksamlari 40 dereceye kadar yükselir. Hastada öksürük, cerahatli ve bazen de kanli balgam görülür. Halsizdir, nefes almakta güçlük çeker, rengi de soluktur. Doktor tedavisi sarttir. Diger tarftan, hasta istirahat ettirilir ve morali üstün seviyede tutulur. Yanina fazla misafir kabul edilmez. Agri olan tarafina içine sicak su doldurulmus sise konur. Sicak su buhari teneffüs ettirilir. Atesi yükseldigi zaman da; vücudu islak bezle silinir. Ates düsürücü ilaçlar verilmez. Ayrica asagidaki reçeteler de uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Saf zeytinyagi.
Hazirlanisi : Dörder saat arayla birer çorba kasigi saf zeytinyagi içilir.
Sayfa Basi
Zayiflik

Vücut yeterli derecede beslenmezse, kilo kaybeder. Bu durum, bir çok müzmin hastaliklarda ve had hastaliklarin hemen hemen hepsinde görülür. Zayiflik, belirli bir hastaliktan kaynaklaniyorsa, ilk önce onu tedavi etmek gerekir. Sismanlamak için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kisnis, üzüm pekmezi.
Hazirlanisi : Bir su bardagi üzüm pekmezi ile 4 çorba kasigi kisnis yenir.
Sayfa Basi
Zihin Yorgunlugu

Aklin geçmis olaylari, ögrenilen seyleri saklayip, zamani gelince suur üstüne çikarip, hatirlamasi kabiliyetine hafiza denir. Bu yeteneklerin geçici olarak kaybolmasina da zihin yorgunlugu denir. Zihin yorgunlugunu gidermek için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Elma, kereviz.
Hazirlanisi : Iki adet elma ile 2 adet kerevizin sulari çikarilir. Karistirildiktan sonra içilir.
Sayfa Basi
Zona

Gögüs veya gövdede ya da yüzde ve gözde, çogunlukla yalniz bir tarafta olmak üzere görülen ve sinirler boyunca yakici agrilara, zona veya herpes zoster denir. Hastalik basladiktan birkaç gün sonra agrilarin oldugu yerde, bir kirmizilik ve ortasinda içi su dolu küçük kabarciklar görülür. Bu belirtiler bir hafta kadar devam eder. Tedavi için asagidaki reçeteler uygulanir.
Tedavi için gerekli malzeme : Sirke, zeytinyagi, su.
Hazirlanisi : Bir çay bardagi soguk su ile 1 kahve fincani sirke karistirilir. Hastalikli yerlere kompres yapilir. Sonra zeytinyagi ile ovulur.

30 Aralık 2010 Saat : 10:46
Bu Yazı Hakkında Yorumunuz Nedir?

abse nedir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

KATEGORİLER

Son Yorumlar

Ödev Ödev